EARTHLY: Days

Recenzija izdelka
14. 8. 2015 - 19.00

Noumenal Loom, 2015

 

V današnji Tolpi Bumov bomo poslušali novo izdajo dvojca Earthly z naslovom Days, ki se je na prvi pogled vzel od nikoder. Earthly sestavljata Edaan Brook in Brint Hansen, ki sta se že kot sostanovalca v študentskih letih posvečala pisanju ali produciranju glasbe. Kar pa duo loči od pogubne povprečnosti v zgodbi »bedroom« producentske scene je mogoče njuna širokoobsegajoča zbirka semplov, ki jo na svojem prvencu ponosno pokažeta v skrbno izbrani luči.               

Album se na svoji Bandcamp strani predstavlja kot EDM, ambient drone, experimental folk, plunderphonics, psychedelic in sound design, in končno bi lahko rekli, da se je nekdo dejansko potrudil s tagi glasbo obrazložiti in je ne samo suhoparno označiti z generičnimi pojmi. EDM si tu zasluži biti na prvem mestu, saj imajo vse skladbe izrazito poudarjen ritem in nekatere karakteristike plesne glasbe. Vseeno pa bi to glasbo verjetno težko ujeli na kakšnem plesišču, vkolikor ostanemo v okvirih konvencionalnega glasbenega izraza. Čeprav izrazito ritmična, nosi glasba s sabo bogato raznolikost v uporabljenih semplih, kot tudi tehnikah in količini obdelave izvirnih posnetkov. Občasno so uporabljeni sempli prepoznavni, večinoma pa so to le zvoki, zmanipulirani do točke, kjer dobijo popolnoma novo podobo. Lahko bi rekli, da se album s pestrimi barvami in igrivimi zvočnimi zankami posnetkov na momente približa kreativnosti dvojca The Books, vendar je treba omeniti, da je glasba, še posebej, ko je zgrajena iz lastnih semplov, posnetih tekom več let, vedno precej oseben proizvod. V tem smislu se dvojca seveda razlikujeta in podobnost ostaja v glavnem v načinu produkcije in estetiki kolažne glasbe.                        

Končni proizvod je nekje med živo manipulacijo semplov in efektov ter vnaprej pripravljenih zvočnih trakov, kar se sešteje v glasbo, ki se ne jemlje preveč resno. Ravno nasprotno lahko na albumu med poslušanjem večkrat začutimo otroško poigravanje v nekem svojem svetu, ki sta ga Earthly prisanjala skupaj. Prav tako je forma na albumu precej odprta in skladbe ne sledijo nobeni uveljaveni strukturi ter bolj spominjajo na nekaj, kar je dobilo podobo skladbe šele, ko je nekdo kolažni trak obrezal in dal posnetku svoje ime. Neizogibno ali celo zanalašč vsebuje album nekakšno atmosfero naključnosti, ki se kaže bolj ob pregledu celega albuma kot pa v posameznih komadih. Skladbe so, glede na raznolikost albuma, precej izoblikovane in stilsko samosvoje, vseeno pa to nekako ne škodi albumu, ki bi sicer lahko izpadel preveč eklektičen. Samostojnost skladb in hkrati njihova sorodna igrivost pri izbiri in manipulaciji semplov ter efektov je ena močnejših pozitivnih lastnosti te izdaje. Mogoče je to način, kako približati ljudem svoj obširni zvočni jezik, ki se ga bodo v prihodnje posluževali tudi drugi zvočni manipulatorji in zbiratelji semplov. Ni ravno lahko skozi glasbo izraziti svoja vsakodnevna doživljanja, ki so se odviala v nedoločeno dolgem obdobju v življenju, ampak zdi sem kot da je to dvojcu Earthly nekako uspelo.

S skromnim naslovom album Days prikliče številne mimoidoče spomine in posebne trenutke, zavite v osebni kolaž, ki bo navdušil tiste, ki so se morda malo naveličali Dana Deacona, tiste, ki bi si želeli, da bi se Oneohtrix Point Never kdaj nasmehnil, ali tiste, ki so bili razočarani nad razpadom The Books. Prav tako pa je album osvežujoč korak v smer, ki briše stigmo antisocialne drže, ki lebdi nad nojz in drone kulturo.

 

Leto izdaje: 
Avtorji: 
Institucije: 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.
randomness