Plattenbau: Net Prophet

Recenzija izdelka
13. 9. 2023 - 19.00

Dedstrange, 2023

 

Berlinska postpunk zasedba Plattenbau je po slabem letu dni prišla na plano z novim dolgometražcem, Net Prophet. Samoklicani postideološki surrealisti prinašajo odvod mešanice vplivov tako starega angleškega postpunka kot tudi starih stilov nemške elektronike. 

Album Net Prophet je tretja dolgometražna izdaja skupine Plattenbau. Od samonaslovljenega prvenca iz leta 2017 so se v bolj sintetične vode s pridihi wave žanrov oddaljili že lani z drugo ploščo Shape / Shifted, prav tako izdani pri Dedstrange. Najnovejša izdaja teh zvočnih dosežkov ne nadgrajuje, temveč ti ostajajo bolj ali manj le formula za nadaljnje preizkušanje raznih kombinacij.

Ob prvem poslušanju albuma nas od glasbe odvrne že uvodna skladba Lichtenberg Monologue, ki kljub temačnemu vzdušju sintetizatorja ne pridobi ničesar dodatnega od petja frontmana zasedbe Lewisa Lloyda. V prvi polovici albuma smo priča polni vrsti klasičnih postpunk zvočenj in do neke mere iznajdljivih kompozicij, ki pa ne presegajo praga v sporočilnosti, ki jo želi posredovati Lloyd. Njegovo petje tudi po prejšnjih izdajah ne postaja popolno, toda njegov stil je postal vidna vrednost zasedbe. 

Sporočilnost nerazvozljivih globokih tematik, ki bi jih lahko pričakovali od samoklicanih postideoloških surrealistov, je težko razvozlati, še posebej, če izvedba tega ne doseže. Mogoče nas zmoti pisanje v angleškem jeziku, ki se ga Lloyd drži že od samega začetka ustvarjanja. Vsekakor zaznamo izstopajoče kombinacije, ki se pojavijo na prvi polovici albuma, denimo v komadu Cloaking Love, ki oživi hitovsko sintpop estetiko.

Druga polovica albuma je stilsko bolj dinamična. Nekakšen uvod vanjo je komad Purgatory Mall, umirjena dream pop kompozicija, ki preide v natempirano nojzersko ritmično soočenje v komadu A New Dawn, ki spominja na kakšen komad z njihove prve plate z dodatkom klaviaturnih rifov. Predzadnja komada se gibata v hladnejšem stilu, pri čemer izstopa komad We Got Time, v katerem marširen ritem bobnov omogoči občutek vstajanja, ki ga dopolni katarzični zaključek. Sklep albuma z inštrumentalno skladbo Stadtgrenze oziroma Mestna meja namiguje na vpliv nemških elektronskih ustvarjalcev iz prejšnjega stoletja, po zvoku denimo najbolj nemškega dua Spiegelsplitter

Z albumom Net Prophet so nemški postpunkerji Plattenbau naredili majhen korak po poti napredka v izpopolnjevanju želenega stila. V vseh komadih izstopajo dovršeni delčki kakšnih kombinacij inštrumentov in petja, kot celota pa album ne ponudi trenutkov, ki bi vanj vdihnili več vznemirljivosti in popestrili poslušalsko izkušnjo.

 

Aktualno-politične oznake: 
Leto izdaje: 
Avtorji: 
Institucije: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.
randomness