AFRIKA DO PACIFIKA

Oddaja
LiNDiGo: Kosa Néna
19. 4. 2020 - 20.30

V prvem delu oddaje poslušamo zasedbo LiNDiGo z otoka La Réunion, predstavnico sloga maloya power, sodobne različice maloye, za ta otok tipičnega kreolskega idioma, temelječega na razigranih tolkalih ter vzorcu klica in odgovora. Zasedba, ki je lani praznovala 20-letnico delovanja, spada med najbolj priljubljene izvajalce maloye. Šteje osem članov, kar se še kako dobro sliši v sami glasbi, saj ta kipi tako od poliritmije kot od vznesenega mnogoglasja. Njihov slogan je kar poveden: »Ko veš, odkoder prihajaš, veš, kam greš«.

Šef zasedbe je Olivier Araste, ki skrbi, da glasbeni izraz sledi starodavni ritual kabaré, obenem pa v glasbo benda vnaša sodobne prijeme ter vplive z Madagaskarja, iz zahodne Afrike, z Jamajke, iz Brazilije in s Kube.

Iz Indijskega oceana se v nadaljevanju oddaje selimo v Peru, k glasbeniku, ki se odziva na vzdevek Ranil, njegovo polno ime pa je Raúl Llerena Vásquez. Ranil velja za legendarno ime amazonske cumbie ali chiche. Prihaja iz kraja Iquitos, odkoder izvira tudi zasedba Los Wembler's de Iquitos, še eno legendarno ime tega žanra, ki smo ga v oddaji predstavili novembra lani. Ranil, ki je znan po tem, da je v cumbio dodal še malček več psihadelije, je bil pevec in vodja zasedbe Conjunto Tropical ter ustanovitelj založbe Produccions Llerena.

Njegovi izvirni posnetki že dolgo veljajo za težko dosegljive, da jih bodo slišale tudi nove generacije, pa so poskrbeli pri založbi Analog Africa, ki je marca letos objavila kompilacijo Ranil y su Conjunto Tropical. V delu je še ena zbirka Ranilovih komadov, ker pa so se pri založbi odločili, da bodo izid fizičnih nosilcev zaradi trenutne epidemije prestavili, so na svojem bandcampu objavili zastonjski izbor desetih komadov, ki naj bi tvorili ogrodje te druge kompilacije.

Po perujski cumbii se selimo v Kolumbijo, a ne bomo slišali izvirne cumbie, pač pa izvajalce vrste drugih slogov, ki so se razvili na pacifiški obali Kolumbije. Ta del Kolumbije je dolgo veljal za odrinjenega in pozabljenega; glasba, ki so jo tam ustvarjali potomci afriških sužnjev, pa je težko konkurirala cumbii in karibskim slogom. Nemara tudi zaradi te odrinjenosti so v tej pokrajini nastali številni samosvoji slogi, značilni prav zanjo: chirimía, currulao, tamborito, abozao in številni drugi. Kompilacija Guasá, Cununo y Marimba: Afro-Colombian Music From The Pacific Coast beleži delček te bogate dediščine, od izvajalcev iz 70. letih prejšnjega stoletja do tistih iz novega tisočletja.

 

SEZNAM SKLADB ZA ODDAJO GLOBALUNA 19. 4. 2020

LiNDiGo: Kosa Néna (Hélico Music, 2020)/ 1. Kosa Néna (3'34'')

 

LiNDiGo: Kosa Néna (Hélico Music, 2020)/ 2. Bon Tizane (4'48'')

LiNDiGo: Kosa Néna (Hélico Music, 2020)/ 3. Mézami (2'15'')

LiNDiGo: Kosa Néna (Hélico Music, 2020)/ 13. Malagasy Anou (4'47'')

LiNDiGo: Kosa Néna (Hélico Music, 2020)/ 14. Kordéon La (3'30'')

Ranil: Ranil y su Conjunto Tropical (Analog Africa, 2020)/ 10. Rojo lamento (3'00'')

Ranil: Ranil y su Conjunto Tropical (Analog Africa, 2020)/ 4. Lamento (2'59'')

Ranil: Ranil y su Conjunto Tropical (Analog Africa, 2020)/ 5. La minga (2'31'')

Ranil: Ranil y su Conjunto Tropical (Analog Africa, 2020)/ 7. Licenciado (3'16'')

Ranil: Ranil y su Conjunto Tropical (Analog Africa, 2020)/ 14. La danza de Don Lucho (2'36'')

Guasá, Cununo y Marimba (Vampisoul, 2020)/ 6. Los Trovadores del Pacífico – La Tunda (4'33'')

Guasá, Cununo y Marimba (Vampisoul, 2020)/ 8. Gertrudis Bonilla – La Canoa Ranchara (4'18'')

Guasá, Cununo y Marimba (Vampisoul, 2020)/ 13. La Contundencia – Kilele (5'18'')

Guasá, Cununo y Marimba (Vampisoul, 2020)/ 16. Buscajá – Llorando por Amor (5'55'')

LiNDiGo - Kosa Néna (Clip officiel)

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.
randomness