Ideologija represije in spontana pravila

Mnenje, kolumna ali komentar
3. 12. 2012 - 13.00

Začnimo patetično: ljudstvo je vstalo. Približno 10 tisoč posameznikov naj bi vstalo 30. novembra v Ljubljani. Toda tako imenovana objektivna dejstva nas ne zanimajo - oko bomo raje vrgli na policijo, na odzive protestnikov in medijev. Kot je verjetno že vsem znano, se je prikradla neka gruča pogumno »blindiranih« posameznikov, ki so statusu in videzu primerno počeli bedarije. Ampak tudi tovrstni bedaki nas ne zanimajo. Poglejmo si raje protestnike, njihove in medijske odzive na te nasilne debile in ravnanje policije.

V Delu oziroma Nedelu smo lahko v nedeljo, 2. decembra, zasledili članek z naslovom »Policisti niso proti ljudstvu«. Naj povzamem vsebino članka - vsaj tisto, ki je relevantna za naš primer: policisti so s situacijo opravili relativno uspešno, ohranjali in vzpostavljali so varnost in red, ob enem pa omejili nasilnost ukrepov - z izjemo uporabe solzivca - na minimum in delovali za dobro protestnikov. Temu se reče čista ideologija. Mislim, da tako lepega primera ideologije ne srečamo kar tako.

Naravnost smešno je, s kakšno lahkoto se pozablja, da je policija represivni aparat države. To pomeni, da je policija ena izmed redkih družbenih instanc, ki lahko zakonito in občasno tudi legitimno uporablja nasilje v fizični obliki - in to za potrebe države, za potrebe vladajoče stranke, skupine, elite, karkoli že hočete. Točno to je policija v protestih počela: zabarikadirali so parlament, postavili so robokope in patruljice po mestu. Verjetno pa še mnogo več. Eden izmed teh »mnogo več« so rožice, ki so jih dobili od protestnikov in imeli zataknjene zraven pendrekov in pištol. Pravi »Guns 'n' roses«. Spet, čista ideologija. Ravno tako lep primer je lahko le Ceauşescu. Spomnimo: Ceauşescu je takô skrbel za varnost svojega ljudstva, da jim je na neki točki prepovedal izhod iz države - same grozote jih čakajo tam onstran. Najbolj varni so takrat, ko nimajo svobode, da bi počeli neumnosti, torej ko jim svobodo odvzamemo.

Podobna retorika se sedaj uporablja za policijo: oni so na strani ljudstva, tudi sami imajo slabe plače in bi protestirali če bi lahko, tudi sami so proti korupciji, tudi oni niso zadovoljni s splošnim stanjem v Sloveniji, izpod vizirjev, pendrekov, rož in pištol so le osebe tako kot mi vsi. Oni varujejo ljudstvo pred nasilneži, pred izgredi, pred kršitvami reda - varujejo nas. Ampak koga briga! Ne zanima me, če podpirajo proteste ali ne, če pa stojijo v četici naperjeni proti protestirajočem ljudstvu in čakajo na zakonito uporabo fizične sile, pa če je legitimna ali ne. Kdorkoli podpira proteste, ne more biti na protestih policist, temveč protestnik, del ljudstva. Policija je tam za to, da deluje kot represivni aparat države, torej da ohranja družbeni red, ne pa da ga pomaga spremeniti. Njihov »guns'n'roses« nastop kaže čisto ideološko distanco do lastnega pozicije in početja, in zaradi te ideološke fantazme sploh lahko sprejmejo lastno pozicijo in dejanja. Vojne se vedno upravičujejo z mirom.

Toda, kot rečeno, rožice so dajali protestniki. Ideologija je tudi in predvsem na njihovi strani. Kako impotentni, kvazi-liberalistični so bili v tem pogledu protesti, je očitno iz nekega pamfleta, ki je v številnih kopijah krožil naokoli. Na njem so bila pravila protestiranja: nič alkohola, nič vulgarnosti, nič agresivnosti … Robespierre bi temu rekel »protest brez protesta«. Pa saj ni to piknik - ljudje so prišli, ker so nezadovoljni, jezni, ogorčeni in še kaj. Seveda bosta prisotna agresivnost in srd - sicer se gremo puritanske čajanke. In ne da bi podpiral nasilje in huligane, problem je pač v tem, da pod temi fašističnimi pravili protestiranja postane že vsak drugi protestnik nasilni huligan.

