Main menu

Vprašanja - arhiv

Na prvem "vprašaj nas karkoli" dogodku je sodelovala Manja Toplak, predstavnica za medije iz Informacijske pisarne Evropskega parlamenta.


19. 4. 2017 16.53
Vzdevek: 
še četrto (obljubim, častna europarska)
Glasovanje: 
Povprečno: 3 (4 votes)
Državljan Romunije, članice EU, v svojem polnem delovnem obdobju, v ŠTIRIDESETIH LETIH zasluži približno toliko, kot evroparlamentarec (oh in mnogi drugi evroinstitucionaliziranci, nekateri še bistveno več) v povprečju v ŠTIRIH MESECIH. Vprašanje: ali imajo evroparlamentarci 100 X večje želodce od državljanov Romunije? In podvprašanje: ali je kdo od "zahodnih" evroparlamentarcev že kdaj v svoji prebogati karieri prišel v Romunijo in tam zbranim državljankam in državljanom te države javno pridigal, da je normalno, da imajo tako malo, ko pa so njihovi želodci pač 100X manjši in da so itak lena balkanska sorta, ki nič ne dela, zato naj tudi nič ne je, oziroma naj je 100 X manj? hvala že vnaprej.
Odgovarja Manja Toplak
Odkar je julija 2009 začel veljati enotni statut za evropske poslance, ti prejemajo enako plačo. Po tem statutu znaša bruto mesečna plača poslanca 8.484,05 evra (julij 2016). Izplača se iz proračuna Parlamenta in je obdavčena z evropskim davkom ter prispevki za zavarovanje, tako da njen neto znesek znaša 6.611,42 evra. Države članice lahko plačo obdavčijo tudi z nacionalnim davkom. Tako kot ostale države članice, ima tudi Romunija predstavnike v Evropskem parlamentu (32 poslancev) in v drugih institucijah EU. Naslednje volitve v Evropski parlament so predvidene v letu 2019 in takrat bodo ponovno imeli državljani Romunije, kot tudi ostali državljani Evropske unije, priložnost, da kandidirajo za poslance v Evropski parlament.

26. 4. 2017 11.49
Vzdevek: 
borut
Glasovanje: 
Povprečno: 5 (1 vote)
Ali obstaja poklicna deformacija euro uradnika?

19. 4. 2017 17.03
Vzdevek: 
Zadovoljni Kranjec
Glasovanje: 
Povprečno: 4.3 (6 votes)
Kdaj bomo federacija? Če nikoli ne, zakaj?
Odgovarja Manja Toplak
Prihodnost EU je zelo aktualna tema v luči praznovanja 60. obletnice podpisa Rimske pogode. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je marca letos predstavil belo knjigo o prihodnosti EU. Ta obravnava spremembe, ki bodo Evropo oblikovale v naslednjem desetletju, od vpliva novih tehnologij na družbo in delovna mesta do dvomov, ki se porajajo v zvezi z globalizacijo, varnostnih vprašanj in vzpona populizma. V beli knjigi je opredeljenih pet scenarijev, ki se med seboj ne izključujejo. Vsak od njih daje vpogled v možno stanje v Uniji do leta 2025 glede na odločitve, ki jih bo sprejela Evropa. Izbira scenarija in prihodnosti EU je v rokah držav članic in državljanov EU, ki bodo imeli 2019 priložnost oddati svoj glas na evropskih volitvah.

20. 4. 2017 12.51
Vzdevek: 
Miha
Glasovanje: 
Povprečno: 5 (2 votes)
Zakaj se parlament še vedno seli iz Bruslja v Strasbourg? Glede na to, da je ta selitev osovražena, tako pri ljudeh kot poslancih, zakaj se je ne ukine? Ali ni to dokaz nesmielsnosti in nerelavantnosti parlamenta, da ne more odločati niti o lastnem režimu dela?
Odgovarja Manja Toplak
Leta 1992 so se vlade držav članic EU soglasno odločile o stalnih sedežih institucij Unije. Odločitev je vplivala tudi na delovne dogovore Evropskega parlamenta. Leta 1997 so bili ti dogovori vključeni v Pogodbo o EU. Spremembo sedanjega sistema bi lahko dosegli samo z novo pogodbo, ki bi jo soglasno sprejelo vseh 28 držav članic in bi jo ratificirali vsi nacionalni parlamenti. Resolucija, ki jo je Parlament sprejel novembra 2013, poziva k spremembi Pogodbe, ki bi Parlamentu omogočila, da se sam odloči, kje bo zasedal. Parlament se je zavezal, da bo začel postopek za spremembo Pogodbe o EU in predlagal potrebne spremembe, da bo lahko sam odločal o kraju svojega sedeža in administrativnih služb. Evropski poslanci so priznali, da bo potreben ustrezen kompromis, da bi lahko obstoječe stavbe Parlamenta ostale v uporabi.

