Študija vzrokov otroške levkemije

Aktualno-politična novica
25. 4. 2024 - 7.05

Danska raziskovalna skupina je pokazala na povezavo med krajšim obdobjem dojenja otroka in večjim tveganjem za razvoj najpogostejšega raka otrok – akutno limfoblastno levkemijo. Rezultate kohortne študije, v kateri so statistično ovrednotili povezavo med dojenjem in več vrstami raka, so objavili v znanstveni reviji ameriškega medicinskega združenja JAMA Pediatrics.

V Evropi je rak diagnosticiran pri enem na vsakih 350 otrok pred dopolnjenim 15. letom starosti in je glavni vzrok smrti zaradi bolezni v otroštvu. Dojenje predstavlja novorojencem in dojenčkom pomemben vir imunske zaščite, zato je to povezavo smiselno raziskovati. Več preteklih študij je že preučevalo povezavo med dojenjem in pojavnostjo različnih rakov v otroštvu, najmočnejšo povezavo so pokazali s krvnimi raki –  levkemijami, in raki limfatičnih tkiv, ki so tesno povezani z imunskim odzivom. Najpogostejši med vsemi diagnosticiranimi otroškimi raki je akutna limfoblastna levkemija, vsta levkemije, pri kateri so rakavo spremenjene še nedozorele imunske celice – limfociti.

Limfociti v bezgavkah pod nadzorom živčnega sistema, ki telo pripravi na boj ali beg.
 / 3. 11. 2016

V aktualno študijo so raziskovalke in raziskovalci vključili vse otroke, ki so se rodili na Danskem med januarjem 2005 in decembrom 2018 ter so zanje obstajali podatki o trajanju dojenja. Iz študije so izključili otroke z Downovim sindromom, saj je zanje znano, da pogosteje zbolevajo za različnimi vrstami levkemij. V študijo so tako vključili nekaj več kot 309 tisoč otrok s približno enako zastopanostjo po spolu. Podatki o trajanju dojenja se na Danskem obvezno beležijo od leta 2012, delno pa so se beležili že prej. Podatke pridobijo patronažne sestre in babice na rednih obiskih novorojenčkov na domu.

V študiji se je raziskovalna skupina osredotočila na tri vrste najpogostejših otroških rakov – levkemije, solidne tumorje in rak osrednjega živčnega sistema. Primerjali so pojavnost raka pri otrocih, ki so bili dojeni manj in več kot tri mesece. Od več kot 300 tisoč otrok, vključenih v študijo, so nekaj več kot tristotim med prvim in 14. letom diagnosticirali neko vrsto raka. Slabih 40 odstotkov teh diagnoz so predstavljale levkemije. V skoraj vseh primerih je bila to B-celična akutna levkemija, ki je najpogostejši podtip akutne levkemije pri otrocih. 

je povezano z višjo smrtnostjo otrok zaradi levkemije
 / 7. 11. 2023

Statistična analiza preživetja je pokazala, da so imeli otroci, ki so se dojili manj kot tri mesece, za dobrih 30 odstotkov večjo verjetnost, da zbolijo za levkemijo. Pri trdnih tumorjih in tumorjih živčnega sistema povezave med dojenjem in večjo pojavnostjo raka niso pokazali. Rezultati študije se ujemajo z rezultati največje mednarodne raziskave o povezavi med dojenjem in pojavnostjo B-celične akutne levkemije iz leta 2022. V študijo so takrat vključili podatke več kot 10 tisoč otrok z akutno limfoblastno levkemijo in pokazali, da dojenje več kot štiri mesece po rojstvu zmanjša tveganje za pojav levkemije za približno 30 odstotkov.

ZbritOFF je pripravila Urška.

Naslovna slika: Wikimedia Commons

Aktualno-politične oznake: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.