Red Dons + Warcry @ MKNŽ
MKNŽ, 14. 9. 2015
Foto: Jana Gombač
Z začetkom tega tedna se je med drugim začela tudi koncertna sezona v ilirskobistriškem MKNŽ-ju. Začela se je tako, kot se za klub z najdaljšim stažem v zgodovini Juge tudi spodobi. Na odru MKNŽ-ja sta nastopili skupini Warcry in Red Dons - obe iz Portlanda v ZDA.
Lepo je bilo videti, da se je pred klubom na ta nadpovprečno topel septembrski ponedeljek zbralo nadpovprečno veliko ljudi. To pa je bilo čisto upravičeno, line-up večera je bil namreč zavidanja vreden. Nekaj po deveti uri so na oder stopili Red Dons, bend, ki igra skupaj od leta 2007 in redno izdaja plošče, tudi za založbo Deranged. Pravkar so izdali novo ploščo The Dead Hand of Tradition, ki jo predstavljajo na aktualni turneji.
Že v štartu je bilo jasno, da ob energičnem postpunku ne bomo mogli stati pri miru. Žanrsko se bend drži novega vala in postpunka, katerega priljubljenost, kot smo videli, na sceni vztrajno raste. Primerjamo jih lahko s someščani The Estranged, v njihovem glasbenem izrazu pa se čutijo tudi vplivi skupine The Wipers, pa tudi spogledovanja s podobno sceno iz Švedske, ki jo predstavljajo bendi, kot so Masshysteri, Regulations, Terrible Feelings in drugi.
Bend ne izumlja nič novega, niti ne izstopa preveč iz poplave podobnih bendov, a jim uspe na odru kljub temu ustvariti eksplozivno energijo. Celo boljšo kot na plošči. Zvok v MKNŽ-ju je bil prav tako odličen, tako da je bend žarel s svojim celotnim potencialom. Žal se je proti koncu njihovega seta pokvaril ojačevalec kitarista, ki je bil zadolžen tudi za glavni vokal. To koncerta sicer ni ustavilo, saj je le-ta odložil kitaro in samo pel. medtem pa je ekipa iz benda Warcry poskrbela za nadomestni ojačevalec. Ta del koncerta je res izgubil na energiji, saj je druga kitara igrala ključno vlogo pri melodijah, ko pa je ojačevalec spet delal, se je vse vrnilo na pravi energijski nivo, na katerem so potem izpeljali koncert do konca.
Naslednji so bili na sporedu Warcry, ki so v bistvu nekakšen zvezdniški bend. Bend se lahko pohvali s člani, ki igrajo ali so igrali v bendih Tragedy, From Ashes Rise, Hellshock, Remains of the Day, The Estranged, Severed Head of State, Consume in morda še kakšnem. Bend tudi izdaja plošče na svojih založbah Feral Ward in Warcry Records. Za evropski trg pa skrbi italijanska založba Agipunk.
Začetek njihovega koncerta je bila prava detonacija z drvečim d-beatom, ki je kot bomba eksplodiral v majhnem bistriškem klubu. Pri Warcry gre za poklon švedski d-beat sceni v stilu Anti-Cimex in Totalitär. Formula je enostavna tako kot kitarski rifi, kjer prostora za kompliciranje, z izjemo krajših solaž, ni. Večinoma kraljuje drveči d-beat, ki ni preveč hiter, je pa zato izjemno energičen. Sem pa tja se pojavijo srednje hitri deli, ki presekajo nadvlado d-beata. Ti trenutki imajo tudi svoj čar, še posebaj v primerih, kot je skladba Hexed, ki je nekakšen srednje hiter punk komad.
Tudi publika je divjala pod odrom in skoraj si pozabil, da je ponedeljek. Warcry so odigrali svojih dvajset minut, kot se za takšen stil spodobi, a jih je občinstvo priklicalo nazaj in odigrali so še dva komada. Skratka koncert je bil odličen, popolni d-beat crust, odigran brezhibno.
Ob pogledu na ekipo zbrano pred MKNŽ-jem je vse skupaj delovalo, kot da je to še en vikend, saj se je za ta koncert zbralo solidno število ljudi iz vseh koncev Slovenije pa tudi iz Istre in Reke. Pohvale gredo predvsem organizatorjem koncerta, ki nam moreče ponedeljke naredijo manj depresivne. MKNŽ se je ponovno izkazal kot ena izmed najboljših lokacij na domači sceni in daleč naokoli. Še enkrat kapo dol za ta fantastičen paket. Opozorili bi še na prihajajoči program kluba – v prvih tednih oktobra prihajajo v MKNŽ kanadski stonerji Black Wizard in dark punkerji iz ZDA Shadowhouse.
Prikaži Komentarje
Komentarji
Dejansko je bilo več "zunanjih" obiskovalcev kot samih Bistričanov. Za en poznopoletni ponedeljkov večer nadvse spodobno.
obisk je bil ok, ne pa nadpovprečen. cca. 60-70 ljudi?
@noname Ja, ni bilo 100tke. Je pa to vseeno nadpovrečno glede na povprečje zadnjih cca 10 let.
žalostno, a ni?
Ja, kar. Ma tako je povsod.
Komentiraj