FELL VOICES: Regnum Saturni
Vendetta, 2013
Regnum Saturni je sprva izšel v Evropi pri nemški založbi Vendetta konec marca, istočasno pa so Fell Voices začeli s svojo prvo evropsko turnejo skupaj s somišljeniki Ash Borer s katerimi si delijo tudi fenomenalen split LP, izdan leta 2010. Tega močno priporočamo kot uvod za poslušanje in prvi stik z obema skupinama. Pred kratkim pa je bila plošča Regnum Saturni izdana tudi za severnoameriško sceno prek Gilead Media in Antithetic Records. Bistvenih razlik med verzijami ni, razen da je ameriška izdana v gate-fold ovitku, evropska pa je zavita v karton s tremi stranicami. Vinil je 180-gramski in stran D ima lasersko vgraviran vzorec. Skratka izdelek je dokaj prestižen in poslastica za „vinilofile“. Zaenkrat je ta album izdan samo na vinilu in nikjer nismo zasledili, da bi se pojavil na še kakem drugem mediju.
Material na plati je bil posnet v živo v noči polne lune septembra 2012. Dejstvo, da je bilo vse posneto v živo, bistveno zaznamuje produkcijo na plati in predvsem energijo, ki jo bend premore. Fell Voices lahko označimo kot surovi atmosferičen black metal, osnovan na masivnem hrupu in drvečih blast-beatih. Zvok na plošči je izjemen in dejansko pokaže rušilno moč benda. Kitara in bas sta zelo distorzirana in v bistvu bas igra vlogo druge kitare, saj zveni zelo ostro in umazano. Kitara zveni zelo kaotično in k temu pripomore tudi navit reverb, tako da vse še bolj popači in naredi zvok večplasten. Ko se vse skupaj združi z drvečimi bobni, je zvočni zid prava sila narave, ki pred sabo ruši vse, kot kakšna vodna ujma, ki brez milosti nasilno podira vse, kar ji stoji na poti.
Kitarski riffi se ponavljajo v neskončnost in monotono bobnanje pomaga pri ustvarjanju nekakšnega rituala sonične destrukcije. Fell Voices gradijo atmosfero na zelo minimalističnih riffih brez kakšnih fines. Riffi se tako prelivajo skorajda nezaznavno in hitri deli komadov lahko trajajo tudi dobrih pet minut, preden se komad prelevi v bolj počasne dele. Zanimivo je, kako hitro bobnanje pripomore k ustvarjanju nekakšnega začaranega vzdušja in v bistvu deluje bolj hipnotično kot mirni drone deli. Tudi bobni so dokaj specifično posneti; sner in kick delujeta na zelo nizkih frekvencah in se skorajda ne razlikujeta, medtem ko so činele zelo glasne in hrupne. Tudi način bobnanja je zelo organski in minimalističen, kar zelo spada v kontekst celotnega zvočnega zidu. Prav tako so vokali čisto potiho in komajda zaznavni ter naj bi bili posneti brez mikrofonov, tako kot smo to lahko preverili na njihovem nastopu v Menzi pri koritu. Kričanje je popolnoma nerazumljivo in deluje kot nekakšen ornament v celotni zvočni sliki.
Če primerjamo izkušnjo, ki smo jo doživeli v Menzi pred mesecem dni, in to, kar lahko slišimo na plošči, je izkušnja zelo podobna. Oboje deluje hipnotično in rušilno z razliko, da je v živo ta uničevalna sila delovala še bolj učinkovito, ker je bilo vse strašansko naglas. Tisto, kar odlikuje Regnum Saturni, je prav atmosfera, ki se ustvari skozi celotno ploščo. Ponavljajoči se riffi, monotono bobnanje in kričeči vokali v ozadju delujejo kot nekakšne mistične sile destrukcije. Tudi v primerjavi s prejšnjimi izdajami je zvok, ki ga trenutno premorejo Fell Voices, dosti bolj masiven in surov. Niti ni več nekih mirnih epskih delov, zgolj hrup in kaos. Sicer ne moremo govoriti, kateri material je boljši - ali starejše plate ali komadi na novi plošči. Dejstvo pa je, da so Fell Voices bistveno napredovali in izklesali svoj pečat kaskadskemu blackmetalu. Tukaj bi lahko citirali kolega Marka Karlovčeca, ki pravi, da bend črpa navdih iz „dediščine black metal entitete Burzum, ki je odkrito ali prikrito eden ključnih sooblikovalcev njihovega zvoka“.
Pripravite se na sonično potovanje skozi temačne pokrajine destruktivnega hrupa in mističnega kaosa.
http://gileadmedia.bandcamp.com/album/regnum-saturni
Prikaži Komentarje
Komentiraj