Katera semena trositi
Intenzivno kmetijstvo vpliva na upad biotske raznovrstnosti rastlin in posledično opraševalcev, ki so ključnega pomena za uspevanje pridelkov. A z načrtnim sejanjem semenskih mešanic lahko prispevamo k povečanju raznolikosti opraševalcev, čeprav so te mešanice pogosto vrstno siromašne in namenjene zgolj nekaterim vrstam opraševalcev. V nedavno objavljenem znanstvenem članku so britanski raziskovalci in raziskovalka opisali poskus, pri katerem so skušali poiskati mešanico semen, ki bi zagotavljala bolj raznoliko, številno, zgodnjo in dolgotrajno pašo za opraševalce.
Obstaja več ključnih dejavnikov, ki vplivajo na privabljanje opraševalcev – to so število cvetov, pestrost rastlinskih vrst, njihove funkcionalne lastnosti ter alternativni viri cvetlic na določenem območju. Avtorje in avtorico raziskave je zato zanimalo, kako lahko že obstoječe mešanice semen, namenjene opraševalcem, še izboljšajo. S tem namenom so v poskus vključili dve pogosto uporabljeni semenski mešanici – manj raznoliko mešanico semen metuljnic in bolj raznoliko mešanico semen divjih rastlin. Primerjali so ju z dvema novima semenskima mešanicama; prva je temeljila na strokovni literaturi, druga pa na podatkih iz predhodne raziskave. Raziskovalne gredice so bile zasajene na dveh kmetijah v Veliki Britaniji, rast pa so spremljali tri leta, vsakič od aprila do avgusta.
Rezultati raziskave so pokazali, da so rastline, ki so vzklile iz novih semenskih mešanic, bolj raznolike in številnejše kakor mešanica semen metuljnic. Rastline, ki so vzklile iz novih semenskih mešanic so tudi začele cveteti prej v letu, kar je zagotovilo pašo širšemu naboru opraševalcev. V prvem letu raziskave je bilo opaženo večje število enoletnic, medtem ko so v drugih dveh letih opazovanja prevladovale trajnice. Na obeh opazovanih območjih so najpogosteje uspevale naslednje rastline, privlačne različnim vrstam čebel – divje korenje, travniška ivanjščica, pirenejska krvomočnica, navadna nokota in hibridna detelja. Naštete rastline pogosto najdemo tudi v Sloveniji.
Raziskovalci in raziskovalka v zaključku članka ugotavljajo, da lahko s preprostim mešanjem vsaj dvanajstih vrst semen rastlin iz različnih družin pripomoremo k daljši in obilnejši sezoni cvetenja. Pri tem so raziskovalci poudarili, da semenske mešanice niso zagotavljale velikih cvetličnih zalog za čebele v aprilu. V raziskavi so se osredotočili zgolj na čebele, medtem ko bi za širšo sliko lahko raziskali še mešanice semen, namenjene preostalim opraševalcem, kot so metulji in hrošči.
Kakšna bi bila najboljša mešanica semen za opraševalce v našem mestu, se sprašuje Sebastjan.
Prikaži Komentarje
Komentiraj