Big|Brave, OvO, GNOD
Klub Gromka, 2. 11. 2017
Medtem ko se zaradi glavobolov in nagravžnih novembrskih prehladov ljubljanski normiči zatečejo k zdravniku, pa edgelordi obiskovalcev Gromke raje obiščejo svojega ekscentričnega šamana. Ta pod nazivom KiborgSpüžva Buking z veseljem ponudi dozo šumečih tabletk antipozitive. Stranski učinki le-te vključujejo: vsesplošno vrtoglavico, oster smisel za humor in wannabe nihilistični duh Rusta Cohla iz prve sezone serije True Detective. Tabletke pa ponudijo tudi dovolj raznolikosti, da trip ni nikoli povsem enak. Pretekli torek je šaman pripeljal pravi trio-trip šumeče ekstravagance, saj so omenjeno luknjo obiskali britanski psihedeliki GNOD, italijanski tribal noise rock dvojec OvO in težkokategorni, a vseeno pogumni doomovci Big|Brave. Dodajte torej malo vode, da bo tabletka lepo zašumela in začutimo skupaj potek tega četrtkovega večernega rituala.
S prihodom do Gromke, kjer se je zbralo kar lepo število ljudi, je bilo slišati še zadnje akorde tonske vaje skupine Big|Brave. Že filtriran zvok skupine, četudi je prihajal skozi zaprta vrata kluba, je bil slišati gromozansko. Atmosfero sta tako polnila nestrpnost in navdušenje za dozo omenjenih šumečih tabletk. In prvo so obiskovalci požrli že prav kmalu. Nekaj čez pol deveto so že udarili prvi težki akordi benda Big|Brave. Montrealska skupina je za to priložnost predstavljala svoj zadnji dolgometražec Ardor, katerega čare smo poslušali tudi v nedavni Tolpi bumov. Temačno ozvočje pa se je lepo preneslo tudi v live različico. Udarci kitar in udarnega bobna so bili slišati naravnost velikanski, temni in celo strašljivi. No … precej strašljivi, atmosfera je bila namreč zavita v odejo zdistorziranega kitarskega feedbacka, ki je nasilno polnil zvočni prostor vse od začetne note pa do končnega vzklika v zaključni skladbi Borer.
Dozo nihilistične teme pa so razbili tudi kontrastni simpatični nagovori večerne publike. Pevkin nežen glas ob nagovoru in njena hudomušna zmedenost sta izpadla prav smešno ob kontrastnem črnem in težkem breznu, kakršnega je skupina kopala skozi repertoar. Breznu, ki je bilo hkrati nadvse udobno, nelagodno, prijetno in nemirno … Kaj čmo, res čudni učinki Spužvine tabletke.
Po kratki pavzi je nato padla že druga tabletka. Ob ponovnem vstopu v klub bi se morda marsikdo vprašal, "pa šta je ovo?" Ovo je pač OvO - italijansko-plemenska poslastica močvirnate sorte. Dvojec sestavljata bobnar Bruno Dorella in močvirnata čarovnica na kitari Stefania Pedretti. Skupaj že nekaj let izdajata noise stvaritve. Recimo že daljnega leta 2002 smo ju lahko slišali tudi na Radiu Študent, z živim razbijanjem takrat v družbi z Billom Horistom. Tribalistične razpaljotke pa sta uspešno izvedla tudi na tokratni četrtkov večer, saj šuma kitare, kričanja in energičnega bobnanja res ni manjkalo. Stefania Pedretti je s svojo dreadasto pričesko, stekleno trzalico in banshee vriskanjem izpadla kot nekakšna intenzivna halucinacija. Izvedena glasba pa je "terrorijo" le potrdila. Dvojec je energijo v dvorani konsistentno napenjal, tudi tako, da bi se marsikdo vprašal, "ali je to že vrhunec večera?"
To vprašanje si je zastavil tudi recenzent, na žalost pa je naslednja šumeča tabletka špekulacijo le potrdila. Vsehajpani GNOD na ta večer enostavno rečeno niso bili vrhunec. GNOD tokrat niso razkazali svojega psihedeličnega fuzz rocka ali krautrocka, temveč so nas utopili v poslušanje eksperimentalnih noise stvaritev. Te so zvenele kot surovejše verzije skladbic Bena Frosta s pomanjkanjem udarnega kontrasta, vendar pa so vseeno delovale precej solidno. A v sklopu večera težkokategornih doomovcev in tribalistično norih Italijanov je zadeva izpadla precej meh.
Vendar pa malo bolj zadržani GNOD le niso skvarili večera. Šaman KiborgSpüžva je s satiro svojih edgy zelišč nakuhal dovolj noro dozo šuma, da je večer izpadel prav prijetno trippy. Tako da: salut gospod Šaman, se že veselimo novih doz.
Prikaži Komentarje
Komentarji
verjetno bi se spodobilo dodati, da je naš super kul omega organizator pozabil omeniti, da bosta kot Gnod nastopila le dva modela s efekti, ne pa tisti izjemni Gnodi, ki se nas je večina nadejala. Celoten večer je imel tako grenak priokus natega, še posebej, ker se je nekaj podobnega prigodilo na istem mestu tudi dobra dva tedna pred tem na koncertu Shit and shine. smo v Ljubljani res drugorazredno občinstvo in si zaslužimo le neke second rate DJ derivate bandov, ki so sicer v svoji celotni postavi izjemni, napredni in inovativni?
Dobra opomba. Očitno je res tako, jaz sem se zdaj že navadil, da če se napoveduje neka zasedba z "variabilno" sestavo, vedno pričakujem najmanj možno... pa še vseeno sem kdaj razočaran.
Komentiraj