Umrl je Leonard Cohen

Oddaja
11. 11. 2016 - 15.30

Letošnje leto so zaradi smrti številnih glasbenikov mnogi že razglasili za grozno, razlog več, da se s to oznako strinjamo, pa je nedavna smrt legendarnega kanadskega pesnika in kantavtorja Leonarda Cohena. Žalostna novica je svet obredla šele danes, čeprav je Cohen preminil že v ponedeljek, 7. novembra. Kot je sporočil njegov sin Adam, tudi sam kantavtor, je poet temačne melanholije umrl »mirne smrti v svojem losangeleškem domu, zavedajoč se, da je dokončal album, za katerega je menil, da spada med njegove najboljše.« Studijski album, o katerem je govora, je Cohenov štirinajsti in sedaj tudi poslednji You Want It Darker. Objavil ga je oktobra kmalu po svojem zadnjem, 82. rojstnem dnevu. Na albumu se je, kot so mnogi kritiki opazili, tako v liriki kot v temačnih melodijah že poslavljal od snovnega sveta. Enako sporočilo je prevevalo nedavni intervju za New York Times in tudi njegovo pismo oboleli stari ljubezni in muzi Marianne Ihlen, ki je umrla julija. Cohen jo je ovekovečil v eni svojih številnih uspešnic So Long, Marianne.

Cohen je bil daleč od klasičnega kantavtorja, saj je svojo glasbeno pot začel relativno pozno, leta 1967, ko je imel več kot 30 let. A vedeti moramo, da je bil takrat že zelo priznan in nagrajevan pesnik, za sabo pa je imel tudi svoja edina romana, Najljubša igra ter Lepi zgubljenci. Oba imamo tudi v slovenskem prevodu, v slovenščini pa lahko prebiramo še izbrano poezijo pod naslovom Stolp pesmi, pesniški zbirki Knjiga milosti in Knjiga hrepenenja ter Cohenovo biografijo Pravi moški zate izpod prstov cenjene novinarke Sylvie Simmons.

Cohenu, ki smo ga v Ljubljani lahko poslušali dvakrat, se bomo na Radiu Študent posebej posvetili jutri, v soboto, 12. novembra, v oddaji DJ Grafiti. V njej se bo našemu sodelavcu Mariu Bateliću pridružil pesnik, kantavtor in prevajalec Cohenovih knjig Matej Krajnc. Ob Cohenovih komadih pa boste lahko slišali tudi predelave njegovih pesmi, saj je možakar vplival na celo vrsto kantavtorjev in alternativnih rockerjev, od Nicka Cavea do Jeffa Buckleyja.

Mario Batelić

 

Avtorji: 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.
randomness