Pri obeh skupinah - beguncih in Romih - seveda še vedno obstajajo mnogi problemi, vendar jih EU in s tem tudi Evropski parlament ne ignorira, marveč dela na izboljšanju stanja.
Če vzamemo situacijo beguncev in begunsko krizo: evropski voditelji so se po izgubi številnih življenj, do katere je prišlo v Sredozemlju, odločno zavezali solidarnosti med državami članicami za obravnavanje skupnih migracijskih izzivov. Evropska komisija je za reševanje begunske krize oblikovala evropsko agendo o migracijah. Na sestankih s predstavniki Komisije, Sveta EU in UNHCR 12. januarja 2017 so tudi poslanci evropskega parlamenta, člani odbora za državljanske svoboščine, delili svoje poglede na krizo. Izpostavili so predvsem potrebo po večji pravni zaščiti beguncev, zlasti mladoletnikov.
Glede romske populacije EU že dolgo poudarja potrebo po njihovem boljšem vključevanju v družbo, vendar je treba še veliko storiti. Evropske institucije in vsaka država članica EU imajo skupno odgovornost, da pride do napredka na tem področju. Evropski parlament je v resoluciji leta 2015 tudi pozval k večji zavzetosti proti diskriminaciji, sovražnemu govoru in zločinom iz sovraštva.