Ta »spontani« vznik pravil je točka, kjer se policija lahko nasmehne, saj postane njena represivnost nepotrebna - znotraj množice nastane pozitivacija pravil in oblasti, ki ni več negativna in je zato toliko bolj utrjena. Državi ni več potrebno z represijo ohranjati lastne ideologije. En lep primer iz komentarjev na spletni strani Radia Študent: »Tistih 8.000–10.000 ljudi je ostalo "mirnih".« »Mirnost izraža obvladanost, obvladanost pomeni moč.« Močnih in obvladanih? Seveda. Prej močnih in ob-vladanih. Nasilneže je seveda potrebno obsoditi in nagnati, toda ne s tovrstno kastracijo protestov in tistega zmagovitega, ravno prav vulgarnega in agresivnega slogana »Gotof je«.

Od represije do spontanih pravil je protestiral Aleš Mendiževec.

EKSKLUZIVNO IN ŠOKANTNO: Razkrivamo organizatorje!!!

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentarji

lepo povedano, res.

lepo povedano, res.

dragi moj aleš, državljani so šli na ulice "prvič" že nekaj dni prej...v Mariboru, medtem ko je bila Ljubljana lepo še zaspana... Saj nisi spal tudi ti ali pač? Kot drugo pa se lepo in vzorno navdihuješ ob raznih "velikih dogodkih", ki "SE zgodijo" in "revolucinarnih obratih" s tako imenovano "pravo mero nasilja". Žal si posledično za kakršne koli komentarje o političnih fenomenih že vnaprej GOTOF....

"To pomeni, da je policija ena izmed redkih družbenih instanc, ki lahko zakonito in občasno tudi legitimno uporablja nasilje v fizični obliki - in to za potrebe države, za potrebe vladajoče stranke, skupine, elite, karkoli že hočete." - to ne preveč šokantno dejstvo je (tega se avtor zagotovo zaveda) enako Webrovi definiciji države.
Mislim, da si večina protestnikov ni želela revolucije oz. suspendiranja države kot take (kar bi izguba monopola legitimnega nasilja policije sledoč Webru pomenila), ampak samo ustvariti dovolj jasen javni pritisk za spremembo oblasti (v Mariboru je Kanglerjeva koalicija že padla, seveda je z Ljubljano druga zgodba) brez nepotrebnih ranjencev na katerikoli strani. Avtor članka piše, kot da se žametna revolucija ni še nikjer nikoli zgodila. Sklepati gre, da so bili za avtorja tudi Čehi in Slovaki kvazi-liberalistični in impotentni, ko so v 90ih dajali rože svojim policajem.

Tvoj bližnji: nikjer ne trdim, da je bila Ljubljana prva in da ni bilo protestov že prej, nikjer ne povzdigujem "velikih dogodkov" in podobnih jajc - to nima nobene veze z napisanim. Če parafraziram neko Robespierrovo dikcijo, še ne pomeni, da sem zagovornik Robespierra in njegov dejanj. Morda bi se splačalo članek resno prebrat, preden se postavljajo tako utrujajoči očitki.

Mile: nikjer ne omenjam revolucije, temveč spremembo. Kar pa se tiče "žametnih revolucij" ipd. - vsako revolucionarno gibanje (če že govorimo o revolucijah) uporablja svojo taktiko glede na partikularne vplive okoliščin. Zato je kritika vezana na te partikularne proteste, ne pa na "revolucijo nasploh".

LP, Aleš

deljenje rožic in pravila protestiranja, ki jih omenjaš - oboje je bilo prisotno, vendar nikakor ni prevladovalo, nasprotno. v tem smislu je podana slika protesta preveč črno-bela. tudi jeza je bila povsem vidno izražena. med rožicami in granitnimi kockami se je zgodila tudi precej očitna artikulacija zahtev za spremembo obstoječega predstavniškega sistema. ki se seveda ne bo zgodila zgolj skozi ulične proteste.

dragi avtor...kaj mi prosim razložiš tale stavek..." Močnih in obvladanih? Seveda. Prej močnih in ob-vladanih. Nasilneže je seveda potrebno obsoditi in nagnati, toda ne s tovrstno kastracijo protestov in tistega zmagovitega, ravno prav vulgarnega in agresivnega slogana »Gotof je«.
V petkovem dogajanju v Ljubljani je bilo lepo vidno, da policisti ne izzivajo, odganjajo ali kakorkoli agresivno postopajo do protestnikov in da jim popolnoma omogočajo govorjenje. Glede na to pozicijo policistov, ki ne izvajajo represije a priori na javnih zborovanjih si cvetje pravzaprav zaslužijo po liniji solidarnosti. Morda bi ti koristilo prebrati izjave policijskega sindikata pred in po protestih, saj so bili mnogi člani njihovega sindikata in redki policisti, ki niso bili v službi na strani protestnikov.
Ključno vprašanje je torej kaj je zate KASTRACIJA...protestov???

