3. demistificiranje konoplje
Z Vsemogočno travico smo se minuli vikend mudili na Gospodarskem razstavišču, kjer je potekal 3. seminar iz cikla “Demistifikacija konoplje”. Dvodnevni seminar, ki ga je organiziralo Društvo pomurske pobude - Onej, je tokrat potekal pod naslovom “Konoplja v zdravstvu: teorija in praksa”, v Ljubljano pa je ponovno uspel privabiti vodilne svetovne raziskovalce na področju medicinske uporabe konoplje. Ti so s kratkimi predavanji, ki so potekala ves dan v petek in soboto, predstavili svoja spoznanja in izkušnje pri raziskovanju tako imenovane medicinske konoplje, precej časa pa je bilo namenjenega tudi politični obravnavi tega področja.
O vsestranski uporabi konoplje v zdravstvu je tekla beseda predvsem v petek, ko so predavatelji predstavili konkretna dognanja. Ameriška psihiatrinja Sue Sisley je tako predstavila uporabnost konoplje pri soočanju z odpornimi oblikami posttravmatične stresne motnje, izraelski klinični nevropsihiater Ilya Reznik pa je govoril o praktičnih vidikih uporabe gandže v zdravstvene namene. Kanadski raziskovalec Paul Hornby je imel predavanje o zdravilnih učnikih CBD-ja, v Izraelu delujoči češki kemik in svetovna avtoriteta s področja raziskovanja konoplje Lumir Hanuš pa je spregovoril o vidikih uporabe trave v sodobni medicini.
Na seminarju smo se mudili drugi dan, organizatorji pa so se zaradi skromnega obiska odločili predavanja nekoliko skrčiti in jih združiti v eni predavalnici. Obiskovalci, med katerimi je bilo opaziti tudi goste iz Srbije in Hrvaške, so lahko najprej prisluhnili slovenskima predavateljema: Dušan Nolimal z Nacionalnega inštituta za javno zdravje se je ob predstavitivi globalne politike razvrščanja prepovedanih drog zavzel za spremembe na tem področju in reklasifikacijo konoplje, soustvarjalec domače politike do drog Milan Krek pa je pri legalizaciji konoplje za zdravstvene namene opozoril na celostno ureditev tega področja.
Sledil je nastop Ilye Reznika, ki je pri vpeljavi konoplje za medicinske namene spomnil na pomembnost sodelovanja vseh akterjev: zdravnikov, politike, stroke in tudi bolnikov. V precej splošnem predavanju je ključno vlogo bolnikov omenila tudi Sue Sisley, ki pa je izpostavila tudi sinergijske terapevtske učinke konoplje.
Sisley je v drugem delu sobotnega predavanja govorila tudi o ameriški politiki do medicinske uporabe gandže, domačih razmer na tem področju pa sta se po kratkem odmoru dotaknila Maja Kohek in Božidar Radišič iz društva Onej. Predvsem prva je izpostavila nedopustno kriminalizacijo in kazensko preganjanje bolnikov, ki si pomagajo z uživanjem konoplje.
Paul Hornby je svoje drugo predavanje posvetil dekarboksilaciji konoplje.
Hornbyjevo predavanje je ob koncu popestrila debata o načinih dekarboksilacije med njim, Hanušem in predvsem Robertom Melamedom. Odgovarjal pa je tudi na vprašanja obiskovalcev, eno od njih se je glasilo, ali konopljo dekarboksilirati pred ekstrakcijo.
Češka je, kot vemo, konopljo za medicinske namene legalizirala že pred leti, pri tem je pa je veliko s svojim znanjem prispeval tudi Lumir Hanuš. Kot je pojasnil v sobotnem predavanju, je danes v Izraelu delujoči raziskovalec z opozarjanjem na pravico do zdravljenja s pomočjo konoplje začel leta 2005 na Univerzi v Olomucu.
Predavanja na 3. Onejevem seminarju “Demistifikacija konoplje” je zaključil Robert Melamede, ki se je v slabi uri sprehodil od neumnosti, ki spremljajo politične razprave o medicinski konoplji v ZDA, prek endokanabinoidnega sistema do univerzalnega delovanja gandže. Pri tem se je nekako največ ustavljal pri metabolizmu.
Na koncu predavanj je stekla še okrogla miza o uporabi medicinske konoplje, o tem, kako bi moralo to področje biti urejeno v Sloveniji in kakšni bi morali biti nadaljnji koraki. Razpravi, ki smo ji bili priča le v uvodnih minutah, se je lahko priključilo tudi žal skromno število obiskovalcev. Med njimi je bilo presenetljivo malo aktivistov, novinarjev in, kar je najbolj zaskrbljujoče, tudi zainteresirane strokovne in politične javnosti. Na to so večkrat opozorili tudi organizatorji.
Prikaži Komentarje
Komentiraj