Zhlehtet: Portals Vol. 2

Recenzija izdelka
31. 1. 2024 - 19.00

samozaložba, 2023

 

V svetu domačega sodobnega jazza Rok Zalokar in njegova zasedba Zhlehtet izstopata kot kolektiv, ki dosledno izkazuje inovativnost in umetniško moč. Kvintet, ki ga sestavljajo Lenart De Bock s saksofonom in flavto, Boštjan Simon s saksofonom in bas klarinetom, Rok Zalokar z električnim klavirjem in sintom, Jošt Drašler s kontrabasom ter Žiga Smrdel z bobni, je album Portals Vol. 1 iz leta 2022 lani nadgradil z albumom Portals Vol. 2. Album, ki je izšel novembra 2023 v samozaložbi, poslušalce popelje na potovanje skozi spekter atmosfer, počutja in tekstur, ki izkazujejo skupinsko mojstrstvo kompozicije in improvizacije. Je glasbeno delo, ki prikazuje bistvo urbanega življenja, ujame živahno energijo dneva v mestu in skrivnostno privlačnost nočne tišine.

Kvintet pokaže svojo mogočnost
 / 4. 12. 2022

Virtuoznost skupine je v celoti razvidna, kadar glasbeniki brezhibno prepletajo kompleksne zvočne linije. Harmonično spletajo zvoke inštrumentov, pri čemer vsak glasbenik izmenično raziskuje melodične in harmonične možnosti skladbe. V primerjavi s ploščo Portals Vol. 1 lahko na aktualnem albumu opazimo še več tehnične virtuoznosti in strukturiranosti kot na predhodnem izdelku, glasbeniki pa vzdržujejo tudi organski pristop oziroma občutek za komponiranje. 

Omenjeno živahno energijo dneva v mestu in skrivnostno privlačnost nočne tišine zasedba najbolje uglasbi v skladbi Air, ki zajame bistvo mestnega življenja. Frenetično energijo velikega mesta prenaša z odmevnimi, bogatimi pasažami saksofona in sinkopiranimi ritmi ter izpiljenimi, subtilno uporabljenimi efekti. Bobni in saksofon se zapletejo v igrivo lovljenje, njihove linije se srečujejo kot pešci v velikem mestu. Organskost ustvarjanja in raziskovanja zaznamo na celem albumu, najjasneje pa se morebiti izrazi v dvojni skladbi Row part 1 in Row part 2. Obe skladbi v poslušalki vzbudita občutek negotovosti in raziskovanja. Saksofon in bas sodelujeta v dialogu, njune melodije se prepletajo z dodelano uporabo disonance, temu pa se pridruži še flavta in spreminjajoči se harmoniji vdihne skrivnostnost . Bobni zagotavljajo enakomeren, umirjen utrip, hkrati pa ohranjajo občutek negotovosti.

... končno v GRŠ-u
 / 15. 10. 2023

Tudi na novi plošči so glasbeniki uspeli ustvariti čustveno doživetje za poslušalce in prebuditi melanholične in nostalgične občutke že z uvodno skladbo Everyone's Idea. Komad izžareva občutek samovpogleda, ki spominja na zadimljen ambient filmskega noir jazza. Čutne melodije saksofona v prepletu sintetizatorja in kontrabasa ustvarijo melanholičen in nostalgičen občutek in narekujejo ton celotnega albuma. S skladbo Phantom Line Blues kvintet ponudi melanholično in introspektivno balado s srh vzbujajočo melodijo flavte, ki ostane v zraku še dolgo po poslušanju. Sintetizator, kontrabas in bobni večinoma zagotavljajo barvito ozadje, ki omogoča, da saksofon in flavta zavzameta osrednje mesto, kar se nato razvije v pogovor vseh inštrumentov.

Albuma Portals Vol. 2 ne moremo zlahka kategorizirati. Gre namreč za zvočno raziskovanje urbanih prizorov, ki hkrati prebudi občutek nostalgije. Glasba albuma tako presega časovne okvire, črpa navdih iz preteklosti, obenem pa premika meje sodobnega jazza. Izstopa tudi zaradi fluidnosti in improvizacijskega toka skladb, kot denimo v skladbi Raz, v kateri saksofon razvija melodijo na podlagi lesketajočih se arpeggiov harfe in vliva občutek nerazrešljive strasti. Plošča zadiha z zaključno skladbo Summer Chorale, ki poslušalko napolni z umirjenostjo, toplino in optimizmom. Pasaže sintetizatorja skupaj s kontrapunktnimi linijami doživimo kot improvizacije iz zgodnjega baroka, zelo dobrodošel pa je tudi unisono flavte in sintetizatorja v glavni témi.

Peti dolgometražec
 / 8. 6. 2023

Portals Vol. 2 so Zhlehtet posneli v čudoviti dvorani Cankarjevega doma na Vrhniki, kjer še vedno živita socialistična akustika in toplota lesa. Kvintet se je združil v intimnem okolju, brez spon slušalk in drugih pregrad, enostavno skupaj, v enem prostoru, napolnjenem z vibracijami živega igranja. Ta pristop spodbuja oprijemljiv občutek spontanosti in fluidnosti. Rezultat je očarljiv album, ki prikazuje virtuoznost vsakega glasbenika, skladbe, ki segajo od raziskovanj proste oblike do bolj strukturiranih, pa zagotavljajo prostor za improvizacijsko svobodo in poslušalcem omogočajo neskončno raziskovanje pri vsakem ponovnem poslušanju albuma. 

 

Tolpo bumov je pripravlia vajenka Lara, mentoriral je Jaša Potočnik.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentarji

💆‍♀️

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.