tak pač je, malo ne

Oddaja
das no
5. 2. 2024 - 16.30

_1_

glasba in temu podobno

 

.: Prestolnica, najlepše mesto na svetu, de

Prulček / 20.00 / Zero Gravity Jam Sessions / Jure Pukl

Jure Pukl, prejemnik nagrade Prešernovega sklada in priznani jazzovski virtuoz bo vsak prvi ponedeljek meseca z različnimi zasedbami odigral otvoritveni set, sledilo pa bo odprto vabilo vsem glasbenikom, da se mu pridružijo na odru. Vsak jam session bo unikaten, saj se bomo z Juretom podali na različne jazzovske poti – od tradicionalnega jazza do vokalnih odtenkov in vse do svobodnega jazzovskega raziskovanja.

Jure Pukl - saksofon

Luka Ignjatovič (Srb) - saksofon

Luka Dobnikar - kontrabas

Pedja Milutinovič (Srb) – bobni

 

Atrij ZRC SAZU / 19.00 / Pr'Goslač' – Matija Krečič & Teo Collori

Matija Krečič – violina

Teo Collori – kitara

Matija Krečič je violinist, skladatelj in aranžer, ki deluje v več glasbenih slogih ter sodeluje z mnogimi umetniki in glasbenimi skupinami (Magnifico, Teo Collori in Momento Cigano, Tomaž Hostnik …). Piše koncertno glasbo (komorno, orkestrsko, zborovsko) ter glasbo za film in gledališče.

Kitarist Teo Collori je v svoji dvajsetletni karieri posnel 6 avtorskih albumov in je trenutno med najbolj aktivnimi avtorji na slovenski džezovski sceni. Njegov slog igranja vključuje široko paleto glasbenih žanrov.

Po koncertu sledi še Godalkanje Jam.

Vstop prost, prostovoljni prispevki zaželjeni.

 

 

.: ostalo po podalpski deželi

Dvorana Trubarjev trg 3, Kran / 19.00 / Ljubljanski kvartet saksofonov

Vabljeni na koncert mladih glasbenikov, starih do 25 let, ki ga organiziramo s sodelovanju z Glasbeno mladino Slovenije. S koncerti, ki potekajo po različnih krajih Slovenije, si izbrani mladi glasbeniki pridobijo izkušnjo male koncertne turneje.

Na tokratnem koncertu se bo predstavil Ljubljanski kvartet saksofonov, katerega sestavlja mlajša generacija vrhunskih glasbenikov, ki so svojo skupno pot sklenili na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Člani kvarteta so: Arijan Mačak, Boštjan Rojc, Tia Ivajnšič in Lan Meden.

Vstop je prost.

 

_2_

odrske deske, otvoritve razstav, idr.

 

.: PLAC

Brez dvoma se na Linhartovi 43 kaj dogaja, od 12ih naprej so duri odprte. V nedeljo zvečer so še skrivnostni, razodeni si skrivnosti s klikom na https://www.facebook.com/avtonomniPLAC

 

 

.: SNG Drama

Veliki oder / 19.30 / Kar hočete

Komedija Dvanajsta noč ali Kar hočete sodi med najpogosteje uprizarjane Shakespearove komedije. Nastajala je med letoma 1600 in 1602, prvič pa je bila uprizorjena na dvoru kraljice Elizabete I. na svečnico leta 1602.

 

Mala Drama / 20.00 / Vse sijajne stvari

Macmillan pravi, da se prek tem, ki jih obravnava v svojih delih, srečuje z lastnimi demoni in tesnobo, ki se zažira v današnjost morda še bolj kot kadarkoli. Ali kot pravi Ciril Zlobec: »Človek je odprt izdelek. Nedokončano bitje, ki se vse svoje ozaveščeno življenje sprašuje, kdo oziroma kaj je, kaj bi moral biti, kaj ne zmore biti, kaj bi ne smel biti … Tako si ustvari lastno bivanjsko filozofijo, ki temelji izključno na izkustvenih trenutkih našega časa. Kot taka je zanj najgloblja in edina.«

 

 

.: ostala Ljubljana

LUD Literatura / 19.00 / Umetna Inteligenca v kulturi: UI in prevajanje

Pogovor o literaturi

Na drugem dogodku v ciklu Umetna inteligenca v kulturi se bomo pogovarjali o umetni inteligenci v prevajanju. Strojna orodja so že nekaj časa del prevajalskega vsakdana, s pojavitvijo velikih jezikovnih modelov in storitev, kot je ChatGPT, pa so se vprašanja o naravi in prihodnosti prevajalskega poklica še dodatno zaostrila. Po drugi strani pa bi nadaljnji napredek teh tehnologi zagotovo še dodatno olajšal medkulturno posredovanje in komunikacijo.

O tej in drugih dilemah uporabe umetne inteligence v prevajanju se bo s prevajalko Nadjo Dobnik pogovarjal Martin Justin.

 

 

_3_

bioskopi

 

.: Kinodvor

Dvorana / 16.30 / Interesno območje - The Zone of Interest

Jonathan Glazer / ZDA, Poljska, Velika Britanija / 2023 / 106 min / nemščina

Britanski režiser Jonathan Glazer (Pod kožo) raziskuje najtemnejšo plat človeške narave. Velika nagrada žirije v Cannesu.

