Praški kongres in resolucija

Oddaja
12. 3. 2015 - 8.15

V Pragi je prejšnji teden potekala štiridnevna mednarodna konferenca o medicinski uporabi konoplje. Na njej so potekale številne diskusije o ureditvi tega področja in o novih dognanjih na področju tako imenovane medicinske konoplje, oblikovalo pa se je tudi Mednarodno združenje uporabnikov konoplje v zdravstvene namene. Združeni aktivisti, uporabniki konoplje v medicinske namene in predstavniki različnih društev in organizacij iz 13 različnih držav so od mednarodne skupnosti zahtevali popolno sprostitev zdravstvene uporabe gandže in aktivnejšo lastno vlogo pri oblikovanju tovrstnih politik.

Milan Krek, nekdanji direktor Urada za droge in sooblikovalec domače politike do konoplje, ki se je minuli teden mudil v Pragi, pojasnjuje, da združenje sestavljajo predvsem bolniki, ki s svojimi izkušnjami pri zdravljenju s konopljo skušajo aktivneje sooblikovati politiko na tem področju. Tako naj bi Mednarodno združenje bolnikov oziroma uporabnikov, ki se konoplje poslužujejo v zdravstvene namene, s tujo kratico IMCPC, postalo tudi posvetovalno telo Svetovne komisije za politiko do drog.

izjava

Mednarodno združenje uporabnikov konoplje v zdravstvene namene je ob robu konference v Pragi sprejelo tudi posebno resolucijo. Sklicujoč se na različne dokumente in konvencije Združenih narodov, ki zagotavljajo osnovne človekove pravice, pravico do zdravja in pravico do zdravljenja, je združenje od Generalne skupščine Združenih narodov odločno zahtevalo spremembo konvencije o drogah iz leta 1961, ki konopljo uvršča v skupino nevarnih drog. Zahteve praške resolucije povzema Božidar Radišič iz društva Onej, ki se je v Pragi prav tako priključilo IMCPC.

izjava

V Pragi sprejeta resolucija Mednarodnega združenja uporabnikov konoplje v zdravstvene namene, ki so jo v teh dneh predstavili tudi na trenutni konferenci Združenih narodov o drogah na Dunaju, ob zahtevi za izločitev konoplje iz konvencije o drogah iz leta 1961 dopušča tudi možnost, da se na posebni konferenci Generalne skupščine Združenih narodov, namenjeni drogam, ki bo predvidoma potekala prihodnje leto, oblikuje posebna konvencija o konoplji. Ta bi morala biti po njihovem mnenju oblikovana na podlagi najaktualnejših strokovnih dognanj in izkušenj uporabnikov. Toda kot poudarja Krek, za legalizacijo konoplje v zdravstvene namene spremembe konvencij niso potrebne, saj tudi aktualne dopuščajo uporabo trave v terapevtske namene.  

izjava

Ob pomanjkanju politične volje veliko težavo predstavlja, nadaljuje Krek, tudi vzpostavitev celotnega sistema, ki bi omogočil zdravljenje s pomočjo konoplje. Kot so se strinjali tudi sogovorniki na konferenci v Pragi, gre za dolgotrajen proces.

izjava

Uspešnost uvedbe tako imenovane medicinske konoplje pa je močno odvisna tudi od zdravnikov in seveda bolnikov ter njihovega sprejemanja tovrstnega tradicionalnega, a zaradi dolgoletne prohibicije za mlajše generacije tudi povsem novega načina zdravljenja.    

izjava

Četudi je konoplja za zdravljenje dovoljena, pa njeno tovrstno uporabo v večini primerov ovira finančni vidik. Zdravljenje s konopljo je praktično povsod še vedno samoplačniško in zaradi tega za mnoge nedostopno.

izjava

Ob koncu današnje Vsemogočne travice pa nazaj na minulo praško konferenco. Povod zanjo je bila med drugim vzpostavitev celovitega sistema za legalizacijo konoplje v zdravstvene namene, česar se na Češkem lotevajo že nekaj časa, zdaj pa naj bi ga končno uvedli. O tem morda v eni od prihodnjih oddaj, povsem za konec pa še k sami vsebini konference v Pragi. Ob diskusijah o regulaciji in politiki do tako imenovane medicinske konoplje je bilo na 4-dnevni konferenci največ časa namenjenega novim strokovnim dognanjem in praksam na področju zdravstvene uporabe gandže. Najzanimivejše izpostavlja Božidar Radišič.  

izjava

Rubriki pomaga rasti Konopljarna Hannah Biz. 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentarji

Vse lepo in prav, zadeve se navidezno sproščajo in recimo, da je res " Tako naj bi Mednarodno združenje bolnikov oziroma uporabnikov, ki se konoplje poslužujejo v zdravstvene namene, s tujo kratico IMCPC, postalo tudi posvetovalno telo Svetovne komisije za politiko do drog" vendar stanje ni rožnato. Obstajajo upravičeni pomisleki do takšnjih ravnanj, saj v Sloveniji že dobro poznamo 'železno roko' medicine vs. uporabo t.i prepovedanih drog v medicinske namene.
Sinteza: najprej pravica do uporabe te tradicionalne rastline, zatem naj jo vsak uporablja kot želi...naj se zdravi, če mu tako paše, oz. če ima Cannabis nanj tak ućinek, vendar ZA-BOGA- ne si dovolit nalepke 'pacient'. Vemo kaj govorimo-imamo prakso vse od 1990, ko so se je v SLO začeli vzpostavljat prvi t.i. 'programi' za osebe katere uživamo prepovedane droge.
Najprej regulacija, oz. 'pravica' do uporabe (in sajenja) nato zdravljenje, nikakor pa ne obratno, saj tega ne bomo nikoli dočakali!
Še tri leta nazaj je kazalo, da se na Češkem odpira polje svoboščin ter, da se dogaja nesluteno; zdaj vidimo, da bolnik lahko dobi Cannabis, oz. njegove izvlečke v lekarnah ter, da imajo Čehi enotno vodeno vzgojo rastlin preko firme, ki je zmagala na konkursu. Pravic in svoboščin v bistvu ni nič več kot prej...država in medicinsko/farmacevtski lobi sta nas na Češkem ponovno 'prinesla' okoli. Dokler ne bo socialnih svoboščin in zagotovljene pravice do gojenja Kannabisa (in drugih rastlin) za vse potrošnike nismo kot družba stopili korak naprej temveč mencamo na mestu. Morda je to celo korak nazaj z vidika regulacije, ker lahko trdimo, da se v naslednji nekaj letih ne bo zbrala kritična masa, ki bi zahtevala pravico do gojenja za vse. Ljudje so zmedeni in niti ne razumejo bistva-dobili smo novo kategorijo pacientov- medicina ter farmacija sta zadovoljni, ker sta dosegli svoje in jima dela ne bo zmanjkalo. Kaj pa ostali? Biti 'pacient' v državi, ki priznava različne 'veje' medicine je povsem o.k. (Kanada, Anglija....) v Sloveniji pa temu ni tako, ker imamo sistem stigmatizacije, ki bo izzvenel šele takrat, ko bodo odpravljeni vzroki, torej takrat, ko ne bo več 'soodvisnih' entitet, ki služijo na račun "odvisnih od drog".
p.s..: na pamet mi ta hip pade stigmatizacija ljudi v 'metadonskih ambulantah' ter testiranja na prisotnost kanabinoidov..

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.
randomness