Nithe: Night of the Ghoul + Perishing: Lutum

Recenzija izdelka
23. 1. 2024 - 19.00

V Tolpi bumov predstavljamo dve izdaji iz metalskega podzemlja, najprej Norvežane Nithe, nato pa bo sledila še glasba zasedbe Perishing iz Kostarike. Obe zasedbi sta popolni neznanki na sceni, oba izdelka pa sta prijetni presenečenji.

 

Nithe: Night of the Ghoul (samozaložba, 2023)

Norvežani Nithe so glasbo začeli ustvarjati leta 2020 in pred aktualnim EP-jem, leta 2021, ponudili debitantski demo. Nov EP Night of the Ghoul, ki je izšel konec decembra v samozaložbi, je vrhunski izdelek značilnega primitivnega black metala, ki je nastajal med prvim in drugim valom v osemdesetih in devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Toda glasbo je bend oplemenitil s premišljenimi vložki starinskega death metala skandinavske šole, slišimo tudi nekaj prijemov iz doom metala pa celo nekaj postpank utrinkov. 

EP Norvežanov Sepulcher in demo Američanov Atavistic Decay
 / 13. 1. 2024

Četverec je spretno skombiniral tudi različne struje primitivnega metala, ob tem pa niti ne preseneča, da mu je tovrstno glasbovanje tudi uspelo, če pomislimo, da ponuja prav Norveška ogromno novejših bendov, ki mojstrsko kombinirajo različne žanre v svojevrstno celoto. S temi mislimi se lahko brez težav navežemo na Tolpo bumov, v kateri smo obravnavali zasedbo Sepulcher, ki prav tako prihaja iz Norveške, in poleg nje našteli še kup podobnih bendov, med njimi denimo Obliteration. Novi EP zasedbe Nithe nas navdušuje prav z izvirnimi idejami in s pristopom h komponiranju skladb. 

Z izjemo prve, nekoliko krajše skladbe najdemo na kratkometražcu tri daljše skladbe, v vseh štirih komadih pa nas Nithe peljejo skozi različne struje black in death podzemlja. Kitarski rifi niso pretirano izvirni, glasbeniki namreč bolj stavijo na učinkovito prepoznavnost, zato muzika ni zahtevna za poslušanje. So pa poskrbeli, da so kompozicije nepredvidljive oziroma gradijo imenitno dinamiko. Pohvaliti moramo tudi zvočno usmeritev, ki je surova in starinska. Podaja značilen organski zvok, ki pa so ga glasbeniki premazali še z moderno plastjo, tako da kljub surovosti slišimo, da je bil vsak košček na EP-ju Night of the Ghoul izbran nadvse precizno. 

 

Perishing: Lutum (Caligari Records, 2024)

Druga polovica oddaje Tolpa bumov pripada novemu projektu iz Kostarike. Perishing je bend, ki je nastal lani, prvi material pa je izdal prejšnji petek. Demo kaseta je izšla pri ameriški založbi Caligari Records, ki velja za valilnico obskurnih bendov iz podzemlja, katalog založbe pa polnijo dragulji pristnega in okultnega zastrtega metalskega podzemlja. Založba slavi po kvaliteti in izvirnosti glasbe, ki jo izdaja, zato je odličnost glasbe novega kostariškega benda tudi na mestu. 

Vesoljski death metal s Kostarike z močnim vplivom finske stare šole
 / 9. 5. 2023

Ne moremo spregledati članov, ki tvorijo zasedbo Perishing, gre namreč za posameznike, ki so vpeti v kar nekaj vrhunskih bendov na kostariški sceni. Izpostavimo lahko bend Astriferous, s katerim smo se srečali na Radiu Študent maja lani, ko smo obravnavali prvenec Pulsations from the Black Orb, izdan pri angleški založbi Me Saco Un Ojo. V glasbi zasedbe Astriferous smo slišali tehnični pristop k death metalu z doomovskimi pasažami, Perishing pa udejanjajo totalno nasprotje. Njihov death doom je enostaven in grob.

Glasbeniki so poskusili ustvariti kar se da umazan zvok in nemarno vzdušje. Rifaže so zelo enostavne, toda tukaj zasledimo podobno filozofijo kot pri Norvežanih Nithe. Videti je, da so kompleksnost in na nek način tudi izvirnost žrtvovali za učinkovitost in domačnost, njihova glasba pa je zato slišati manj izzivalno in je namenjena predvsem radostnemu uživanju ob poslušanju.

 

Leto izdaje: 
Avtorji: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.