Češke literarne dobrote
V ponedeljek je na Oddelku za slavistiko Filozofske fakultete o češkem literarnem svetu predavala pisateljica Radka Denemarková. Na obisku v Ljubljani bi se ji danes moral pridružiti poljski kolega Hubert Klimko-Dobrzaniecki, a so mu obisk preprečile aktualne koronske omejitve gibanja. Jutri se bo Denemarková širši javnosti predstavila še z literarnim večerom v Narodni galeriji.
Po tem, ko je doktorirala iz semiotike in se zaposlila na Inštitutu za češko literaturo pri Češki akademiji znanosti, se je Denemarková uveljavila kot dramaturginja v praškem gledališču Divadlo Na zábradlí. Njen prvi prodor v svet pisane besede predstavlja tudi v slovenščino prevedeni roman Denar od Hitlerja, ki je pisateljici prinesel nagrado magnesia litera. Roman sledi šestnajstletnemu dekletu judovskega porekla, Giti Lauchsmannovi, ki se ob vrnitvi v rodno mesto Puklice sooči s pomorom svoje družine in nenavadnim paradoksom: njena družina je pred vojno govorila nemško in pripadala bogatemu razredu posestnikov, zdaj pa so Giti sokrajani odrekli pravico do lastnine in celo življenja. Denemarková se tako v prvi vrsti ukvarja z odnosi med starši in otroki, popisom totalitarizmov 20. stoletja, pa tudi s feminističnimi temami. Več o njenem opusu pove Iztok Osojnik, moderator jutrišnjega pogovora v Narodni galeriji.
V ponedeljkovem predavanju in pogovoru na Oddelku za bohemistiko je Denemarková predstavila pomembne mejnike v češki literaturi 20. stoletja. Podrobnosti predavanja predstavi Osojnik in ga poveže s pisateljičinim širšim opusom.
Za konec Osojnik napove še jutrišnji literarni večer.
Prikaži Komentarje
Komentiraj