Koruzni potencial

Aktualno-politična novica
15. 5. 2024 - 7.05

 

Skupina italijanskih in butanskih raziskovalcev in raziskovalk je preučevala genetsko raznolikost lokalnih sort koruze iz Butana, Nepala in Indije. Ugotavljali so tudi odpornost sort na različne rastne razmere. Izsledke raziskave so objavili v reviji Plants, People, Planet.

 

Koruza spada med najpogostejše poljščine na svetu. V Butanu uspevajo različne sorte koruze, ki povečini še niso bile genetsko okarakterizirane. Te sorte so prilagojene na raznolike geografske lege Butana in tamkajšnje podnebje. Zaradi zaprtosti države je pretok genov med populacijami zunaj in znotraj države otežen. Raziskovalna skupina je predvidevala, da bo v teh sortah našla posebne različice genov, ki pri sortah v širši kmetijski uporabi niso prisotne. 

 

V študiji so analizirali več kot 440 primerkov 357 različnih sort, ki so bili prej shranjeni v različnih genetskih bazah in semenskih bankah. Po kalitvi semen so iz poganjkov izolirali celotno genomsko DNK ter jo nato sekvencirali. V sekvencirani DNK so ocenili stopnjo variabilnosti med sekvencami različnih primerkov.

 

Z genetsko analizo so določili štiri različne skupine genov, značilne za dve široki geografski območji. Mutacije, ki so iz teh skupin najbolj izstopale, so našli na petem kromosomu. S pomočjo statističnega modela so ugotovili, da je širjenje spremenjenih različic genov v populaciji najbolj odvisno od geografske razširjenosti populacije in padavinskega režima območja, na katerem raste določena sorta.

 

Opazovali in izmerili so tudi fenotipske razlike med posejanimi primerki sort. Rastline koruze so posadili v gredice in nato izmerili razlike v višini rastlin, velikosti klasa in trajanje rastnega cikla. Fenotipske lastnosti so bile zelo variabilne. Korelacijska analiza je pokazala pozitivno korelacijo med fenotipskimi lastnostmi, kot so višina rastline, zgodnji začetek rasti ter višina in dolžina klasja.

 

 

V raziskavi prilagojenosti koruze na različna podnebja je sodelovalo tudi dvajset butanskih kmetov in kmetic, ki so koruzo gojili na območjih z različno nadmorsko višino in različnim padavinskim režimom. Kmetje so izpostavili želene lastnosti gojene koruze. Postopek selekcije, ki je združeval kmetijske ocene in fenotipske podatke, se je zaključil z identifikacijo tridesetih genotipov z želenimi lastnostmi.

 

Na koruznih poljih se je izgubljala vajenka Marisa.

 

 

Vir: Genomic, climatic, and cultural diversity of maize landraces from the Himalayan Kingdom of Bhutan - Tamang - PLANTS, PEOPLE, PLANET - Wiley Online Library

 

Aktualno-politične oznake: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.
randomness