Cleo Sol: Gold
Forever Living Originals, 2023
Za meje r'n'b-ja se že nekaj časa zdi, da so postale zelo zamegljene – množica komercialnih glasbenikov z anglosaksonskega področja je r'n'b tako zelo posrkala v pop, da je bil rezultat tega denimo pojav nove kategorije pop/r'n'b v sklopu nagrade Brit Awards kot ene namesto dveh ločenih kategorij. V lanskem intervjuju za YouTube kanal Breakfast Club se je raper in producent Diddy dotaknil prav te teme in govoril o tem, da je r'n'b skoraj mrtev. Če se spustimo v raziskovanje, bomo na spletu našli na stotine debat o statusu r'n'b-ja danes. Pri tem se sprašujemo, ali je res treba zavzeti tako fatalistično stališče, ko lahko ob teh premlevanjih okrog nas hkrati spremljamo razkošno mlado r'n'b sceno. Eden od primerov, ki si zasluži pozornost in smo mu jo na Radiu Študent že namenili, je britanski glasbeni kolektiv Sault. Ta pod vodstvom tekstopisca in producenta Infloja eksperimentira z discom, housom in r'n'b-jem. Ena od članic kolektiva je tudi glasbenica Cleo Sol, ki s kolektivom in s solo ustvarjanjem gradi in utrjuje temelje r'n'b-ja, njenemu novemu albumu Gold pa se bomo posvetili v tokratni Tolpi bumov.
Njen talent je bil opažen že leta 2008, ko je sodelovala v singlu Tears raperja Tinieja Tempaha ter podpisala pogodbo za Dirty Canvas in Island Records. Po pavzi, ki je sledila leta 2012, se je Cleo leta 2018 vrnila z EP-jem Winter Songs. Ta je zabeležil vzpon v karieri te r'n'b/neosoul glasbenice, ki danes velja za eno najboljših v izbranem žanru. Ko poslušamo plošče Rose in the Dark, Mother in Heaven, lahko jasno izvlečemo rdečo nit njenega ustvarjanja – gre za iskrene, tople spovedi o izkušnjah, iz katerih črpa silo, jo deli z nami ter nas spodbuja, umiri in nam vrne upanje.
Novi album Gold nadaljuje to tradicijo. S spremljavo klavirja in milozvočnih beatov, katerim neredko zmanjka dinamičnosti, ki jo pogosto slišimo na prejšnjih albumih, se Cleo Sol ozira na vse dosedanje trenutke in preizkušnje, ki so jo izoblikovali. Enostavna besedila, polna blagih žarkov, so stalnica njenega ustvarjanja, ponujajo nam podporo ter poudarjajo pomen novih začetkov, moči vere in odpuščanja sebi. Občasno naletimo na kakšne klišejske verze, kot so že velikokrat slišane mantre današnjice, denimo »don't give up« v komadu Lost Angel in »just you believe in you« v skladbi Life Will Be.
Kljub relativni zvočni podobnosti komadov je vsak zelo speven in hitro zleze v uho. Glasbenica to doseže z mehkimi aranžmaji in pa glasom, s katerim se suvereno giblje iz nižjih v višje registre. Njegovo rahlost občasno objame gospelovsko petje v ozadju, ki navsezadnje izpostavi tudi enega od vztrajnih sestavnih delov njene glasbe – značaj, ki ga ima zanjo moč vere v boga, njegova ljubezen in potrpežljivost.
Cleo Sol je ena tistih umetnic in umetnikov, ki so težko breme slave razumeli, že preden so jo izkusili, ter našli zadovoljstvo in spokoj v zasebnosti, družini in ustvarjanju, ki ni obremenjeno z dobičkom. Ta čas in mir, ki sta glasbenici omogočila meditacijo o različnih vidikih življenj slehernikov, sta se zlila v še en čustven, odkritosrčen izdelek, ki poslušalce pomirja in spodbuja.
Z albumom Gold je Cleo Sol ustvarila leksikon lastnih razmislekov in občutkov, v svojem bistvu univerzalnih za vse nas. Plošča, zavita v soulovske vokale in romantične beate, predstavlja utelešenje r'n'b-ja in je le eden od množice kvalitetnih izdelkov tega žanra danes. Postaja torej jasno, da so r'n'b in njemu sorodni žanri daleč od izumrtja. Gre zgolj za to, da se danes giblje v različnih smereh, se ozira onkraj nepremičnih mej in pri tem vključuje druge žanre, kot sta elektronika, hip hop in tako naprej, kar pa zagotovo ne pomeni njegovega izginotja, temveč prej ponovno rojstvo in razvoj.
Prikaži Komentarje
Komentiraj