Assiko Golden Band de Grand Yoff: MaggTekki

Recenzija izdelka
18. 12. 2023 - 19.00

Sing a song fighter in Mississippi Records, 2023

 

Tokrat z glasbo potujemo v svet Senegala, v reven in najbolj poseljen del mesta Dakar naselje Grand Yoff. Kot pove že njeno ime, je tam bazirana zasedba Tolpe bumov, to je Assiko Golden Band De Grand Yoff. Gre za veliko tolkalsko glasbeno zasedbo, ki deluje že dvajset let, v katerih se je njena podoba prelevila že skozi tri generacije članov. Zasedba je igrala in še igra na raznih zabavah, porokah in tudi na političnih shodih. Magg Tekki je njihov debitantski dolgometražni album, ki je delo kar dvaindvajsetih glasbenikov z Dyibyjem Lyjem na čelu. Djiby Ly je senegalski pesnik in flavtist, sicer tudi član senegalskega eksperimentalnega kolektiva Wau Wau Collectif.

Album Magg Tekki je nastal v sodelovanju s švedskim glasbenikom Karlom-Jonasom Winqvistom, ki je skupino spoznal v Dakarju leta 2018. Plato so posneli konec tedna maja leta 2021 v Grand Yoffu, v studiu založbe Karantaba Records. Kasneje, leta 2022, so bili na Švedskem v dveh dneh posneti še dodatni zvočni elementi, in sicer zvoki saksofona, kore, ropotulje in zvončkov. Proces ustvarjanja plate z več kot dvajsetglavo zasedbo ni bil enostaven; Winqvist je za snemanje in presnemavanje namreč poskrbel s pomočjo aplikacije WhatsApp.

Debitantski album sestavlja deset komadov, ki odzvanjajo v starodavnih ritmih iz Senegala in Kameruna. Zvok se na celotnem delu suče okrog podobne niti; navadno komade postopoma gradijo z dodajanjem inštrumentov in s smiselnimi glasbenimi preseki. Večinoma komade odprejo bobni, ki se najprej sami po sebi gradijo z večplastnostjo, nato se pridružijo še druga glasbila. Muziko snuje kar štirinajst različnih tolkal, to so denimo afriški bobni bouga, thiathia, djéme in thioung. Zraven so še rogovi, flavta, saksofon, balafon in harmonika. Ob skrbno zgrajeni inštrumentalizaciji je muzika zasedbe Assiko Golden Band De Grand Yoff skoraj radostno lahkotna. Poslušalca hitro odnese s tokom plate v pisane ritme bobnov. Na albumu je med zvočno zanimivejšimi komadi Sama Néné, katerega vokali poslušalca kar nesejo s tokom udarcev bobnov in spevnimi prehodi ter preseki. 

Na plati sta izstopajoča še dva komada – dva vmesna »preseka«, to sta Kora Interlude in Interlude II. V teh se naenkrat znajdemo na plaži, na kateri jadrajo ptice, morje lahkotno valovi in pihlja veter. Dodana je plast mirne brenkajoče melodije zahodnoafriškega inštrumenta kora. Terenski posnetki prekinejo pestro plesno melodijo in poslušalca vržejo iz sicer hitro vsrkavajočega ritma plate. Ta dva presekajoča komada tako ustvarita nekakšna introspektivna momenta, v katerih je poslušalcu ponujen prostor, da se po slišanem ozre sam vase. Vseskozi namreč vokal na plošči poslušalca nagovarja, neposredno ali pa z življenjskimi zgodbami. Navadno je prisoten vodilni vokal, ki se mu pridružijo stranski, ti pa delujejo, kot da ponavljajo ali odgovarjajo na slišano.

Muzika na plati Magg Tekki je zagotovo odraz življenja v Grand Yoffu. Ta specifični senegalski kontekst se začuti že, ko poslušalec ne razume spremljajočih besedil, ki so odpeta v volovščini in francoščini. Ko pa dobimo vpogled v odpete verze, ti nakažejo prav tisto, kar smo že tako začutili ob poslušanju. To so očitno prisotna komponenta tradicije, moč skupnosti ali nekakšen občutek pristne medosebne človeške povezanosti. Senegal je beseda, ki se tudi ob nerazumevanju jezika jasno pojavi v več komadih, poleg te pa so ponavljajoči pojmi še prijateljstvo, skupnost, veselje, glasba in življenje. 

Omemba Senegala kaže na znatno povezanost z lastnim krajem in napeljuje na močno domoljubje. Že prvi komad La Musique Du Cœur ponavlja verz »Senegal, moje življenje, moje veselje«. Ob poslušanju dobimo močan vtis, da je radost pomembno ali vsaj cenjeno vodilo življenja v naselju Grand Yoff. Komad Bègue Bègue denimo nagovarja, naj poslušamo, naj bomo veseli, bodimo skupaj in si delimo ljubezen do glasbe, kot narekuje verz »življenje je zabava«. Opevane so tudi zgodbe, prežete s kulturno pogojenimi elementi. Komad Magg Tekki jasno opeva več generacij, otroci naj bodo denimo spoštljivi, odrasli naj se jih usmilijo. Naj se prenašajo vrednote, saj bo to prineslo blagoslov. Poudarek skupnosti je tako moč zaznati v omembah, ki kažejo na usidranost tradicije, denimo hvala Sheikhu Ibrahimi Fallu in bratovščine Mouride, pa tudi sklicevanje na krščansko vero. Moč skupnosti je posredno izražena tudi z zgodbami o želji po izobrazbi, generacijskem prenašanju vrednot, spodbujanju po plesu in težnji po zaščiti otrok.

Magg Tekki je album, ki primarno navduši s svojimi dinamičnimi in na prvi vtis precej radostnimi bobnarskimi ritmi. Izstopajoča je premišljena postopna gradnja melodij, pri čemer čutimo prisotnost velikega števila tako ljudi kot tudi inštrumentov. Lepota dela pa se obenem kaže skozi prizmo čudovito pristnega vpogleda v kulturo in doživljanje prebivalcev senegalskega naselja Grand Yoff, v katerem očitno ostaja želja po skupnosti in harmoniji. Assiko Golden Band De Grand Yoff so se s svojim debijem pokazali kot glasbeniki, ki, kot je poudarjeno na albumu, ritem ustvarjajo iz srca.

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.