Rdeče, ki te ljubim rdeče...
Koralni grebeni so vroče točke biotske raznovrstnosti v morskem okolju. So izrednega pomena za delovanje morskih ekosistemov in preživetje številnih vrst, ki v njih najdejo hrano in zatočišče. Koralni grebeni pa so pomembni tudi za človeka, saj veljajo za bogata ribolovna območja. A zaradi vse večjih koncentracij ogljikovega dioksida v ozračju, ki povzročajo zakisovanje oceanov, je njihov obstoj ogrožen.
V kislejšem morju korale ne morejo več tvoriti karbonatnih ogrodij, ki se ob prisotnosti kisline stopijo, kar vodi do tako imenovanega beljenja koral in umiranja grebenov. Za regeneracijo poškodovanih grebenov je ključnega pomena njihova ponovna kolonizacija s strani mladih koral, ki imajo plavajoče larve. Te se pri orientaciji in iskanju primernega okolja za naselitev zanašajo na številne signale.
Ključno vprašanje je, ali imajo grebeni, ki so izpostavljeni beljenju, nižjo sposobnost rekolonizacije s pomočjo larv. Larve namreč niso pasivne pri iskanju novih habitatov, temveč aktivno iščejo najbolj primerno okolje. Tako je znano, da so kemični signali alg, ki običajno naseljujejo koralne grebene oziroma so s koralami v simbiotskih odnosih, pomembni pri naselitvi larvalnih stadijev koral. Vlogo kemičnega sporočevalca pa igrajo tudi mikrobni biofilmi.
Znanstveniki in znanstvenice iz vzhodne Avstralije so v raziskavi, objavljeni v reviji Marine Ecology Progress Series, želeli preveriti, ali je v povezavi s temperaturo in kislostjo vode prav tako pomembna barva grebena. Za izvedbo eksperimenta so pripravili serijo prozornih posod, okoli katerih so namestili rdeče ali pa bele sintetične obloge.
Rdeče obloge so uporabili, če so hoteli simulirati zdrav koralni greben, bele pa za imitacijo grebena, ki je v slabem ekološkem stanju. V posode so namestili tudi odkruške koraligenih alg za simulacijo kemičnih signalov, ki larvam sporočajo, da je teren primeren za naselitev. Poleg tega pa so posode z različnimi barvnimi oblogami izpostavili tudi različnim temperaturam in kislostim, da bi simultano beležili vpliv teh dejavnikov.
Raziskovalci so vsak dan prešteli larve, ki so se naselile, in izračunali končno stopnjo kolonizacije. Kolonizacija posod z rdečo oblogo je bila visoka, in sicer 25-30 odstotna, medtem ko je bila kolonizacija posod z belimi oblogami le 3-5 odstotna. Razlik med različnimi temperaturnimi in kislostnimi tretmaji niso zabeležili. To je zanimivo tudi zaradi dejstva, da so korale, predvsem pa njihove larve, relativno preprosti organizmi brez specifičnih fotoreceptorskih organov.
Rezultati raziskave kažejo na pomembnost svetlobnega signala pri ponovni kolonizaciji in regeneraciji koralnih grebenov. Kot kaže, so larve koral nagnjene k naseljevanju zdravih grebenov, ki jih prepoznajo po rdeči barvi, za katero so odgovorne koraligene alge, ki so sestavni del koralnih grebenov. Ta raziskava lahko tako pripomore k reševanju problemov, povezanih z omenjenima procesoma. Rezultati raziskave pa bodo lahko koristili pri projektih regeneracije opustošenih območij in spodbudili dodatne raziskave na področju ekologije in dinamike koralnih grebenov ter fiziologije fotorecepcije koralnih larv.
Skrivnosti koralnega vida vam je razkril vajenec Timotej.
Prikaži Komentarje
Komentiraj