Digitalni jezovi in curljanje
Danes Svet Evropske unije, natančneje predstavniki držav članic, ki so člani komiteja za kmetijstvo in ribištvo, glasuje za sprejetje Direktive o avtorskih pravicah in enotnem digitalnem trgu. Gre za zadnjo priložnost za možnost izboljšave direktive, predvsem spornih členov 11 in 13 (tekom pogajanj preimenovanih v člena 15 in 17) – "davka na linke" ter filtrov vsebin, naloženih na portale.
Februarja letos je ameriško sodišče po slabih dveh letih prostosti pozvalo žvižgačico Chelsea Manning na zaslišanje v zvezi z obtožbo Juliana Assangea in organizacije Wikileaks. Ker ni posredovala nobene nove informacije, so jo 8. marca zaprli v osamo.
Ekvador je pretekli četrtek Julianu Assangeu, ustanovitelju Wikileaksa, odvzel politični azil, čemur je sledila aretacija v Londonu. Kabinet lansko leto izvoljenega predsednika Lenína Morena je Assangea obtožil objave kontroverznih INA papers, ki razkrivajo informacije o delovanju INA Investment Corp, offshore podjetja, ki ga je ustanovil njegov brat. Dokumenti so sprožili preiskavo korupcije.
Assangovi aretaciji sta dan pozneje sledili še dve; v Ekvadorju so aretirali znanega programerja in internetnega aktivista Ola Binija ter dva hekerja ruske nacionalnosti.
O INA papers:
https://defend.wikileaks.org/2019/04/03/ecuador-twists-embarrassing-ina-papers-into-pretext-to-oust-assange/
Slavoj Žižek na the Independent portalu:
https://www.independent.co.uk/voices/julian-assange-extradition-us-wikileaks-google-slavoj-zizek-a8866741.html
John Pilger na portalu Counterpunch
https://www.counterpunch.org/2019/04/12/the-assange-arrest-is-a-warning-from-history/
Prikaži Komentarje
Komentiraj