Wiley: 100% Publishing
Big Dada, 2011
Richardu Cowieju alias Wileyu je skoraj nemogoče slediti. Četudi je porabil dobršen del preteklega leta v neposredni komunikaciji s svojimi oboževalci na ustreamu in twitterju, bi se zlahka izgubili v morju prepirov, forumskih debat o ničemer, sporov z managerji, posnetkov z nekega fitnessa na Jamajki, pogorelih pop uspešnic in obljub o upokojitvi. Kar niti ni presenetljivo. Že od izida svojega prvega albuma Treddin' On Thin Ice si je Britanec zgradil sloves osebnosti, ki je nezamenljivo zaznamovala razvoj sodobne otoške glasbe, toda njegov edinstven glasbeni pristop je prevečkrat zasenčilo izredno muhasto in neodgovorno obnašanje izven glasbenih voda, kar je posledica neugodne nepredvidljivosti njegovega uma.
Wileyeva kariera ne pozna premočrtnosti: po eni strani je polna padcev, flirtanj s komercialo, groženj in za zmeraj uničenih odnosov z marsikatero založbo, po drugi pa je bil Cowie prvi grime MC, ki se mu je uspelo uvrstiti na vrh komercialnih lestvic - a hkrati ničesar ne iztržiti. Če se ozremo v preteklost, ugotovimo, da je eski beat, ki si ga je izmislil, pomagal znova izumiti grime; njegova serija mixtapeov Tunnel Vision je ključno pomagala vzdrževati vitalnost scene; prvi je bil, ki je štiričetrtinski electrohouse videl kot vektor grime MC-jev do mainstream popularnosti. Biti Wiley je ob takem tempu inovacij res izčrpljujoče ... Še razmišljati o tem, kaj bi njegova kariera lahko bila, je svojevrsten napor. Čeprav so mu skorajda nadeli krono angleškega Timbalanda, te priložnosti nikoli ni zares zagrabil. Naziv zloglasnega lomilca protokolov glasbene industrije si je prislužil lansko poletje, ko je po nesporazumu z založbo in managerjem izrazil nezadovoljstvo na povsem nezaslišan način: namesto da bi naredil izbor komadov za svojo novo ploščo The Elusive, je oboževalcem na internetu ponudil vseh dvesto komadov, ki se jih je kasneje prijelo ime Zip Files, zastonj!
Wileyeve frustracije z glasbeno industrijo izhajajo predvsem iz dejstva, da je njegov divji talent izjemno težko obvladovati in tržiti. Od ducata dolgometražcev, ki jih je izdal od leta 2003, ga noben ne zajame v čistem geniju, nekonsistentnost je postalo njegovo drugo ime. Otočan enostavno ne more složno živeti z glasbeno industrijo – a žal tudi ne brez nje. V današnji Tolpi bumov bomo poslušali novo ploščo 100% Publishing, ki je bila v celoti sproducirana in zvočno obdelana pod Britančevo taktirko. Sprva jo je nameraval izdati v samozaložbi, a je kasneje dobil ponudbo z založbe Big Dada. Album se že ob prvem poslušanju izkaže kot nezdrava fiksacija na tržne mehanizme glasbene industrije: Cowie razlaga o nevarnostih sistema, marž, digitalizacije, prodajanja plošč ipd.
100% Publishing vseskozi preveva duh krize srednjih let; zdi se, da je Wileyu popolnoma jasno, da je sam kriv, ker je zavozil lastno kariero, in da je grime prevzela neka povsem druga generacija. Besedilno je daleč od svojih najboljših trenutkov, a se flowalno drži, kot se ni že dolgo, dolgo časa. Beati so idejno in produkcijsko okusnejši, kot smo jih bili vajeni v zadnjih letih: grime boter nas sprehodi po številnih obrazih in potencialih grima – od minimalističnih tomov, klasičnih grime halfstep basiranj, klavirskih ekskurzov in glavne cirkusantske teme Juliusa Fučika do nečesa, kar spominja na sladkobno obdobje rhythm&grima.
Wiley je neustrašen individualist, ki išče identiteto skozi neumorno in neprestano spreminjanje. Lepo je videti, da še vedno brca in da je še zmeraj sposoben spodobnega izdelka, toda grime scena je v tem trenutku nekje drugje. 100% Publishing je glasbeno zanimiv album, ki besedilno precej šepa. Zdi se, kot bi Wiley ne imel ničesar zanimivega za povedati. Zgolj ob redkih trenutkih slišimo izbruhe nezaustavljive ustvarjalnosti, ki v celoti zajame grime spiritus. Ob tem je potrebno dodati, da na plošči najdemo tudi mnoge trenutke, ko briljira. In ko je Wiley dober – je odličen. Potrebuje samo strog nadzor kakovosti.
Prikaži Komentarje
Komentiraj