 

Dvorana / 19.00 / Mož in kamera - A man and a camera

Guido Hendrikx / Nizozemska / 2021 / 64 min / nizozemščina

Ljudje se nenadoma znajdejo iz oči v oči s skrivnostnim, molčečim snemalcem ...  Film si je najbolje ogledati, ne da bi o njem karkoli vedeli. Oglejte si ga, preden si on ogleda vas!

 

Mala dvorana / 19.30 / Adamant - Sur l'Adamant

Nicolas Philibert / Francija, Japonska / 2022 / 109 min / francoščina

Skupaj s francoskim dokumentaristom Nicolasom Philibertom se vkrcamo na nenavadno ladjo, pribežališče za odrasle z duševnimi motnjami, da bi v družbi presenetljivo nadarjenih in iskrivih posameznikov razmišljali o skupnosti, svobodi in pomenu umetnosti v vsakdanjem življenju. Topli in rahločutni film, ki podira meje med ‘nami’ in ‘njimi’, je osvojil glavno nagrado na zadnjem Berlinalu.

 

Dvorana / 20.40 / Nesrečna bitja - Poor Things

Yorgos Lanthimos / Velika Britanija, Irska, ZDA / 2023 / 141 min / angleščina

Film Yorgosa Lanthimosa (Najljubša, Jastog) je zgodba o fantastični preobrazbi mladenke, ki se osvobojena predsodkov svojega časa zavzema za žensko enakost in svobodo. Satirična različica Frankensteina za 21. stoletje je režiserju prinesla zlatega leva na festivalu v Benetkah.

 

 

.: Kinoteka

Dvorana Silvana Furlana / 17.00 / 3. Dnevi poljskega filma: Dekalog, sedem + Dekalog, osem

Dekalog, sedem

Šestletno Anio vzgaja Ewa v prepričanju, da je Majka, Ewina hči, njena sestra. Majka ne more več živeti s to lažjo in Anio ugrabi, da bi jo ljubila kot mati. Zatočišče najde pri Wojteku, Anijinem očetu. Majka je bila še šolarka, ko je zanosila z učiteljem Wojtekom. Ljubosumna Ewa išče vnukinjo in telefonira Wojteku. Majka pograbi otroka in zbeži; domov se bo vrnila le, če bo Ewa dopustila, da Anio vzgaja sama kot svojo hčer.

Dekalog, osem

Elżbieta je raziskovalka usode newyorških Judov, ki so preživeli drugo svetovno vojno. Po predavanju iz etike na varšavski univerzi pristopi k predavateljici Zofiji in se ji predstavi kot mala judovska deklica, ki je Zofija ni hotela skriti pred Nemci. Zofija ji razloži, da ji ni mogla pomagati, ker je bil njen mož član odporniškega gibanja, ki ga je nekdo izdal, zato bi vsak otrok, ki bi ga skrila, padel v roke gestapu.

Filmski dvojček: ogled dveh sklopov za ceno ene vstopnice.

 

 

Dvorana Silvana Furlana / 20.00 / 3. Dnevi poljskega filma: Dekalog, devet + Dekalog, deset

Dekalog, devet

Roman ugotovi, da je impotenten. Ker pozna spolne potrebe svoje žene Hanke, jo nagovarja, naj si najde ljubimca. Hanka se upira, skrivaj pa ljubi Romeka in ljubimka s študentom Mariuszem. Roman postane kljub lastnim zagotovilom ljubosumen in obseden z mislijo, da je Hanka ubogala njegov nasvet. Vohuni za njo in izve za njeno razmerje s študentom, ne ve pa, da je Hanka medtem študenta že zapustila.

Dekalog, deset

Mož po smrti zapusti zelo bogato zbirko znamk sinovoma Jerzyju in Arturju. Čeprav vesta zelo malo o znamkah, sta jih pripravljena prodati. Ugotovita, da za kompletiranje pomembne serije manjka le še ena znamka. Dobita jo tako, da Jerzy hčeri moža, ki ima znamko, daruje ledvico. Ko pa se brata vrneta iz bolnišnice, ugotovita, da so ju oropali.

Filmski dvojček: ogled dveh sklopov za ceno ene vstopnice.

 

 

.: CD

Kosovelova dvorana / 18.00 / Zelena meja (Zielona granica)

Agnieszka Holland odpira oči evropskim prebivalcem z izzivom, naj razmislijo o humanitarni krizi, ki se še vedno dogaja pred njihovim pragom.

Begunci z Bližnjega vzhoda in Afrike se poskušajo prebiti skozi nepredvidljive in močvirnate gozdove na tako imenovani "zeleni meji" med Belorusijo in Poljsko, da bi dosegli Evropsko unijo. Ti ljudje, med katerimi so tudi številni otroci in upokojenci, so zgolj igračke v geopolitični krizi, ki jo je umetno proizvedel Beloruski diktator Aleksander Lukašenko. V filmu spremljamo usodo članov sirske družine, ki so jih med trajanjem vojne v njihovi državi zvabili v Evropo z obljubami o varnem prehodu meja, a so nato obtičali v prostranih poljskih gozdovih. V to nevidno vojno pa so vpleteni tudi aktivisti in vojaki, ki ravno tako bijejo svoje notranje bitke.

 

//

Vir slike.

//

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.