REAGENZ: The Periodic Table

Recenzija izdelka
23. 1. 2015 - 19.00

The Bunker New York, 2014

 

Reagenz lahko prej označimo za projekt kot pa trden elektronski dvojec, saj sta od prvenca v letu 1994 povila le tri dolgometražne izdaje. Za imenom Reagenz najdemo nemškega multiinstrumentalista, producenta in DJ-a, Davida Moufanga, bolj znanega pod imenom Move D, ki ga je bilo pred leti mogoče slišati tudi na naših tleh. Drugo polovico predstavlja v San Franciscu prebivajoč Jonah Sharp, producent in vodja založbe Reflective. Njuna zgodba naj bi se začela po obisku nastopa Autechre v San Franciscu. Nato sta se ponovno združila v letu 2009 - bojda vnovič po obisku nastopa Autechre, tokrat v Tokiu -, kar je rezultiralo v albumu Playtime, ki je izšel pri založbi Workshop. V naslednjih letih je dvojec nanizal kar nekaj nastopov v živo in na enem izmed njih je bila posneta tudi plošča, ki se ji posvečamo v tokratni Tolpi bumov.  

Sveži album, naslovljen The Periodic Table, je nastal na nastopu v okviru newyorških klubskih dogodkov, imenovanih The Bunker. Gre za zabave, ki se na različnih lokacijah po Brooklynu odvijajo od leta 2003, organizacija pa je z lanskim letom zagnala še založbo The Bunker New York, pri kateri je do sedaj izšlo deset plošč, novembra jo je okronala še zadnja izdaja dvojca Reagenz. Plošča prinaša komade, med katerimi ni nobeden krajši od desetih minut, kar seveda ne čudi glede na to, da so nastali v klubskem okolju - natančneje na deseti obletnici dogodkov pod imenom The Bunker v januarju 2013. Tako je 75-minutni album nastal iz dve uri in pol trajajočega nastopa, kjer sta Moufang in Sharp uporabila isto opremo kot na njunem prvem skupnem albumu pred dvajsetimi leti. Inventar je sledeč: Roland TR 909, Roland TR 606, Roland JX-3P, Roland SH101, Anyware Instruments TinySizer, Nord Micro Modular, Doepfer Dark Time, Akai MPC 1000, Electro Harmonix Memory Man Delay in Moog MidiMurf.   

Pred seboj imamo album The Periodic Table, se pravi periodni sistem, ki vsebuje šest komadov, naslovljenih po kraticah šestih kemijskih elementov. Z otvoritvenim komadom Si, kar je oznaka za silicij, si Reagenz nista ravno naredila usluge, saj je slišati kot precej generičen deep house, ki poslušalcu ne da občutka, da ga ob poslušanju čaka kaj zanimivega. Naslednji komad Tc, oziroma tehnecij, k sreči nekoliko reši situacijo s svojo temačnejšo naravo in kompleksnejšo ritmiko. Kot svetli točki na albumu lahko izpostavimo še nekoliko bolj intrigantna komada Au, zlato, in Ge, germanij, kjer Reagenz izkažeta več domiselnosti znotraj tehnažne domene.  

Dvojec Reagenz se na albumu The Periodic Table večinoma res precej zvesto drži detroitske estetike, vendar ga obhaja tudi občasna medlost in zapadanje v brezno monotonosti, v katerega se vse preveč radi pustijo zvabiti izvajalci na plesišču. Sicer gre res za ploščo, posneto v živo, vendar ne bi škodilo nekatere komade delno porezati in jih tako narediti nekoliko intenzivnejše in jim morda celo vdahniti nekaj več razburljivosti.

 

Reagenz: Db
Leto izdaje: 
Institucije: 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.