Metaljot Raspaljot Open Air
Staro graščinsko dvorišče, Laško, 1. 7. 2022
Že nekaj let se na dvorišču starega gradu v Laškem odvija enodnevni metal festival Metaljot Raspaljot, ki ponuja ravno pravšnje razmerje med domačimi in tujimi bendi, bogato ponudbo predvsem alkohola in dostojno ponudbo hrane, težav ni niti s parkiranjem, prav tako pa se tja – in takoj po koncertu tudi nazaj – lahko odpeljete z vlakom. Pomembno pa je predvsem, da gre za manjši festival, na katerem si obkrožen predvsem z znanimi obrazi z domače scene, kar daje še tak, če že ne najdemo boljše besede, familiaren pridih. Letošnja edicija je bila težko pričakovana, saj je šlo za pokoronsko obdobje, prav tako pa je festival ponudil nabor res dobrih bendov, vreme je več kot obetalo. Niti najmanj nenavadno ni, da so festival obiskali ne samo domači metalci, temveč tudi tisti iz sosednjih držav. In že od 17. ure dalje so imeli kaj videti, slišati in doživeti.
Prvi bend so bili death/blackmetalci Daimona. V stilu Mgłe in Batushke tudi domači kvintet nastopa popolnoma zakrit, med igranjem se ne giblje po odru, prav tako pa med komadi ne govori. V času najmočnejšega sonca, ki na srečo ni svetilo neposredno na publiko, saj je bilo prizorišče pokrito s šotorsko streho, so Daimona tako z nastopom kot z mračno glasbo ustvarili zanimiv kontrast. Čeprav so bili prvi na seznamu, jih je spremljalo že kar lepo število gledalcev, prav tako pa se lahko pohvalijo z verjetno najboljšim zvokom festivala.
Za njimi so oder zasedli heavy metal bojevniki Metalsteel, ki jih je bilo zanimivo po dolgem času videti v vlogi »neglavne« zasedbe. Kljub začetnim težavam z opremo so suvereno napadli oder in se odrezali z razgibano setlisto, dobro komunikacijo in tudi dobrim zvokom, prav tako pa so v tridesetih minutah nastopa delovali resnično energično in intenzivno, vse skupaj pa popestrili še s kakšnim humornim vložkom basista, ki je lepo povezoval program.
Sledili so srbski death thrasherji, ki so Laško izbrali za kraj, kjer so proslavili dvajset let ekstremnega metaliziranja. Gre za Infest, zasedbo, ki je slovenski in evropski publiki zelo znana in ki je svoj polurni set maksimalno izkoristila za to, da nas je popeljala skozi svojo obsežno diskografijo, s poudarkom seveda na najnovejšem albumu Psychosis. Energičen nastop so tu in tam rahlo zmotili malce predolgi govori pevca Vandala, žal pa so nastopajoči bili tudi žrtve slabšega zvoka, ki je najbolj udaril po kitarah. Kljub temu so potrdili sloves odrskega tornada, in če bi mu radi bili priča tudi v živo, jih lahko slišite na Metelkovi v Ljubljani konec septembra letos.