20. 4. 2017 23.22
Vzdevek: 
duplo
Glasovanje: 
Povprečno: 5 (4 votes)
Katere še ne objavljene dokumente Evropskega parlamenta lahko zahtevam v branje in kako?
Odgovarja Manja Toplak
Državljani in prebivalci Evropske unije imajo pravico dostopa do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije (15. člen Pogodbe o delovanju EU). Evropski parlament želi zagotoviti, da je njegovo delo dobro vidno. To je še toliko bolj pomembno, ker Evropski parlament dela predvsem v interesu evropskih državljanov, ki so ga neposredno izvolili. Za lažji dostop do dokumentov je Evropski parlament vzpostavil elektronski register dokumentov. Register omogoča neposreden dostop do večine dokumentov Evropskega parlamenta prek iskalnika. Ti dokumenti so dostopni v elektronski obliki. Dokumenti, ki niso neposredno dostopni prek registra, se lahko posredujejo na zahtevo Večinoma gre za dokumente, nastale pred letom 2001. Dostop ostaja brezplačen in zahteve, za katero se izpolni elektronski obrazec, ni potrebno posebej utemeljiti. Po obravnavi vaše zahteve vam bodo pristojne službe Evropskega parlamenta posredovale odgovor z obrazložitvijo v 15 delovnih dneh.

21. 4. 2017 20.20
Vzdevek: 
pluma
Glasovanje: 
Povprečno: 5 (2 votes)
A so zasedanja eu parlamenta posneta in dostopna javnosti?
Odgovarja manja Toplak
Da, zasedanja parlamenta so posneta in dostopna javnosti. Zasedanje so dostopna na EuroparlTV, ki je spletna video storitev Evropskega parlamenta, prek katere se lahko državljani EU seznanijo z dejavnostmi. Najdete jo na spletnem naslovu: https://www.europarltv.europa.eu/sl/home Pri večini videoposnetkov so na voljo podnapisi ali posnetki tolmačenja v vseh uradnih jezikih EU, vsa vsebina pa je na voljo tako v standardni kot v visoki kakovosti videa.

18. 4. 2017 19.31
Vzdevek: 
Janis
Glasovanje: 
Povprečno: 2.1 (8 votes)
Kako priti do udobne plače v Evropskem parlamentu in kako udobna je ta plača?
Odgovarja Manja Toplak
Državljani EU lahko za mesto evropskega poslanca kandidirajo vsakih 5 let na evropskih volitvah. Vsaka država zase odloči, v kakšni obliki bodo potekale volitve, vendar mora zagotoviti enakopravnost spolov in tajno glasovanje. Na volitvah v Evropski parlament se uporablja proporcionalni volilni sistem. Najnižja starost za udeležbo na volitvah je 18 let, v Avstriji pa 16 let. Odkar je julija 2009 začel veljati enotni statut za evropske poslance, ti prejemajo enako plačo, in sicer znaša bruto mesečna plača poslanca 8.484,05 evra (julij 2016). Izplača se iz proračuna Parlamenta in je obdavčena z evropskim davkom ter prispevki za zavarovanje, tako da njen neto znesek znaša 6.611,42 evra. Države članice lahko plačo obdavčijo tudi z nacionalnim davkom. Možna je tudi uradniška zaposlitev preko Urada za zaposlovanje EU. Institucije EU namreč ponujajo številne poklicne možnosti, ki se razlikujejo glede na izobrazbo. Če ste denimo študirali pravo, ekonomijo ali jezike, je dobro razmišljati o delovnih mestih, na katerih boste lahko kar najbolje izkoristili svoje znanje in/ali pretekle delovne izkušnje. Razmislite tudi o tem, ali se želite zaposliti kot upravni ali kot strokovno-tehnični uslužbenec. V institucijah dela 40 000 zaposlenih in gotovo boste našli odlično delovno mesto tudi zase. Na portalu EU Careers lahko ugotovite, katera vrsta zaposlitvene pogodbe je za vas najprimernejša. Preglejte pogodbe o zaposlitvi za določen in nedoločen čas, ki jih ponujajo institucije EU in se seznanite z različnimi izbirnimi postopki, ki se uporabljajo za vsako vrsto pogodbe.

