Lip Rouge: Tūndâr + Backspace: Time lapse
Lip Rouge: Tūndâr (AmbientSoup, 2022)
V današnji Tolpi bumov se bomo posvetili dvema kratkima izdajama, ki sta okrasili začetek letošnjih toplejših dni. Obe sta delo domačih producentov in producentk ter podajata atmosferičen poudarek na elektronsko in njej sorodno eksperimentalno produkcijo. Sprva se bomo poglobili v plošček ljubljanskega dvojca Lip Rouge, ki ste ga lahko v začetku meseca ujeli na festivalu Ment, takrat pa je pri založbi AmbientSoup Tineta Vrabiča – Nitza izdal kratkometražni album Tūndâr.
Izdaja deluje kot zbirka kompozicij zvočnih krajin, ki se navdihujejo v geografskih pokrajinah tundre, torej mrzlih, bornih, z iglastim gozdom posejanih površinah. Te so skoraj popolnoma mrtve, razen najbolj skromnih živih bitij, iglavcev in lišajev, ki v tem transcendentalnem miru, nekje med smrtjo in sanjami, najdejo svoje mesto. V takšnem stanju tudi deluje glasba izdaje Tūndâr, ki se skozi štiri skladbe razvije v čisto, mirno meditacijo o življenju, kjer ga ne bi smelo biti. V prvi kompoziciji nas še vodi glas Eve Mulej, ki prek rezkega ambienta v govorjeni besedi orisuje pokrajino oz. njene fenomenološke značilnosti. V naslednjih treh skladbah pa se potopimo v eksperimentacijo inštrumentov Mulej in prijetno analogno sintezo soustvarjalke Karmen Ponikvar.
Skozi naslednje skladbe se bolj in bolj poglabljamo v svet mrzle in neprijazne, a hkrati mirne in robustne tundre. Inštrumenti Mulej odzvanjajo v praznino, v neposrednem ozadju pa filtrirano brni analogni zvok Korg sintetizatorja. Odzveni frekvenc so mrzli, visoke frekvence sprožijo naježitev po našem hrbtu in basi nas gromko vabijo k zimskemu spancu. Seveda pa ne gre pozabiti na tišino, ki se prikrade med zvočno sliko in nas spravlja k centru, nas osredišča ob poslušanju vseh razkopanih zvokov, razmetanih po prostoru in času mrzlega gozda. Tako nas tišina vedno spravi v balans, kjer kot poslušalci meditiramo ob zvokih, ki so nam povečini tuji, o pokrajini, ki nam je večinoma tuja, a nam hkrati ponuja spokojnost, ki nam je v hitrem svetu dostikrat odvzeta.
Backspace: Time lapse (samozaložba, 2022)
Druga izdaja, z manjšim temperaturnim paradoksom, je samozaloženi plošček Time Lapse mariborskega producenta elektronske plesne glasbe Backspacea, ki s svojimi ambientalnimi vložki, ritmičnimi breakbeati in 4 x 4 vzorci močneje spodbuja poletno vzdušje.
EP je sestavljen iz petih komadov, izmed katerih sta dva intro in outro, trije pa so spretno kombinirani ambiental techno in jungle skladbe. Time Lapse krasijo domiselni, enostavni, a učinkoviti produkcijski postopki, ki v celoti gradijo uvodni in zaključni duet, ki odzvanjata v reverbu in delayu. Drugi štikl se s strukturo 4 x 4 ovija okoli razvijajočih se ambientalnih sint padov, medtem ko sta tretja in četrta kompozicija plate osrediščeni na jungle in drum and bass ritme.
Skratka, izdaja Time Lapse deluje kot zasanjano plesišče, ki je zamaknjeno med odvode bolj razpotegnjenih in počasnejših razvojev melodij v kontrastu s hitrimi ritmi na drugi strani. Vse skupaj je primerno za neko ležerno vožnjo do bližnje obale ali na oddaljene rejve zunaj naše države, poleg tega pa gre za izjemno dobrodošel doprinos v sferi slovenskih producentov plesne elektronike.
Prikaži Komentarje
Komentiraj