Deklaracija študentskih radijskih postaj in programov
DEKLARACIJA ŠTUDENTSKIH RADIJSKIH POSTAJ IN PROGRAMOV
8. regionalnega seminarja HEAR ME, Beograd, 23.-25. maj 2013
Predstavniki 11 študentskih radijskih postaj in programov iz Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Makedonije, Slovenije in Srbije, prisotni na 8. regionalnem srečanju študentskih radijskih produkcij, izražajo svojo zaskrbljenost nad trenutnim stanjem študentskih medijev v regiji, še posebno študentskega radia.
Politični in/ali komercialni interesi različnih interesnih skupin, spregledi piscev zakonskih aktov ter splošna apatija v študentski in širši javnosti so povzročili splošno komercializacijo in koncentracijo medijev na račun študentskih in drugih neprofitnih ter neodvisnih medijev, ki delujejo v splošnem javnem interesu. Pri prinašanju novih zakonov o medijih in njihovi implementaciji se na teh območjih očitno ni upoštevalo študentskih radijskih postaj in programov, ki imajo nenadomestljivo družbeno vlogo pri praktičnem novinarskem usposabljanju in medijski pismenosti študentov, kot tudi pri obveščanju in zagotavljanju izobraževalnih, znanstvenih, strokovnih, umetniških, kulturnih in drugih potreb študentske in širše javnosti. Takšno ravnanje je, med drugim, v direktnem nasprotju z resolucijo Evropskega parlamenta z dne 25. septembra leta 2008, kot tudi z zadnjo deklaracijo OSCE o Pravnem okvirju svobode medijev z dne 14. maja tega leta, s katerima pozivajo države, naj omogočijo pluralnost medijev in aktivno podprejo t. i. medije tretjega sektorja oz. skupnostne medije (community media).
Tako Srbija, država z najštevilčnejšo študentsko skupnostjo v regiji, v kateri se novinarstvo poučuje na treh univerzah, v Beogradu, Novem Sadu in Nišu, nima niti ene edine študentske radijske postaje, ampak samo eno enourno oddajo Slušaonica 6 na beograjskem mestnem radiu Studio B, Novosadčani pa so bili nedavno prikrajšani za študentsko oddajo Student nije zapalio žito.
Student FM iz Skopja in eFM Studentski radio iz Sarajeva sta edina študentska elektronska medija, ki delujeta na območjuMakedonije oziroma Bosne in Hercegovine, pri čemer drugi nima nikakršne finančne, izobraževalne ali logistične podpore s strani pristojnih ali zainteresiranih študentskih, univerzitetnih in državnih institucij.
Nekoliko boljša situacija je na Hrvaškem, kjer trenutno deluje nekaj študentskih radijskih postaj, spletnih radijev in gostujočih programov:Radio Student v Zagrebu, UNIDU v Dubrovniku, Radio Etfos in Brtva glave v Osijeku, Radio Sova na Reki, Stop FM v Splitu. Vendarle je tudi tukaj situacija daleč od tega, da bi bila urejena: poleg finančnih problemov, ki so načeloma skupni vsem študentskim nekomercialnim radijem, zagrebški študentje tako recimo nimajo več priložnosti, da bi izvajali svojo prakso na HRT, medtem ko gostujoči študentski radijski programi v Osijeku in na Reki obstajajo zaradi prostora v etru, ki jim ga daje lokalni javni servis HRT.
Edina dva študentska radia v Sloveniji z dolgo tradicijo pa sta v težkem položaju: mariborski Radio MARŠ, ki oddaja od leta 1990, že dolgo časa nima nikakršne institucionalne podpore, ogrožena pa je celo prostorska in finančna avtonomija najstarejšega in največjega študentskega radia v Evropi, ljubljanskega Radia Študent, ki kot tak deluje že od leta 1969.
V skladu z vsem navedenim študentske radijske postaje in programi iz regije apelirajo na vse pristojne in zainteresirane študentske, univerzitetne, državne in mednarodne institucije, naj ohranijo oziroma ustvarijo ustrezne pogoje za delovanje študentskih radiev in programov, da lahko še naprej opravljajo svojo nenadomestljivo družbeno vlogo novinarskega usposabljanja in medijske pismenosti študentov ter obveščanja in zagotavljanja vseh zgoraj naštetih potreb študentske in širše javnosti.
Zaradi ohranjanja teh javnih interesov bodo regionalne študentske radijske postaje in programi ustanovili Asociacijo študentskih radijskih postaj in programov, z namenom medsebojnega pomaganja in nadaljnjega povezovanja z drugimi študentskimi programi, radii in mrežami. S ciljem čim boljšega povezovanja pa bodo skušali vzpostaviti tudi skupno radijsko oddajo na regionalnem nivoju, kot tudipoletne študentske šole za izmenjavo in usposabljanje študentov na področju radijske produkcije.
Naslednje, deveto srečanje je načrtovano letos decembra, ko bo gostitelj Radio Študent iz Ljubljane.
Prikaži Komentarje
Komentiraj