Slowmotion Livestream: Strange Repeats

Recenzija izdelka
12. 8. 2022 - 19.00

Beton Records, 2022

 

Spajanje beatov in poglabljanje v ambientalne vode je osrednji modus operandi domačega glasbenika Matevža Kovačiča, znanega pod imenom Slowmotion Livestream. Po nekaj letih rednega serviranja krajših izdaj je mladenič z Vrhnike prvega julija letos pri ljubljanski založbi Beton Records izdal dolgometražni prvenec Strange Repeats. Pri ustvarjanju je znova sodeloval s producentom Gregorjem Bajcem, ki je plato zmiksal, prispeval pa je tudi nekaj produkcijskih veščin.

Album Strange Repeats pravzaprav ni pretirano daljši od svojih kratkometražnih predhodnikov, je pa razširitev razvidna v vsebinskem in tehničnem smislu. Radijski kolega Jakob Mraz je Kovačičev EP Rituals v lanski Tolpi bumov označil za nekoliko nedodelanega. S tem v mislih lahko primerjamo avtorjevo preteklo delo s tokratno izdajo in zlahka trdimo nasprotno. Glasba s plošče Strange Repeats je očitno premišljena in dodelana. Plava med pričakovanim in nepričakovanim, vsak moment pa najde svoj prostor in čas. 

Upočasnjene zvočne pripovedi nekdanjega klubskega maratonca
 / 17. 8. 2021

Ritem na plati se lovi med izrazito poskočnim, občasno generičnim, in umirjenim, celo negibljivim. Prvi komad Nani nas z elementi acida vpelje v poletno atmosfero, dokler nam ženski vokali ne navržejo občutka elitizma, občutka, da smo del izbrane druščine z željo, da v kakšnem fensi lokalu spijemo drag koktejl ali vsaj aperol špricer. Dinamika organsko prehaja iz breakbeatovske pa vse do ambientalne, kar se v največji meri izrazi v komadih Azimuth in Month. Momenti evforije nas spomnijo na mainstreamovski pristop, ko ima glavno vlogo v komadu refren, kar nas za trenutek povleče v svet užitka, potem pa ostro spusti v stanje mirovanja in nezabave, preprostega obstoja ob poslušanju in preučevanju zvokov. V tem stopnjevanju napetosti, čeprav smo do tega zadržani, preprosto uživamo in je hočemo še več.

Slowmotion se na albumu Strange Repeats ustavlja predvsem pri housu, a ga spretno razčleni na ločene dele in se z njimi poigrava. Iz tega razloga se nam zdi, da ne poslušamo klasičnega housovskega albuma, temveč da smo zapleteni v skupek medsebojno zmešanih ritmov in žanrov. Atmosfera, ki na albumu zavzame veliko prostora, je ambientalna in kdaj prevzame malo preveč iniciative nad beati, zaradi česar doživetje postane nekoliko monotono. A to ne traja dolgo, ker se zgodba nazadnje ustavi na postaji, kjer vladajo nekonvencionalni zvoki na meji s hrupom, kar nas potopi v vzdušje teatralnosti. Po drugi strani se Kovačič v komadu Month ozira tudi po japonskem ambientu in vanj subtilno umešča house beate, ki glasbo naredijo izredno plesno.

Slowmotion Livestream je z albumom Strange Repeats stopil v svet izkušenih domačih glasbenih producentov, ki pri kompoziciji svojih komadov posredujejo jasno vizijo. Če gledamo okoli sebe in se zgledujemo po tujih elektronskih scenah, se moramo tudi prilagoditi novim kriterijem, in sicer počasnemu izmikanju klasičnim konvencijam te iste glasbene scene. To pomeni vključevanje vse večje količine pustolovskih in nepričakovanih delov kot tudi ambientalnih dodatkov, ki telesu ne ponudijo samo BPM-ov za gibanje, temveč vzbujajo mentalno pozornost. 

Studijski nastop v živo iz studia Radia Študent
10. 10. 2018

To nas privede do izpraševanja o domačem elektronskem glasbenem prostoru oziroma o festivalih, kot so Grounded, Sonica in seveda Butik, kot o prevodnikih te fuzije med housom in eksperimentalnejšimi zvrstmi. Slowmotion Livestream preprosto plesnost na zelo počasen in subtilen način pretaka v eksperimentalnost in celo neplesnost. Glasbenikovo spretno barantanje s kompozicijo zvokov in različnimi žanri je bržkone posledica več kot petnajstletnega poglabljanja v igro z zvoki kot tudi ustvarjanja v kitarski zasedbi Apory Museum

Ustvarjanje Matevža Kovačiča ponudi fuzijo zvokov, ki na trenutke ne dopuščajo drugega kot osredotočenosti in poslušanja brez spremljajočega lahkotnega džuskanja. Preden se tega zavemo, se umirjena atmosfera znova preobrne v hitrejšo, dinamičnejšo. Na ta način Slowmotion Livestream preizkuša poslušalčeve in lastne meje doživljanja glasbe. Upamo, da bodo domači festivali to kmalu prepoznali in nam omogočili, da bomo naslednje poletje uživali v takšni vrsti poletnih melodij in obenem premišljevali o njej.

 

Aktualno-politične oznake: 
Leto izdaje: 
Institucije: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.
randomness