Ne-medonosna različica virusa

Aktualno-politična novica
15. 6. 2022 - 8.00

V današnjem Znanstvenem britOFFu bomo predstavili študijo o razširjenosti in spreminjanju virusa deformiranih kril, ki je eden najbolj razširjenih virusov čebel po svetu. Mednarodna skupina je z analizo podatkov zadnjih dvajsetih let pokazala, da je nova različica virusa v Evropi že nadomestila prvotno razširjeno različico virusa.

Virus deformiranih kril se prenaša z zajedalskimi pršicami iz rodu varoja, ki napadajo medonosne čebele in s tem prispevajo k zmanjševanju njihovega števila. Z virusom okužene čebele imajo deformirana krila in povečan zadek, virus pa lahko povzroči tudi paralizo in skrajša življenjsko dobo. Poleg prvotne različice virus so leta 2001 prvič zaznali novo različico virusa, ki je bolj prenosljiva in hitreje povzroči smrt pri okuženih čebelah. 

V omenjeni študiji so ponovno analizirali sekvenčne podatke, ki so se od leta 2008 naprej shranjevali v javno dostopnih bazah, in jih združili z novimi podatki o razširjenosti virusa deformiranih kril iz Nemčije, Italije in Združenega kraljestva. Iz njih so razbrali, da se je nova različica v zadnjih dvajsetih letih hitro razširila predvsem po Evropi, pa tudi po drugih celinah z izjemo Avstralije, kjer je pršica varoja prisotna v manjšem obsegu. Obe različici so zaznali tudi pri divjih čebelah. 

Na podlagi matematičnega modela so kot možen dejavnik za prevlado nove različice izpostavili rekombinacijo med staro in novo različico, do katere prihaja ob sočasni okužbi istega gostitelja. Rekombinacija lahko vodi v nastanek nefunkcionalnih virusov, izločitev stare različice in prevlado bolj prenosljive nove različice. Zamenjava različic virusa deformiranih kril v populaciji okuženih čebel bo najverjetneje vodila v še večje zmanjšanje populacije medonosnih čebel, vendar pa posledice za čebelarstvo in predvsem za divje opraševalce niso povsem jasne. Potrebno bi bilo razširiti raziskave tudi na naravna okolja in ugotoviti vpliv na širšo združbo žuželk. 

ZbritOFF je pripravila Katarina.

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.
randomness