Zunajrimskocestne plovbe tujih planetov
Znanstvenika z Univerze v Oklahomi sta s pomočjo podatkov iz Nasinega Chandra X-Ray observatorija kot prva na svetu z metodo gravitacijskega mikrolečenja zaznala planete zunaj meja naše galaksije.
Xinyu Dai in Eduardo Guerras sta opazovala kvazar - supermasivno črno luknjo, od Zemlje oddaljeno 9 milijard svetlobnih let. Svetloba tega kvazarja je na poti do Zemlje potovala skozi galaksijo, oddaljeno slabe 4 milijarde svetlobnih let. Ob prehodu je gravitacija dane galaksije svetlobo ukrivila in popačila: tako sta znanstvenika v opazovanem spektru svetlobe zaznala nepravilnosti, ki nakazujejo na obstoj planetov v tuji galaksiji.
Gravitacijsko lečenje je pojav, ki nastane ob prehodu svetlobe skozi močno gravitacijsko polje. Ob tem se svetloba ukrivi v smeri širjenja - snop svetlobe se zoža. Ker gravitacijsko polje na svetlobo deluje podobno kot leča, temu pojavu pravimo gravitacijsko lečenje.
Na danem primeru je bilo opaženo kvadriplo gravitacijsko lečenje. To pomeni, da je slika svetlobe s kvazarja popačena tako, da na Zemlji vidimo sliko štirih kvazarjev. S tem ugotovimo preferenčne smeri gravitacijskega lečenja. Ob uporabi algoritmov inverznih poligonov pa lahko iz danih podatkov naredimo mapo gravitacijskih točk, ki so vplivale na pot svetlobe.
Ob združitvi podatkov o svetlobnih spektrih danega kvazarja ter rezultatov mapiranja sta znanstvenika število zaznanih planetov ocenila na okrog 2000, njihove velikosti pa se gibljejo v rangu med Luno in Jupitrom.
Dai-u in Geurras-u je tako kot prvima uspelo zaznati planete zunaj naše galaksije. Žal so planeti veliko preveč oddaljeni za opazovanje s teleskopi, vendar pa lahko znanstveniki z metodo gravitacijskega lečenja odkrijejo in proučujejo planete na zelo velike razdalje.
Iz Čudežne dežele, galaksije daleč, daleč stran ... Če smo iskreni, kar iz Alderaana. Vajenec Nejc.
Prikaži Komentarje
Komentiraj