Metal detektor

Oddaja
30. 8. 2022 - 22.00

1 / Filth of MankindThe Final Chapter [Scream Records, Trująca Fala in Devil Machine, Poljska, 2000]

The Final Chapter je edini dolgometražni album poljske petčlanske, po lastnih besedah apokaliptične crust zasedbe Filth of Mankind. Album je star dvaindvajset let; leta 2000 je izšel na kaseti pri treh založbah, leto kasneje tudi na CD-ju. Založba Devil Machine je očitno propadla, izdala samo dva albuma, druga, Scream Records, mala DIY hardcore, punk, crust založba iz Gdanska, nastala leta 1990 iz fanzina, pa, kot kaže, še vedno obratuje. Tretja založba je tudi še delujoča založba, Trująca Fala oziroma »strupeni val«, in skrbi predvsem za hardcore pank, nastala pa je leta 1992 in je locirana v obmorskem mestu na severu Poljske, Sopot.

Album The Final Chapter je vsebinsko aktualen še danes. Govori o medijih in kako ti sprožajo nevaren diskurz, glasbeniki se ozirajo tudi po oziroma proti religiji, ki zatira raznolikost, kar na poljski metal sceni ni redkost. Govorijo o problemu nadzora, konkretno na primer o policiji, ki zlorablja moč, o uničevanju okolja. Z zadnjo, naslovno skladbo pa se poslovijo od sveta. Pravijo, da se ubijamo, da lahko (pre)živimo, izgubljamo mladost, samospoštovanje, svobodo, postanemo cinični, sami sebe uničujemo ... Depresija.

2 / Vuur & Zijde Vuur & Zijde / Impavida [Lupus Lounge/Prophecy Productions, Nizozemska, 2020]

Nizozemski tričlanski atmosferičen black metal bend Vuur & Zijde oziroma »ogenj in svila« je pred dvema letoma izdal split z nemškm bendom Impavida. Izšel je pri Lupus Lounge, podzaložbi nemške Prophecy Productions, pri slednji pa naj bi v prihodnosti izdali tudi svoj dolgometražni prvenec.

Muzika mogoče zaradi načina prepevanja vokalistke spomni na kakšne Cocteau Twins, sicer pa bend tvori tudi bobnar nizozemskega postblackmetalskega benda Terzij de Horde, ki je letos, pred nekaj meseci izdal drugi dolgometražec In One Of These, I Am Your Enemy. Dva člana sta tudi v bendu Laster, ki je letos med drugim koncertiral tudi z bendom Grey Aura, tako da gre za glasbenike, ki delajo fino muziko v več zasedbah.

3 / In Lingua MortuaSalon Des Refusés [Termo Records in Repose Records, Norveška, 2010/2022]

Progresivnejši in avantgardnejši black metal bend iz Norveške In Lingua Mortua je nastal leta 1999, izdal dve plošči, prvenec Bêllowing Sea – Racked by Tempest leta 2007 in drugi, zadnji album, Salon Des Refusés, leta 2010. Letos aprila je bila plošča izdana znova, tokrat prvič na vinilu pri britanski založbi Repose Records, pred dvanajstimi leti pa je album izšel pri norveški založbi Termo Records.

Na plošči lahko slišite tudi druga glasbila, ne zgolj bobnov, kitar in basa, temveč tudi saksofon, klarinet, kontrabas in tako naprej. Saksofon je za glasbo na tem albumu prispeval Jørgen iz norveškega benda Shining, ki je pred nekaj tedni obiskal tudi letošnji Kamfest in tam premierno v živo odigral celotno plato Blackjazz. Prav na Jørgena pa je vplival osrednji član zasedbe In Lingua Mortua, Lars, ki je spodbujal vključitev tudi klasičnih inštrumentov v black metal.

Saksofon tako slišite že na prvencu In Lingue Mortue iz leta 2007, prelomni album benda Shining z naslovom Blackjazz pa je izšel tri leta pozneje, nekaj mesecev pred izidom plošče Salon des Refusés. Kot žanr naj bi se »black jazz« tako vzpostavil prav z muziko benda In Lingua Mortua, preden ga je s ploščo ovekovečil norveški Shining. Sicer pa na albumu gostuje še precej drugih glasbenikov, ki jih bodo morda poznali tudi poslušalci z bolj jazzovskim zaledjem (Niklas Kvarforth (švedski Shining), Trondr Nefas (Kvist, Urgehal, Beastcraft), Thebon (Keep of Kalessin), Ketil Vestrum Einarsen (Jaga Jazzist), Jacob Holm-Lupo (White Willow) in Thomas Myrvold (Beastcraft)). Bendova glasba je med drugim vplivala tudi na glasbo švedskih Reveal.

4 / KessefThe Meaning of Stam [Cold King Recordings, Izrael, 2016]

Progresiven sludge metal bend Kessef iz Izraela je izdal eno samo ploščo, The Meaning of Stam, nastal je nekaj let pred izidom tega albuma, leta 2011, deloval pa naj bi še danes, vendar novega materiala glasbeniki niso izdali, informacij o zasedbi pa tudi ni veliko. Plošča je izšla pri Cold King Recordings, založbi, o kateri, podobno, ni dosti znanega in ki je, kot kaže, izdala samo ta album leta 2016.

+ obletnici:

5 / Power TripManifest Decimation [Southern Lord Recordings, 2013, ZDA]

6 / Queens of the Stone AgeSongs for the Deaf [Interscope, 2002, ZDA]

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.