Zbogom, Ajda: Statika
samozaložba, 2010
Danes poslušamo eno prvih postrock izdaj, ki so nastale znotraj meja Slovenije, in sicer precej kasneje kot prvotni zanos postrocka v angleško govoreči tujini, ki se je širil v 90-ih. DIY-projekt Zbogom, Ajda je okoli leta 2009 osnoval Andi Koglot skupaj s takratnim dekletom Evo Mavsar in prijateljem Andražem Znidarčičem. Andijevo izražanje se je v letih razpenjalo v pisanem naboru skupin, nekaj let pozneje v Monowi Twins z isto člansko zasedbo, kasneje pa tudi v Liamere, Harshside in nazadnje Corti Collective, a Zbogom, Ajda je bil njegov prvi kolikor toliko resen projekt.V projekt mladega Andija Koglota so segali vplivi muzike skupine Godspeed You! Black Emperor, ki jo je okrog leta 2010 veliko poslušal. Ime Zbogom, Ajda je prav tako nastalo pod tem istim vplivom: forma »Godspeed!« se je prevedla v »zbogom«, črnega cesarja pa je nadomestilo ime Evine sošolke Ajde.
Album je lahko svojo kratkoživo, a nezanemarljivo spletno intrigantnost udejanjil z uporabo melanholičnih kitarskih tonov in terenskih posnetkov govorjene besede. Ti sami po sebi ne pripovedujejo zgodbe, ampak so bolj fragmenti neke širše melanholične slike. V tem smislu imajo vlogo upravičevanja oziroma zagovora nekakšne bistvene melanholije, ki je bila vedno že vpisana v glasbo Statike.
Andi: Posnetke sem zbral na tak način ...
Postrock v Sloveniji ni bil nikoli močno prisoten. Skupina Sphericube je leta 2008 izdala svoj prvenec, ki je na izid čakal skoraj pet let, saj se založnikom ni zdel niti kulturno važen niti donosen; Veljko Njegovan pa je v recenziji albuma za Mladino tedaj napisal, da je izšel že v času zatona postrocka. A Andiju se album Statika ni zdel anahronističen.
Andi: V bistvu takrat, mislim, da ...
Skupina Zbogom, Ajda v sebi nikoli ni nosila iskre, ki bi preobrazila glasbeno sceno tistega obdobja. V uprizarjanju glasbe nekega drugega časa je kot individualiziran otok, ki ni bil doma na koncertnih odrih, pač pa v študentski sobi, dosegel nekaj prepoznavnosti na internetu, a je ta kmalu upadla. Albumu je sledil še EP Med zarjo leta 2012, nato pa je skupina ugasnila. Leta 2017 je uporabnik Worldhaspostrock album naložil na YouTube, s tem pa je bil subsumiran v neskončno polje anonimne glasbe z interneta. Obenem se je s tem izgubila sled za njenimi realno živečimi avtorji, ki so ga od takrat - bolj ali manj - pustili za seboj.
Poslušali bomo celotni album oziroma naslednje skladbe:
1. Tukaj…
2. Sanje
3. Lahko vidim v neskončnost
4. Na drugi strani ceste
5. Samo ptice letijo v prvem razredu
6. Mesečina
7. Statična paranoja
8. Vozi, išči, izgubi….
Prikaži Komentarje
Komentarji
En izmed najboljših albumov kadarkoli izdan na slovenskih tleh; upam da kdaj izide tudi v fizični obliki.
Komentiraj