Bendgate
Ob popuščanju hajpa okrog t.i. ACLS ice bucket challenge, ki se je začelo v hipu, ko je bilo jasno, da nepomembneži ne štekajo, da je polivanje z mrzlo vodo šport, rezerviran za internetno aristokracijo, so se spletni kanali za brezvezen kolektivni klepet izpraznili... ampak le za hip. Kajti avgusta so se že pojavile govorice o prihajajoči novinarski konferenci podjetja Apple, in kot se rado zgodi ob takih prilikah, je internet čez noč preplaval hajp okrog hajpa okrog Applea. Tako so denimo etično brezhibni tech portali, ki gojijo profesionalen in objektiven odnos do proizvajalcev računalnikov in telefonov, objavili dolge članke, kjer so hermenevtično analizirali vabila na konferenco, da bi iz njih izluščili kak namig o »game changing« produktih, ki jih kanejo Tim Cook & Co. predstaviti širšemu svetu.
Dobili smo ne enega, ampak kar dva nova iPhonea, novi operacijski sistem, novi album najmanj kul glasbene skupine na svetu U2, »in pa še nekaj...« Plebejci, ki nam lingo apple fanov velikokrat leti čez glavo, bilo je prvič po smrti soustanovitelja Applea Stevea Jobsa, da je predstavnik podjetja na novinarski konferenci uporabil Jobsov značilen izraz »and one more thing...« kot uvod v predstavitev novega produkta. In ta novi produkt je bil Apple Watch, oz. Applova dolgo pričakovana pametna ura.
Ampak nikoli ne smemo podceniti inherentne sposobnosti Applea, da javnost preseneča, in v dnevih, ki so sledili prihodu novih iPhone-ov v iŠtacune, se je pojavil še en »one more thing...« ki pa je tokrat navdušil predvsem Apple hajterje: začele so krožiti govorice, da ako človek da novi iPhone 6 v zadnji žep in se nanj nepremišljeno usede, se stvar prepogne... it bends. YouTuberji so stvar preverili, in z razbijanjem novih iphoneov dokazali, da je res tako. Naštal je »škandal« imenovan bendgate, po analogiji z politično afero Watergate, ki je pretresla ameriški politični vrh v sedemdesetih.
In internet je zelo užival. Zelo nas je na primer nasmejala slika skoraj tekočega iphonea, ki kaplja iz mize: pripadajoči tekst pa nam pove, da gre za »iphone 6: Dali edition«, in lahko opazimo, da je klasični logotip jabolka dodatno opremljen z brki v poklon španskemu nadrealistu. Prav tako zabavna je photoshopana slika profila popolnoma prepognjenega iphonea, ter napis, ki nam pravi da gre za iPhone Razr, oz. Applovo verzijo Motorolinega nekoč zelo priljubljenega ultra tankega telefona.
Žurki so se kmalu pridružili stari znanci iz sveta memeov. Jokava zvezdica v tem primeru primerno imenovanega meme-a »first world problems« pravi »Bent my $3000 iPhone with my $200 jeans«.... Gospod »One does not simply...« nam je poskusil dopovedati, da »one does not simply bend a phone...«, potem premislil in v spodnji vrstici dodal »Oh wait«. »Bend or break, your iPhone will« pravi Jedi mojster Yoda, medtem ko je vedno nespodoben pedobear vprašal »You wanna know what you and an iPhone 6 have in common? Bend over and I'll show you.« Na koncu pa ne smemo pozabiti grozne rentgen slike hudo zlomljene dlani, ki nas pripomni, da »In Soviet Russia, phone bends you.«
Ampak pravi mali junak afere bendgate je že pozabljeni Nokia 3301, ki je ne samo pristal »bend testa« na YouTubeu; prav smili se nam tip, ki dobri stari Nokia na vso moč poskuša prepogniti, brez najmanjšega uspeha. Njemu v čast se je pojavil before and after meme, kjer vidimo na eni strani unbent in potem bent iphone, na drugi pa unbent Nokia 3301 in roka v gipsu.
Apple fanboyi, ne se preveč bati za svojo ljubo megakorporacijo. Fleksibilen iPhone namreč ni prvič, da je Apple drzno hodil po tanki liniji med estetsko prelomnim dizajnom in naprednimi funkcionalnostmi... in padel na rit: računalnik Apple III je prišel na trg leta 1980, in to brez hladilnega sistema ali ventilov, saj je Steve Jobs menil, da bi bil tak prostaški poseg v biser industrijskega oblikovanja kratkomalo svetoskrunstvo. In ja, čipi so se dobesedno stopili in padli iz svojega mesta, kar je povrzočalo nedelovanje računalnika. O tem, kako nedolžni časi so bili za PR, pa priča Applov odgovor na problem: svetoval je svojim uporabnikom, da naj dvignejo računalnik in ga spet spustijo na mizo, da čipi skočijo nazaj na svoje mesto.
Na koncu današnje rubrike pa si na hitro ogledamo, kaj dogaja na drugi strani spektra: Mozilla, neprofitna organizacija, ki izdeluje priljubljeni spletni brskalnik Firefox, je v Indiji lansirala t.i. »Mozilla phone«. Gre za pametni telefon, namenjen kupcem v nerazvitih delih sveta, s svojemu namenu primerno maloprodajno ceno: $30. Zanimivo, ni ne duha ne sluha o tem, da bi kak lastnik Mozillinega telefona ga namenoma poskusil uničiti... Mogoče voham še eno afero... 99%-of-the-world's-population-can't-afford-a-$700-gadget-gate.
Hmmm. Naa, predolg je, najbrž ne bo prijel.
Prikaži Komentarje
Komentiraj