Tudi fiziki se "bojijo" matematike
V zadnjih letih so različne znanstvene skupine raziskovale, od česa je odvisna pogostost citiranja znanstvenih člankov. Podrobneje so raziskovali, kako matematične enačbe v znanstvenih člankih vplivajo na njihovo število citiranja in s tem na priljubljenost. Ugotovili so, da velika gostota enačb na stran članka vpliva na manjše citiranje člankov.
Raziskovalca živalskega vedenja Higginson in Fawcett sta leta 2012 raziskovala pogostost citiranja člankov s področja biologije. Zanimalo ju je, ali so članki z večjim številom enačb in matematičnih formul redkeje citirani. Rezultati so pokazali, da je število citatov negativno povezano z gostoto enačb, torej njihovim številom na stran članka. Torej, več ko je enačb na stran članka, manj je ta citiran.
Podobno raziskavo so trije fiziki lani ponovili za članke s področja fizike. Želeli so preveriti, če je mogoče povezati pogostost citiranja in strah pred matematiko tudi v vedi, ki temelji na enačbah. To so ugotavljali s sistematično analizo števila citatov člankov, objavljenih v priznani fizikalni reviji.
Rezultate raziskave so prikazali z grafi, z njihovim opazovanjem in interpretacijo pa so sklenili, da so rezultati podobni tistim iz že omenjene raziskave citiranja člankov v bioloških revijah. Vendar so raziskovalci menili, da zbrani podatki niso zadosten dokaz, da bi matematične enačbe krivili za manjše citiranje. S svojimi rezultati naj bi hkrati tudi ovrgli rezultate iz prvotne raziskave o bioloških člankih iz leta 2012.
Pred kratkim pa sta to raziskavo citiranja člankov s področja fizike komentirala Higgison in Fawcett. Kot trdita, sta pri svoji raziskavi uporabila najbolj primerno statistično analizo podatkov, medtem ko so se pri analizi citatov fizikalnih člankov zanašali le na narisane grafe. To pa je problematično, saj so rezultati, pridobljeni z gledanjem grafov, netočni in naivni.
Njun sklep, da se članki z več enačbami manj citirajo, velja tudi v fiziki. Uporaba enačb v znanstvenih člankih je neizogibna in ne bi smela biti podrejena hitrejšemu branju in preveč poenostavljeni analizi.
Na čim manjši strah pred matematiko upa vajenec Jon.
Prikaži Komentarje
Komentiraj