Gospodarji smrti in vesolja v Ljubljani

Recenzija dogodka
4. 11. 2016 - 17.30

Orto bar, 2. 11. 2016

 

Po cheezy naslovu recenzije bi težko sodili, da se navezuje na prihod Entombed A. D. in Voivod, a ker se pač prvi dostikrat oglašujejo kot ''masters of death'', drugi pa – kot smo med drugim lahko spoznali šest dni nazaj v oddaji DJ Grafiti – so svoj besedilni svet zgradili prav na vesolju in našem mestu v njem, je naslov recenzije pač ustrezen. Vsekakor se je v sredo zgodil koncert, ki ga poslušalci metala nikakor ne bi smeli zamuditi.

Sodeč po polnosti spodnje dvorane ljubljanskega Orto Bara so bili podobnega mnenja tudi prišleki iz bližnje okolice, iz drugih slovenskih mest ter peščica italijanskih in hrvaških gostov. Kot se je izkazalo, je večina prišla zaradi kultnih Kanadčanov Voivod, kar je razumljivo, saj so švedske death metal legende Entombed A. D. obiskale Slovenijo že februarja letos v kombinaciji z bendi Behemoth, Abbath in Inquisition.

Koncert je odprl finsko-norveški dvojec Barren Womb, katerega člana operirata pod tem imenom že od leta 2011, v opisu glasbe pa poslušalce napeljujeta na to, da igrata predvsem noise punk, a se ne omejujeta na žanr. V pravi non-konformistični maniri ustvarjata in igrata v živo, kadar si le-to sama želita. Vse opisano je žarelo tudi v sredo v Ortu. Ob poslušanju in opazovanju res energičnega dvojca dobimo vtis, da je pred nami kombinacija Lightning Bolt (brez mask) in Philm. Zelo zanimivo, čeprav žal ne pred prevelikim številom ljudi. A 19. ura je žal za marsikoga v Sloveniji še zgodnja.

Naslednji so bili ameriški Lord Dying, kvartet iz Portlanda, ki ga je Slovenija že uzrla nekaj let nazaj, ko so zažgali Metelkovo kot podpora Red Fang. Lord Dying so neusmiljeno žgali precej dinamičen set. Vsak član je vidno dal od sebe več kot sto odstotkov, kar je ustvarilo eksplozivno predstavitev glasbene zmesi, ki jo tvorijo vplivi Mastodon, Eyehategod, Superjoint Ritual in še koga. Minimalna komunikacija, pavze, omejene zgolj na ''štelanje'' strun – vse ostalo pa ''udri'n'razbi'' napad na sluh z materialom z albumov Summon The Faithless ter Poisoned Altars. Odlično!

Fokus koncerta je seveda bil nastop kanadskih Voivod. Dvorana je bila napolnjena skorajda do zadnjega kotička, kar je vidno razveselilo kultni kvartet, ki žge že skorajda štirideset let. Folk se je zrinil naprej, kolikor se je dalo, in takoj dobil dozo vesoljskega thrasha v obliki komada Killing Technology. Ujeti smo bili v vrtinec glasbene črne luknje, ki je iz nas izsesala vsak atom dolgčasa in nas z gravitacijskim nabojem neznanske moči izstrelila v vse smeri. Gledati Voivod pomeni uživati v zahtevni, a ''catchy'' glasbi, gibati z glavo ali s telesom, biti presenečen nad izborom pesmi, ki se je tokrat bolj osredotočal na zgodnje thrashevsko in progresivno obdobje, ter se predvsem smejati šalam in mimiki pevca Snakea. Kar je super pri Voivod, je to, da v šestdesetih minutah ponudijo vse, kar si želiš in še več, ter se pri tem vidno zabavajo. Bend je norel od začetka do konca, nas peljal skozi same hite, ki so – kot je že bilo rečeno – šli predvsem skozi prve štiri albume v obliki komadov Inner Combustion, Order Of The Blackguards, The Prow, Korgull The Exterminator, Chaosmongers ter Voivod, hkrati pa so se dotaknili split seven-inch EP-ja z Entombed A. D. v obliki komada Fall ter podarili tudi aktualni hit frišnega samostojnega EP-ja, ki je izšel letos, Post Society. Mogoče bi bil zvok lahko še malce bolj čist, a to je metal koncert, čisti zvok je brez težav lahko rezerviran tudi za kaj drugega. Vsekakor smo dobili več, kot smo hoteli, vidno zadovoljni pa smo bili vsi – publika in Voivod.

Čeprav jih je Slovenija v času, odkar so spremenili ime v Entomed A. D., videla že nekajkrat, so Lars Goran Petrov in kolegi vedno dobrodošli. Res je, da se je dvorana malce izpraznila po koncu nastopa Voivod, a so Entombed A. D. še vedno igrali v precej polnem placu. Postregli so s komadi aktualnega albuma Dead Dawn ter prvenca Back To The Front, ki je v mojih ušesih skorajda tako močan, kot material, ki ga izvajajo še iz časov, ko so bili Entombed. Tako so se nove pesmi a la Dead Dawn, Midas In Reverse, Second To None prepletale s kultnimi death metal klasikami a la Revel In Flesh, Chief Rebel Angel, Eyemaster, na veliko presenečenje pa smo dobili tudi delež death'n'roll klasik Full Of Hell ter Hollow Man. Bend zveni hrupno, a energično, očitno pa je, da se – zabava na polno. Na vsakem slovenskem koncertu seveda očitno prednjači ne-trezni vokalist Petrov, katerega vokal je bil v sredo precej prodoren in hkrati brundajoč, vmesni govori pa so na trenutke bolj spominjali na mrmranje dementnega dedka, ki je bendu in drugim ponujal pivo ter tu pa tam skušal kršiti zakon in potegniti kakšen opojni dimček. Vsekakor je bil tudi njihov nastop vreden ogleda in je bolj spominjal na njihov prvi obisk Metelkove pod tem imenom leta 2014, kot pa na letošnji obisk v Šiški. Res pa je, da koncert ni bil tako močan kot nastop Voivod.

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.