Tukaj gre za vprašanje ali hočemo "revolucijo" v stilu Gandija ali Robespierra.
Ravno nasilje kastrira proteste, ker se večina z njim ne strinja. Naše ekstencialne potrebe še niso tako močno ogrožene, da bi se bili pripravljeni odpovedati varnosti in redu. Množice, ki se sedaj zbirajo so še vedno daleč od kritične mase, ki bi lahko zares prinesla preobrat.

Zato imajo protestniki na izbiro mirne in množične proteste s široko podporo ali jezne in "pravoverne", ki ne bodo omenjani drugače, kot s številom ranjenih in uporabljenimi sredstvi za vzpostavitev javnega reda in miru.
Predvsem bi se spotaknil ob napisano, da kdor podpira proteste ne more biti policist. Je namen protestov požgati parlament, razbiti Maximarket ali "razbiti" toliko in toliko policistov, kot predstavnikov vladajočih elit? To so policisti preprečevali, nikjer pa jih nisem videl, da bi iz rok protestnikov trgali transparente in jim preprečevali izražanje nezadovoljstva.

"U revoluciji postoje 2 vrste ljudi. Oni koji je iznesu i oni koji iz nje profitiraju"
Napoleon Bonaparte

Da poskusim odgovorit na vse dileme naenkrat: članek se ne nanaša na "objektivna dejstva"  (kot je omenjeno takoj na začetku...) in zato ne daje in tudi noče dati celotne slike protestov - in ravno zato so protesti označeni kot impotentni v tem specifičnem pogledu, ki sem ga skušal predstaviti. Ta pogled se osredotoča na funkcijo policije in ideološko distanco do nje, ne pa na njihovo konkretno specifično realizacijo (recimo nasilje - mimogrede, represija ni nujno le fizično nasilje!!). Zato tisti, ki na protestih ni opravljal te funkcije, takrat ni bil policist. Če pa kdo verjeme, da je policist že od rojstva in v vsakem trenutnku policist - iz globine lastne duše, potem mu nimam kaj. In dalje: ta pogled nikakor ne promovira nasilja, temveč skuša razbiti dihotomijo Gandhi - Robespierre (ki je spet nek narativističen mit, zlasti Gandhi in pa revolucija) oziroma misliti neko agresivnost in demonstracije afektov brez nasilja.

In da malo vrnem vprašanja: kdo je identifikacijska skupina, ki se skriva v "naše potrebe" - buržuji so tudi v recesiji na lepem, ne? Da nasilje, četudi ga razumemo zgolj enoznačno kot fizično nasilje, kastrira proteste? - Egipt, Tunizija, Sirija...? Kritična masa? Od kdaj je masa kritična? Je namen protestov v kritiki ali v zahtevah? Kot je masa heterogena, so verjetno tudi nameni? In na podlagi česa lahko trdimo, da masa sploh lahko prinese preobrat? Ali ni prisoten tudi problem fantazmatske "prave mase", ničela točka reprezentacije - ko gremo vsi na ulice, ko bo 'to res to'? Problem protestov, sprememb in revolucij se mi ne zdi tako preprost.

Sicer pa odličen citat.

LP, Aleš

Postavil si preveč vprašanj. Moje je bilo eno in zelo enostavno. Odgovora nisem dobil. Zato ti ga zastavljam še enkrat in ti ga bom ponazoril še s fotografijo. Torej kaj je tisto, kar je kastriralo proteste?
Polega tega skušaj to fotografijo, ki ponazarja večinski odnos protestnikov do policije ob petkovih demonstracijah, mislit tudi posebej.

http://www.dnevnik.si/slovenija/v-ospredju/jansa-za-nasilje-na-protestih...

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.
randomness