Znanstvena integriteta v dobi hiperprodukcije
Okrogla miza je bila izvedena v okviru diskurzivnega programa znanstvene redakcije z naslovom "Znanstvena integriteta v dobi hiperprodukcije" 25. aprila v Atriju ZRC SAZU v Ljubljani.
Raziskovalne inštitucije in univerze so se brez stabilnega vira financiranja pogosto primorane obnašati kot podjetja za pridobivanje sredstev za nadaljevanje raziskovanja. V znanstveni sferi se to pogosto izide v princip “Publish or perish” – objavi ali propadi; raziskovalni inštituti morajo za nadaljevanje svojega dela proizvesti vedno več znanstvenih člankov ter konkurirati za objavo v revijah z visokim faktorjem vpliva.
Kvantiteta pa v znanosti ne more biti nadomestilo za kvaliteto in trenutna ureditev žene v hiperprodukcijo znanstvenih objav, pogosto na račun preglednosti in razumljivosti znanstvenih člankov ter prilagajanja rezultatov za objave.
Na debati bomo naslovili, kako lahko znanost ohranja integriteto v dobi hiperprodukcije rezultatov, kakšni so razlogi za takšno stanje ter poskusili predstaviti predloge za rešitev iz težavne situacije.
Sogovorniki: Aleš Pogačnik (ZRC SAZU), Miro Pusnik (Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani (CTK)), Tea Romih (Društvo Mlada akademija), Siddharta Roy (Virginia Tech), Friderik Klampfer (Filozofska fakulteta Maribor)
Pogovor sta moderirala Zarja Muršič in Arne Praznik.
Prikaži Komentarje
Komentiraj