J MASCIS: TIED TO A STAR

Recenzija izdelka
13. 9. 2014 - 19.00

Sub Pop, 2014

 

J Mascis se nam je vtisnil v spomin prek zasedbe Dinosaur Jr., katere prepoznaven znak je bil tako njegov momljajoč vokal kot tudi glasne, hrupno razmazane kitare, ki so se zvijale okoli rockerske hrbtenice in v drvečem hrupu razvijale zvočne nianse znotraj distorzije in feedbacka. Njihov zvok je bil unikaten, prepoznaven in zato je tudi navdušil širno občinstvo na prelomu osemdesetih in devetdesetih let. Če je njegov prepoznaven znak bil zvok glasno zavijajočih kitar, pa je leta 2011 obrnil nov list, ko je izdal album Several Shades of Why, ki je v akustični preobleki. Namesto divjih kitar smo slišali intimne in rahle melodije in v tem duhu se kaže tudi njegov naslednji solo studijski album z naslovom Tied to a Star.

A čeprav je J Mascis v akustični formi noviteta, se moramo spomniti na njegov prvi solo album Martin + Me, ki je povzemal Dinosaur Jr. in še nekatere priredbe The Smiths, The Wipers, Lynyrd Skynyrd. Prav tako je po prenehanju delovanja Dinosaur Jr. ustvarjal in posnel še nekaj albumov, kot je Free So Free, ki je posnet skupaj s spremljevalno zasedbo The Fog. A svojo solistično pot v akustični verziji je kot rečeno začel z albumom Several Shades of Why. Na njem so mu družbo delali gostujoči glasbeniki, kot so Kurt Vile, Ben Bridwell iz Band of Horses ter Kevin Drew iz Broken Social Scene. J Mascis tudi tokrat na albumu Tied to a Star ni sam, saj mu družbo delajo Pall Jenkins iz Black Heart Procession, Ken Maiuri ter Mark Mulcahy, ki k albumu prispevajo dodatno kitaro, vokal in klaviature. 

Tied to a Star je slišati umirjeno, z nežnim zvokom, pri katerem prevladujejo akustične kitare. Dinosaur Jr. so bili prepoznavni po svoji fuzz kitari, tokrat se J Masics z akustiko temu izmakne v velikem loku, pa čeprav na albumu v veliki meri slišimo tudi električno kitaro, ki je zadolžena za mnogokatero solažo. Po dinozavrskem zvoku še najbolj zadišita pesem z naslovom Every Morning ter karakteren vokal J Mascisa. Album odpre pesem Me Again, ki takoj oriše akustično kuliso, v kateri se prepletajo nežni zvoki, klaviature pa še dodatno prispevajo k nežni atmosferi. Ob akustiki, ki spomni na folk izraznost, se nahajajo tudi pesmi, ki vsebujejo bolj rokersko orientacijo, taka je pesem Heal The Star, pri kateri ne slišimo več nežnega prepletanja strun, temveč bolj udarno in ritmično igranje, ki se v drugem delu razživi v igrivo preigravanje inštrumentov. Spet drugje ponovno slišimo prepletanje strun, kar prispeva k nežni zvočnosti. V tem najbolj izstopa pesem Wide Awake, ki jo J Mascis zapoje v duetu s Cat Power. Električno kitaro na albumu slišimo kot dopolnilo akustičnim zvokom in mnogim solažam, pri pesmi Stumble, skozi katero nas popelje značilen vokal J Mascisa, pa električna kitara ponuja zadušen zvok, ki brni v ozadju in ponuja kontrast sicer lahkotni in svetleči izraznosti. 

Na albumu Tied to a Star slišimo umirjeno podobo J Mascisa, ki se ne poslužuje značilnih kitar in njihovega distorziranega in v feedback ujetega zvoka, namesto tega je album poln prepletanja kitarskih strun in melodij, ki ob njegovem vokalu tvorijo prepoznaven slog. Če so Dinosaur Jr. bili glasni, je tokrat moč J Mascisa v nežnosti in umirjenih tonih, znotraj katerih slišimo preplet melodike in čutnega kitarskega igranja.

 

J Mascis - Wide Awake
Leto izdaje: 
Avtorji: 
Institucije: 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.
randomness