ULVER: ATGCLVLSSCAP

Recenzija izdelka
26. 1. 2016 - 19.00

House of Mythology, 2016

 

Današnjo Tolpo bumov namenjamo na teh valovih večkrat spregledani norveški zasedbi Ulver, težko izgovorljivi naslov današnje plate pa sicer obeležuje njihovo enajsto samostojno studijsko izdajo. Če temu prištejemo še vsa sodelovanja z drugimi bendi in orkestri, seveda število albumov precej naraste.
 
Pomudimo se nekoliko pri naslovu. Povejmo, da vsaka izmed 12 črk v imenu albuma označuje enega izmed zodiakalnih znamenj, ki so našteta z začetnicami posameznega znaka, začenši z ovnom. Skupaj z 12 skladbami na albumu to ni naključje, zdi se namreč, kot da so se Ulver s tem albumom, pa tudi sicer, pripravljeni v precejšnji meri prepustiti vesoljnim - ali pa celo vesoljskim - silam. Tem so nemara pustili vplivati tudi na njihovo turnejo leta 2014, ki je s takratnimi izvedbami pomenila osnovo za nastanek tega albuma.
 
Gre namreč za presek dvanajstih novih, v živo zaigranih skladb iz tistega leta in reinterpretacij nekaterih že poznanih stvaritev. Od slednjih izvrsten vtis pustita zlasti izvedba 'Glammer Hammer', pri kateri gre pravzaprav za priredbo 'Glamour Box (Ostinati)' z njihove zadnje samostojne plošče Messe I​.​X​-​VI​.​X iz leta 2013, in 'Nothing (Sweet Sixteen)', s katero se poklonijo svoji plati Perdition City iz leta 2001, ki velja za eno izmed sicer konstantnih, a vendarle tudi večjih prelomnic v njihovem ustvarjanju.

Kritiki in manj zvesti poslušalci so Ulver ob izidu Perdition City jemali bolj za šalo kot zares in jih vztrajno pošiljali k njihovim blackmetalskim koreninam, bend pa je, sicer zaznamovan, a niti od daleč ne dokončno določen s svojim poreklom, vztrajno rinil še v vse druge smeri. Ulver so od takrat naprej verjetno so z vsakim novim albumom od sebe odtujili katerega izmed svojih poslušalcev, a tisti, ki so ostali z njimi do sedaj, bodo na pričujočem albumu prisiljeni najti vsaj katerega izmed brušenih biserov, omenjenih v tej recenziji.

Bend na albumu ATGCLVLSSCAP namreč raziskuje in osmišljuje celo serijo žanrskih, nato pa še izraznih, kompozicijskih in aranžerskih divergenc. S tem še naprej trmasto plezajo iz vseh predalov, v katere bi jih morda kdo rad zaprl, hkrati pa se s konceptualno zasnovo albuma, ki jo gre razbrati iz naslova, poklanjajo tudi vsem grandioznim cinematičnim, eksperimentalnim, temačno silovitim, psihedeličnim, atmosferičnim in drugim posegom, ki so se jim vedno radi zvedavo podvrgli v dosedanjih triindvajsetih letih delovanja. A Ulver so svojim koreninam in kozmičnim silam, ki se jim sem in tja pustijo voditi, pač zvesti čisto po svoje.

 

 

 

Leto izdaje: 
Avtorji: 
Institucije: 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentarji

prvič mi izgleda da so se teli volkovi, za dlje kot mogoče tri albume, v nekem žanru res udobno namestili. na rastočo dvo-dekadno, vendar vselej izvirno, diskografijo se naslanjajo te albumi vedno bolj poglobljenih ambientnih droniranj in subtilno kompleksnih monolitskih skulptur zvoka.. matr vola. tole bo za prisluhnit danes! :)

moram pa rečt da je izredno zanimivo spremljat njihovo stalno rastočo diskografijo, in v katere smeri se še lahko razvija od tu..

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.
randomness