Pannonia Allstars Ska Orchestra: Lovemonster
Megalith, 2012
Madžarska ska scena je šibka oziroma zunaj meja svoje domovine ni prav znana. Toda enemu bendu se je v zadnjih letih uspelo prebiti čez njene meje in tudi meje njenih sosed. To so Pannonia Allstars Ska Orchestra.
Pannonia Allstars Ska Orchestra so dobro znani, verjamem, vsakemu slovenskemu ska ušesu, saj so pri nas nastopili večkrat, prvič že osem let nazaj, ko so bili kot bend še precej sveži, pa vendar so že takrat kazali potenciale, da iz njih nekoč še nekaj bo. Pravzaprav je bilo že takrat, na začetku poti, s pomočjo vztrajnosti in lastnega truda, ki sta jih pripeljala na mnoge evropske odre, pa so se kalili, pilili in zoreli v to, kar so danes - odličen ska bend, ki v svojih domovini, pa tudi širše, uživa kultni status. Ne samo zaradi svoje kvalitete, pač pa tudi srčnosti, ki zmore enako dobro igrati tako na malem, natrpanem odru kot tudi na velikih festivalih tipa Sziget. Nič čudnega torej, da jih je pod okrilje vzela ska založba Megalith, katere lastnik je pevec Toastersov, Robert Hingley.
Pannonia Allstars Ska Orchestra so se kot bend rodili leta 2003. Od takrat do danes so skaja željnim priskrbeli lepo zalogo slušnega materiala, ki ga najdemo na štirih studijskih albumih, live albumu in nekaj singlih. Vendar Pannonia Allstars Ska Orchestra nikakor niso samo ska bend, čeprav imajo to definicijo v imenu, saj se v njihovi glasbi najde pestra paleta jamajških zvokov, od skaja do duba, karibskih godb, pa tudi domači – madžarski vplivi. Ravno slednji so tisti, ki jih naredijo posebne, posebne pa jih dela tudi njihova zavzetost, ki je gonilna sila ska in reggae scene na Madžarskem. Ne samo, da jo bogatijo z igranjem v Pannonia Allstars Ska Orchestra, pač pa življenje dajejo številnim stranskim projektom, kot so Paso's Roots Rockers, bend, ki temelji bolj na dubu in reggaeju, The Paso Soundsystem, v katerem trojica iz benda suče plošče, Paso Traditional Ska Special – še en bend, ki igra ska klasike iz šestdesetih, Paso Booking Agency, ki organizira koncerte in evente, ustvarjajo pa tudi tedensko radijsko oddajo Ska Klub. Tako polno zaposleni so letos spravili na svet že peti, kar dvojni album. Prvi del pripada Pannonia Allstars Ska Orchestri, drugi pa Paso's Roots Rockers. V današnji Tolpi Bumov bomo poslušali prvi del, ki nosi naslov Lovemonster.
Dandanes so Pannonia Allstars Ska Orchesta eden največjih ska bendov. Dobesedno, saj štejejo kar enajst članov. Bogata zasedba zato nudi tudi bogat zvok, ki ga, poleg obveznih bobnov, basa, kitare – imajo kar dve - polnijo kar štiričlanska pihalna sekcija, klaviature, violina in odličen vokal frontmena Krse aka Lorda Panama, ki sicer večinoma poje v angleščini, ki pa jo začini z jamajškim dialektom Patoisem in tako doda osvežujočo humorno noto. Album po pričakovanjih postreže z lepimi ska melodijami polnimi instumentalnega okrasja, po vzoru »tastarih« iz šestdesetih let. Seveda ne gre brez reggaeja, duba in karibskih ritmov, ki so sestavni del tradicionalnega skaja, vmešata pa se tudi charleston in madžarski melos. Optimistično razpoloženje, ki se začne z uvodno ska poskočnico Jump in se še čez nekaj pesmi nadaljuje v takšnem duhu, se proti koncu s prehodom v počasnejše reggae melodije umiri in poslušalca na koncu mirno spusti iz svojih krempljev. Zato Lovemonster ni tiste vrste ska album, za katerega pravimo, da se vam bo poskakovalo še dolgo po tem, ko bo izzvenel na teh valovih. Je album, ki se začne tik pred razigranim vrhuncem, nato pa čez vrh in različna razpoloženja počasi prehaja k umirjenemu koncu in zapeljuje v sproščeno mirovanje in kontemplacijo.
Ljubezen, srečna ali ne, je glavna tema tega albuma, ki zato deluje precej konceptualno. Čeprav se naslov Lovemonster morda komu sliši lepo, pa v pesmi ni ravno tako, saj je Lovemoster pošast, ki ti ukrade dušo in srce, te raztrga na kose in pokoplje dva metra pod zemljo. No, ni se treba bati, da bi se ob poslušanju tega albuma kaj takega zgodilo vam, zato mu le prisluhnite.
Prikaži Komentarje
Komentiraj