Brez nihanja
Znanstvena skupina z Univerze v Torontu in Univerze v Oxfordu poroča, da so dosegli nadzorovano sproščanje zdravilnih beljakovin, ne da bi jih enkapsulirali v polimerne delce.
Enkapsulacija zdravil v polimerne delce je uveljavljen način za doseganje nadzorovanega sproščanja zdravilne učinkovine. To pomeni, da je koncentracija učinkovine vedno optimalna, ker se zdravilo počasi in enakomerno sprošča iz nekega medija. Nasprotno pa zaznamo velika nihanja v koncentraciji učinkovine, če na primer jemljemo tablete v določenih časovnih intervalih.
Dandanes poleg klasičnih zdravil vedno bolj uporabljamo tudi tako imenovana biološka zdravila, ki so večje in kompleksnejše molekule. Primer biološkega zdravila je beljakovina eritropoetin, ki spodbuja nastanek rdečih krvničk, zaradi česar jo denimo športniki zlorabljajo za doping.
Težavi, povezani z enkapsulacijo zdravilnih beljakovin, sta nizka uspešnost tega procesa in izguba aktivnosti beljakovine med procesom enkapsulacije. Beljakovine so zaradi svoje kompleksne zgradbe namreč zelo občutljive na temperaturo, pH in ostale pogoje.
V članku, objavljenem v reviji Science Advances, znanstvena skupina poroča, da so zdravilne beljakovine pomešali z nanodelci iz polimera poli(mlečne glikolne) kisline in nanodelce umešali v gel. Zaradi elektrostatskih interakcij so se beljakovine s svojimi pozitivno nabitimi deli oprijele negativno nabitih nanodelcev. Ker je poli(mlečna glikolna) kislina biorazgadljiva, jo telo postopoma razgraja in zdravilo se počasi in enakomerno sprošča iz gela. S spreminjanjem koncentracije nanodelcev v gelu, velikosti nanodelcev ali pH-ja so lahko upravljali, v kolikšni meri se beljakovina iz njega sprošča.
Gel z nanodelci in zdravilom bi lahko vnesli na določen del telesa in tako dosegli enakomerno sproščanje zdravila skozi več mesecev le na tistem mestu. Takšen gel bi lahko nadomestil vsakodnevno vbrizgavanje zdravila z injekcijo.
Enkapsulaciji se je izognila Angelika officinalis.
Če želite izvedeti več o bioloških zdravilih, lahko prisluhnete oddaji Frequenza della Scienza na to temo.
Prikaži Komentarje
Komentiraj