Popoletni tu in tam

Oddaja
1. 10. 2015 - 8.15

Z nastopom jeseni, obdobja pobiranja sadov in vrhov ter seveda obuditvijo jutranjega programa, se na valove Radia Študent vrača tudi Vsemogočna travica. Rubrika o konoplji in vsem iz konoplje ostaja v skoraj nespremenjeni obliki tudi v tej sezoni z vami vsak četrtek, 15 minut čez osmo jutranjo, ko bomo še naprej odkrivali različne vidike uporabnosti gandže in z njo povezane družbene procese. Za uvod pa začenjamo s kratkim pregledom poletnega dogajanja po predvsem bližnji okolici.

Poleti medijsko vseprisotni in s kukiji navdahnjeni kozolski različici športnega plezanja se bomo seveda izognili ter pregled začeli na sosednjem Hrvaškem, kjer začenjajo uresničevati v začetku leta napovedano postopno legalizacijo konoplje v medicinske namene. V teh dneh se je iztekla javna razprava o pravilniku o uporabi zdravilnih pripravkov na osnovi konoplje, ki ga je na pobudo posebne komisije za to področje pripravilo hrvaško ministrstvo za zdravje. Član posebne komisije za analizo vidikov legalizacije konoplje in kanabinoidov v zdravstvene namene in predstavnik nevladne organizacije Medicinska konoplja Saša Bajilo pojasnjuje, da v hrvaškem primeru, za razliko od Slovenije, ne gre za legalizacijo zgolj THC-ja v zdravstvene namene, pač pa bo, v obliki zeliščnih pripravkov*, dovoljena tudi uporaba same rastline kot tudi njenega ekstrakta.

izjava

S konopljo oziroma njenimi medicinskimi pripravki pa si bodo na Hrvaškem smeli pomagati le bolniki določenih bolezni, zgolj tistih, na katere je delovanje kanabinoidov po mnenju večine članov komisije tudi klinično dokazano.

izjava

Zaključku javne razprave naj bi po napovedih Bajila sledila tudi skorajšnja uveljavitev pravilnika, hrvaško zdravstveno ministrstvo pa napoveduje, da bodo bolniki na Hrvaškem do zeliščnih pripravkov* iz tako imenovane medicinske konoplje, konopljinega ekstrakta in drugih že uveljavljenih zdravil na osnovi kanabinoidov lahko prišli že konec leta. Ambicije komisije in ministrstva za zdravje v aktualni sestavi pa so, kot smo poročali že v eni od marčevskih Vsemogočnih travic, širše. V prihodnje nameravajo legalizirati tudi gojenje konoplje v zdravstvene namene, na kar pa bo mnenju našega sogovornika zaradi prihajajočih parlamentarnih volitev treba še počakati.   

izjava

Zdravstvena stroka pa podobno možnost proučuje tudi v Republiki srbski. V banjaluškem Kliničnem centru so na predlog bolnikov in nevladnih organizacij že pred časom oblikovali komisijo, sestavljeno iz onkologov, nevrologov in farmacevtov, ki je tik pred objavo strokovnega mnenja o zdravljenju s pomočjo konoplje. Ena od članic komisije in predstojnica onkološkega oddelka v kliničnem centru v Banja Luki Zdenka Gojković je sicer večkrat ponovila, da raziskave in znana dejstva o zdravilnih učinkih konoplje govorijo v prid legalizacije le-te v medicinske namene, s tem pa se načelno strinja tudi Ministrstvo za zdravje Republike srbske. To je obljubilo, da bo v primeru takšnega priporočila komisije naredilo potrebne zakonske korake za ureditev področja. Gojkovićeva pa ob tem opozarja tudi na vlogo Agencije za zdravila Bosne in Hercegovine, ki bi lahko po njenem mnenju k uporabi konoplje v zdravstvene namene pripomogla tudi z njeno premestitvijo na seznamu prepovedanih drog.  

Medtem ko se, kot vidimo, legalizacija konoplje v glavnem še vedno omejuje na medicinske namene, pa utegne biti ganžda v Italiji kmalu dostopna tudi ostalim uživalcem. Poseben odbor italijanskega parlamenta je že pred poletnimi počitnicami predlagal legalizacijo uživanja, gojenja, predelave in prodaje konoplje pod določenimi pogoji. Če bo zakon, ki ga je podpisalo 218 članov obeh domov italijanskega parlamenta, prestal končno glasovanje, bo v Italiji posameznik brez strahu pred pregonom lahko posedoval do 15 gramov trave, ki pa jo bo lahko gojil tudi doma. Ob zasebnih prostorih bo gojenje konoplje dovoljeno tudi v socialnih klubih, ki bodo lahko združevali do 50 uživalcev in skrbeli za do 250 zelenih rastlin. Hortikulturni zanesenjaki bodo svoje aktivnosti sicer lahko izvajali zgolj za lastne potrebe in ne v komercialne namene. Zasebna prodaja bo torej prepovedana,  bo pa travo moč nabaviti v posebnih trgovinah, nad katerimi bo bdela država, ki si od tega seveda obeta izdatne davčne prilive. Legalizacijo konoplje v Italiji po nekaterih anketah sicer podpira več kot 60 odstotkov ljudi.

Če smo v oddaji govorili predvsem o legalizaciji konoplje pod določenimi pogoji, pa moramo, žal, zaključiti z njenim omejevanjem. Ko je gejmerska organizacija Electronic sports League (ESL), ki bdi nad globalnimi tekmovanji v računalniških in video igricah, julija napovedala, da bo za tekmovalce uvedla prepoved uporabe določenih snovi in obvezna testiranja, so se pojavila ugibanja, da bi se na črnem seznamu utegnila znajti tudi ganžda. A bojazen nemalo gejmerjev, ki se ob najljubšem špilu radi prebijajo tudi skozi oblak gandžinega dima, se je ob objavi seznama prepovedanih snovi mesec dni kasneje izkazala za pretirano. Čeprav je vodstvo ESL napovedovalo, da bo seznam vključeval tudi prepovedane droge, se trave ob njegovi objavi ni omenjalo v družbi kokaina, steroidov in tudi adderalla, ki so se znašli na seznamu. V gejmerski organizaciji so ob tem pojasnili, da rekreativnemu uživanju gandže pri tekmovalcih ne nasprotujejo, no, kljub temu pa v času njihovih tekmovanj tega ne bodo smeli početi.

 

Vsemogočni travici to sezono pomaga cveteti BudSizon.eu.

 

*dopolnjeno.

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.