18. 4. 2017 19.32
Vzdevek: 
Matilda
Glasovanje: 
Povprečno: 3.2 (12 votes)
Kje je boljši nightlife - v Bruslju ali Strassbourgu?
Odgovarja Manja Toplak
Bruselj :)

23. 4. 2017 08.57
Vzdevek: 
EU
Glasovanje: 
Povprečno: 5 (2 votes)
V zadnjih letih je vse bolj pogosto uporabljena "metoda odprte koordinacije" pri določanju politik, ki sledijo ciljem EU. Pri tej metodi se v celoti obide odločanje v Evropskem parlamentu. Ali to pomeni, da lahko v prihodnosti začnemo pod vprašaj postavljati obstoj EU parlamenta, zlasti v kolikor se izkaže, da bi bila večina EU politik usklajena s tem mehanizmom?
Odgovarja Manja Toplak
Odprta metoda usklajevanja je metoda za določitev in sprejetje smernic in skupnih ciljev, s katero se pripravijo kazalci in opredeli najboljša praksa le na tistih na področjih, na katerih EU nima pristojnosti ali pa si pristojnosti deli ali je pooblaščena za izvajanje podpornih ukrepov. S to metodo torej ni mogoče usklajevati večine EU politik, saj se uporablja le na področjih, ki so v pristojnosti držav članic, kot so zaposlovanje, socialno varstvo, izobraževanje, mladi in poklicno usposabljanje. Odprto metodo usklajevanja v Evropski uniji je mogoče opisati kot obliko nezavezujočega prava. Je način medvladnega oblikovanja politike, ki ne vodi k zavezujočim zakonodajnim ukrepom EU in od držav EU ne zahteva, da sprejemajo ali spreminjajo svoje zakone. Po začetnem navdušenju v poznih 1990-ih, so analitiki do metode vedno bolj kritični, predvsem zaradi dvomov o njeni učinkovitosti zaradi njene politične nepomembnosti na nacionalni ravni in pomanjkanja nadzornih mehanizmov. Prihodnost odprte metode usklajevanja je v tem trenutku negotova. Verjetno se bo uporabljala le na tistih področjih politike, ki ne ogrožajo metode skupnosti, torej metode, ki vključuje uporabo rednega zakonodajnega postopka, kot je določeno v členu 294 Pogodbe o delovanju Evropske unije.

19. 4. 2017 13.02
Vzdevek: 
Evropska revo-lucija
Glasovanje: 
Povprečno: 2.6 (10 votes)
V "Francoski revoluciji" so revolucionarji tiste "kronane" glave požagali-giljotinirali v nekaj dneh. Vprašanje: koliko časa bodo lačne, obubožane, razpizdene-vedno bolj jezne evropske množice potrebovale, da staknejo glave evroparlamentar-cev-k, evrokomisije, in pripadajočih "institucij?" Na svetlih temeljih svetle evropske tradicije ropanja in žaganja, vas lepo pozdravljam.
Odgovarja Manja Toplak
Tovrstna surova tradicija v državah oz. entitetah na območju današnje Evropske unije se je postopno prekinila z uvedbo demokracije, ki na bolj civiliziran način omogoča menjavo voditeljev s katerimi nismo zadovoljni, in sicer na demokratičnih volitvah. Naslednje volitve v Evropski parlament bodo leta 2019, ko se ponovno menja tudi vrh Evropske komisije. Evropske volitve potekajo vsakih 5 let. V vsaki državi članici se izvoli določeno število poslancev Evropskega parlamenta, teh je skupaj 751. V Sloveniji se voli 8 poslancev. Ena izmed prvih nalog novoizvoljenega Parlamenta je izvolitev novega predsednika Evropske komisije (izvršilni organ EU). Države članice morajo pri izbiri kandidata upoštevati rezultate evropskih volitev. Če kandidat ne dobi zadostne večine v Parlamentu, morajo države članice najkasneje v mesecu dni predlagati novega kandidata. Skozi strog parlamentarni izbirni postopek morajo tudi kandidati za komisarje.
NULL