Namesto nemških deathmetalcev Cytotoxin, ki so bili primorani odpovedati nastop v zadnjem trenutku, so oder zasedli domači progresivni deathmetalci Siderean, ki so dobrih petinštirideset minut nastopa izkoristili za predstavitev prvenca Lost On The Void's Horizon. Kvintet je prikazal stelarno igranje, ki ga je tu pa tam skazil kakšen trenutek slabšega zvoka. Po drugi strani je bilo zelo zanimivo čutiti njihovo hladno, prav vesoljsko vzdušje, medtem ko so se na dvorišču ljudje hladili s pivom ali koktajli, zajebavali ob štantih z majicami ali pa se izogibali vročini, ki je v tem času že počasi pojenjala.Oder so nato zasedeli po mnenju mnogih glasbeniki večera, avstrijski odgovor na Municipal Waste in Crisix – party thrasherji Insanity Alert. Od prvega trenutka, ko so izvajalci iz Innsbrucka na oder stopili odeti v kopalne plašče in smo videli, da pevec nosi zajebantsko havajsko srajco, so dali vedeti, da nas čaka žur. In kakšen žur je to bil! Okej, bodimo iskreni – glasbo zasedbe so legendarni S.O.D., Wehrmacht in Municipal Waste že milijonkrat odigrali bolje, a to ni pomembno! Pomemben je bil tisti »party« del, ki ga je folk tako potreboval. In Insanity Alert so dali vse in še več. V petdesetih minutah so pognali največji moshpit, ki je bil konstanten, prav tako so poželi največ smeha zavoljo zelo dobrih, pa čeprav avstrijsko čudaških šal. Ljudstvo je zahtevalo pivo, mosh in thrash – in to je tudi dobilo! Vrhunsko!
Po Insanity Alert so sledili poljski Batushka, ki jih vodi basist in ustanovni član Krzysztof Drabikowski. Zakaj to poudarjamo? Ker v tem trenutku obstajata dve verziji poljske zasedbe. Basist in vokalist sta se namreč na neki točki sporekla, tako da zdaj vsak nadaljuje s svojo verzijo zasedbe, dokončno usodo pa bo nekega dne razrešilo sodišče. Kakorkoli že, Batushka so bili popolno nasprotje Insanity Alert – molčeči v času pavz med komadi, negibni v času igranja komadov, ves čas zakriti v svoje meniške kute, pri čemer so namesto zajebantskih rekvizitov oder krasili sveče, kadila in zbor. Nastop je požel veliko zanimanja, pa čeprav so Slovenijo obiskali že nekajkrat, in pod odrom se je zvrstilo verjetno največje število obiskovalcev, ki so v teh poznih urah že bili vidno, predvsem pa alkoholno in žurersko izmučeni. A pravi tornado energije jih je čakal v obliki britanskih deathmetalcev Benediction.
Angleški death metal kvintet Benediction je Slovenijo obiskal že nekajkrat, a tokrat smo prvič na odru v Sloveniji uspeli uzreti vokalista Dava Ingrama, ki je zasedbo zapustil leta 1998 in se vrnil leta 2019. Poleg klasičnega materiala so odigrali tudi nekaj novih komadov z aktualne plošče Scriptures, žal pa so bili set primorani skrajšati za dobrih dvajset minut. Temu so botrovale težave, ki jih je povzročila letalska družba. Ta je ekipi založila predvsem inštrumente, zato so si morali izposoditi praktično vse, temu primerno pa je tudi odrsko štelanje trajalo malo dlje. Set je tako bil krajši, a vseeno eksploziven. Bend je – očitno jezen na letalsko družbo, prav tako pa nekoliko alkoholno potrjen – izbral laški oder za popolno sprostitev. Energija, ki jo je najbolj izžareval prav Ingram, je bila več kot nalezljiva, komadi pa odigrani na trenutke celo malo hitreje kot običajno.
Po nastopu Benediction se je kar veliko obiskovalcev odpravilo domov, nekaj pa jih je tudi po vsem piru, burgerjih in koktajlih onemoglo in zadremalo kar na prizorišču, a to ni ustavilo staróst domačega thrasha Sarcasm, ki so kljub pozni uri odžgali res dober thrash metal set, ki je vseboval tako nove komade z aktualnega albuma Pot v raj kot hite z legendarnega prvenca Crematory. Če nič prej, jih lahko uzrete v ljubljanskem Orto baru skupaj z Eruption konec letošnjega septembra.
Če potegnemo črto, je bil tudi letošnji Metaljot Raspaljot zelo uspešen in prav tak enodneven festival, kot smo ga potrebovali po dveh letih korone. In seveda se nadejamo še nadaljnjih edicij.
Prikaži Komentarje
Komentiraj