Travnati šopek z rdečo pentljo

Oddaja
3. 12. 2015 - 8.15

Vsemogočna travica si v znak nedavnega 1. decembra tokrat priložnostno pripenja rdečo pentljo. Uvod v bojda veseli december že vse od leta 1988 zaznamuje mednarodni dan boja proti aidsu, vsesplošnemu in posplošenemu medijskemu ozaveščanju o sindromu in njegovem povzročitelju virusu HIV, ki se godi v teh dneh, pa se na svoj način pridružuje tudi naša rubrika. Konoplja namreč svoj zdravstveni potencial že dlje časa izkazuje tudi pri simptomih aidsa oziroma okužbi z virusom HIV, vse več raziskav pa nakazuje tudi možen vpliv kanabinoida THC na zaustavitev širjenja same infekcije.

Aids oziroma sindrom pridobljene imunske pomanjkljivosti je skupek okužb oziroma simptomov, ki ga, kot je znano, povzroči virus humane imunske pomanjkljivosti, krajše HIV. 1. decembra 1981 odkriti HIV deluje tako, da po vstopu v telo napade jedro imunskega sistema, ki skrbi za obrambo telesa. Glavno vlogo pri slednji opravi vrsta belih krvničk - limfociti, HIV pa s tem, ko napade najpomembnejše med njimi, limfocite T oziroma tako imenovane T-celice pomagalke, ki prepoznavajo antigen tujih organizmov, prizadene samo središče imunskega sistema.

Ob vstopu v celico virus začne izkoriščati njen podvojevalni mehanizem, kar mu omogoča, da se kopira v tako ogromnih količinah, da kmalu preplavi celo telo. Čeprav to najprej odreagira s proizvajanjem večje količine limfocitov, pa ti ne zmorejo dohajati samega HIV-a, njihovo število se sčasoma zmanjša, imunski sistem pa opeša. Pri tem je pomemben tudi način razmnoževanja HIV-a. Gre za retrovirus, njegov genski material v obliki RNK pa se ob vstopu v celico s pomočjo posebnega proteinskega aparata, imenovanega reverzna transkriptaza, prepiše v DNK in postane provirus. Transkriptaza je pri tem  nedosledna, kar povzroča anomalije, ki omogočajo HIV-u izredno hitre spremembe, tem pa telo ni sposobno slediti.

Ko gre za vpliv konoplje na imunski sistem, je moč zaslediti različne zaključke. Medtem ko nekateri zdravniki svetujejo, da bi se tisti z oslabljenim imunskim sistemom morali gandže izogibati in so še vedno številni mnenja, da konoplja zmanjšuje sposobnost T-celic pomagalk v imunskem sistemu, pa je vse več raziskav, ki ugotavljajo vpliv konoplje in kanabinoidov na samo okužbo z virusom HIV in njen potek. Ena takšnih, ki je v začetku prejšnjega leta precej odmevala, je raziskava, ki so jo opravili na državni univerzi v ameriški Louisiani.

Tokom raziskave pod vodstvom Patricie Molina so 17 opic, okuženih z živalsko obliko virusa HIV, podvrgli vsakodnevni terapiji s kanabinoidom THC in v nasprotju s pričakovanji že po 5 mesecih ugotovili, da so poškodbe imunskega tkiva v delu prebavnega trakta opic, ki so se prej širile, zdaj zmanjšale. Nivo zdravih celic se je povečal, raziskovalci pa naj bi prišli tudi do zaključkov, da THC lahko podobno deluje na genetskem nivoju. V začetku okužbe HIV namreč napade predvsem limfatično tkivo,  imenovano galt, v želodcu in predvsem črevesju, kjer se nahaja pretežni del imunskega sistema. Gre za limfocite T oziroma omenjene celice pomagalke, katerih poškodba je ključna za širjenje virusa, THC pa naj bi jih po mnenju raziskovalcev z univerze v Louisiani pri tem učinkovito zaščitil.

Po besedah Patricie Molina je ključno delovanje THC-ja na kanabionidne receptorje CB2, kar je potrdila tudi predhodna raziskava na newyorški univerzi za medicino Mount Sinai iz leta 2012. Stimulacija receptorjev CB2 po ugotovitvah raziskovalcev z newyorške univerze blokira delovanje receptorjev CD4 in ključnih koreceptorjev CXCR4, ki so na površini celic pomagalk in preko katerih, s pomočjo vezave posebne beljakovine, sicer HIV vstopa vanje.  

Če je vpliv konoplje na sam imunski sistem še dokaj nepreverjen, predvidevanja in zaključki pa različni, pa so zdravilni učinki trave precej bolj priznani in potrjeni, ko gre za lajšanje različnih simptomov aidsa oziroma okužbe s HIV-om. Že vrsto let v nekaterih državah s pomočjo konoplje lajšajo tako imenovani opustoševalni aids sindrom, pri katerem gre za neprostovoljno, znatno izgubo telesne teže. Nekontrolirano hujšanje je lahko usodno, apetit in izgubljeno telesno težo pa, kot so denimo že leta 1997 pokazale klinične raziskave pod okriljem ameriškega Nacionalnega inštituta za zdravje pri okuženih s HIV-om, učinkovito povrne prav gandža. Stimulativne učinke konoplje na apetit in pridobivanje telesne teže sicer serija različnih raziskav potrjuje vse od 70-ih naprej.

Ob tem konoplja dobrohotno vpliva tudi na številne druge simptome, ki spremljajo okužbo s HIV-om. Kot analgetik učinkovito zmanjšuje bolečine v sklepih, mišicah, kakor tudi nevropatijo. Gre za bolečino, ki jo povzročajo zaradi HIV-a poškodovani živčni končiči, kajenje gandže pa naj bi po ugotovitvah klinične raziskave Univerze v Kaliforniji 12-im od 16-ih okuženih z virusom, ki so se udeležili raziskave, občutek bolečine zmanjšalo za 30 odstotkov. Konoplja, kot je znano, lahko deluje tudi kot dober antidepresiv, prav tako pa odpravlja občutek slabosti, ki je sicer pogost spremljevalec infekcije z virusom HIV.

Vsemogočni travici pomaga cveteti BudSizon.eu.

Aktualno-politične oznake: 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.