U ime svih nas iz pedeset i neke
Znanstvena revija Proceedings of the National Academy of Sciences je objavila članek, v katerem so uporabo osvinčenega goriva v preteklosti povezali z nižjo kognitivno sposobnostjo celotne generacije. Zbrani podatki kažejo, da je bilo več kot 170 milijonov danes živečih Američanov in Američank v zgodnjem otroštvu izpostavljenih povišanim koncentracijam svinca.
Svinec je težka kovina, ki se je uporabljala kot dodatek gorivu za boljše delovanje motorja. Bil je tudi v barvah in pipah, vse dokler zaradi toksičnih učinkov na živčevje in ledvice njegove uporabe niso strogo omejili. Danes je osvinčeni bencin stvar preteklosti, saj v vseh državah po svetu lahko točimo zgolj neosvinčenega. Svinec iz krvi prehaja v možgane in kosti ter posledično močno vpliva na razvoj otrok, kar se odraža v kognitivnih sposobnostih tudi v odrasli dobi.
Ameriška raziskovalna skupina je v svoji študiji združila podatke več predhodno obstoječih neodvisnih raziskav. Osredotočili so se na dolgoletno nacionalno študijo, v kateri so od leta 1976 reprezentativnemu vzorcu otrok v starosti od enega do petih let merili koncentracijo svinca v krvi. S pomočjo teh meritev so ocenili izpostavljenost svincu tudi za starejše generacije, rojene po letu 1940. Pri tem so upoštevali demografske podatke in podatke o porabi osvinčenega goriva, ki je bil včasih prevladujoč vir onesnaženja s svincem.
Predhodne raziskave, ki so onesnaženje s svincem v različnih državah povezale z upadom inteligenčnega količnika otrok, starih med 5 in 10 let, so bile osnova za določanje izgube kognitivnih sposobnosti, povezane s svincem, na ravni celotne populacije.
Rezultati aktualne študije so pokazali, da so zaradi onesnaženja z osvinčenim bencinom ljudje, rojeni med 1951 in 1980, imeli v povprečju inteligenčni količnik manjši za 4 do 7 IQ-točk. Takšen odklon kaže na pomembno razliko v kognitivnih sposobnostih zaradi izpostavljenosti svincu, kar je najbolj prizadelo otroke iz socialno ogroženih družin. Skupna izguba kognitivnih sposobnosti celotne populacije znaša kar 824 097 690 IQ-točk.
Na boljše kognitivne sposobnosti mlajših generacij, v dobro vseh nas, računa Andrea.
Prikaži Komentarje
Komentiraj