Komunisti in karierizem

Oddaja

27. KOMUNISTI IN KARIERIZEM (1/2)

Beseda »kariera«, »karierizem« in »karierist« izhajajo iz francoske besede »carrièrre«, ki pomeni »dirkališče«, »življenjsko pot«, »tek« ipd. Karierizem je v družbenem življenju izredno pogost pojav in zato tudi pogostna tema moralne kritike. Medtem ko je kariera izraz za človekovo uspešno napredovanje v službi, v družbenopolitičnem življenju, v umetniški ali znanstveni dejavnosti ipd., pa je karierizem pehanje za kar najvišjim položajem kjerkoli, stremuštvo v škodo drugih oseb, komolčarstvo, ki je moralno bolj ali manj nesprejemljivo in ki skoraj vedno slabo vpliva na medčloveške odnose. Karieristi le pretirano ambiciozen, temveč tudi moralno problematična osebnost, ki je pripravljena za svojo uveljavitev uporabiti karkoli: nenačelnost, neskrupuloznost, klečeplazenje, hinavščina, brezobzirnost ipd. so pogostne nravne lastnosti karieristov.

Karierizem seveda ni vedno skrajen in očiten, pač pa je najpogosteje prikrit, toda nič manj škodljiv. Širše uveljavljanje karierizma v političnem življenju je namreč znamenje težje moralne krize.

Kako jasno je pisal Boris Kidrič o tem negativnem pojavu leta 1944: »Birokratizmu, biciklistiki (navzgor se klanja, navzdol pa pritiska) soroden pojav je karierizem. Prav tako kakor sta birokratizem in »biciklistika« poseg reakcionarne protiljudske preteklosti v našo sedanjost, prav tako je karierizem ostanek, eden najgrših ostankov starih časov, ki se ne smejo nikoli več povrniti.

Od funkcij in položajev se je marsikomu zavrtelo v glavi. Pojavili so se tovariši, ki mislijo, da jim funkcija in položaj dovoljujeta osebno neskromnost. Po mnenju teh tovarišev pomeni uvajanje funkcij in položajev, da se je odprla doba karierističnega lova za njimi.

Taki tovariši in tovarišice očitno pozabljajo, da funkcija in položaj po eni strani izražata velikanski napredek napega gibanja ..., po drugi strani pa nalagata svojim nosilcem še večjo predanost.

Kdor misli, da obstaja v NOB in da bo obstajala v svobodni prihodnosti karkšnakoli druga pot za »napredovanje« razen poti požrtvovalnega dela, razen poti popolne predanosti naši stvari in razen poti razvijanja vseh sposobnosti zaradi stvari, za stvar in v korist stvari tudi za osebni razvoj vsakega posameznika – ta se prvič temeljito moti, drugič pa pozablja, da je največji škodljivec našega gibanja.«

To besedilo priča, da je Boris Kidrič upošteval Leninovo opredelitev birokratizma kot karierizma (v Leninovem delu Korak naprej, dva koraka nazaj), na katero je pogosto opozarjal tudi Boris Ziherl. »Birokratizem pomeni podrejati interese stvari interesom kariere, posvečati dvojno pozornost stolčku in se ne meniti za delo ...« je pisal Lenin. Karierist se ne bojuje za resnico, ideje, idealse. Zanj je resnica tisto, kar mu koristi pri vzpenjanju navzgor; ideal je zanj tisto, kar pričakujejo od njega nadrejeni, tisti, od katerih je odvisen njegov vzpon. Pripravljen je tudi objektivno škodovati gibanju, ljudstvu oziroma skupnosti, samo da bi bile z njim zadovoljene avtoritete, ki ga lahko nagradijo z napredovanjem. Seveda je tovariš Kidrič nekoliko podcenjeval možnost različnih deformacij v svobodni prihodnosti. Žal tudi danes mnogi ljudje namesto idealom in vrednotam sledijo ozkim osebnim ciljem in interesom. To seveda ni komunistično, ni socialistično.

...

 

* * *

 

 

Duhovna misel dneva je rubrika, v kateri bomo vsak ponedeljek in petek opoldne od 3. maja do 7. oktobra v obliki radijskega podlistka predvajali košček političnega priročnika Komunistovo dejanje in misel dostopen in pregleden, a nikakor površen učbenik za vsakodnevno politično delovanje.

Knjigo je leta 1981 izdala politična šola Centralnega komiteja Zveze komunistov Slovenije. Napisal jo je pokojni Vladimir Sruk, humanist in družboslovec ter zaslužni profesor Univerze v Mariboru.

Priročnik Komunistovo dejanje in misel je dokument časa, ko je slovenski narod živel v drugačnem sistemu z drugačnimi izobraževalnimi institucijami in vsebinami. Odtlej se je naš politično-ekonomski položaj v svetu drastično spremenil, znanje predhodnih generacij pa nam je nedostopno in zakrito.

Čeprav smo iztrgani iz lastne zgodovine, so priročniki, kot je Komunistovo dejanje in misel, tudi danes lahko vodilo naprednim posameznikom, ki morajo v svojem delovanju in mišljenju zasledovati najvišje vrednote človečnosti in kolektivnosti.

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.