Iz osebnih arhivov preseljevanja
Muzej novejše zgodovine Slovenije od leta 2019 sodeluje pri mednarodnem projektu Identiteta na prepihu, v katerem šest evropskih držav skupaj raziskuje dolgoročne posledice različnih migracijskih procesov, ki so se zgodili v Evropi v zadnjem stoletju. Urška Purg in Corinne Brenko, kustosinji v muzeju, raziskujeta zgodbe ljudi in njihovih potomcev, ki so se iz bivših jugoslovanskih republik preselili v Slovenijo med drugo svetovno vojno in ob njeni osamosvojitvi leta 1991. Razstava poskuša na podlagi pričevanj in vtisov osebnih migracijskih izkušenj zajeti mnogoterost motivov in razlogov za prihod v Slovenijo. Urška Purg opiše, kateri spomini so bili pričevalkam in pričevalcem posebej pomembni.
Zaradi občutljive tematike večplastnosti identitet sta se kustosinji odločili za več različnih pristopov k raziskovanju in pridobivanju materialov. Corinne Brenko o razponu raziskovalnih metod pove:
Sodelovanje se ni končalo z zbiranjem in oddajo materialov instituciji. Kustosinjama je bilo pomembno, da pričevalke in pričevalci gradijo razstavo v tesnem vsebinskem sodelovanju z muzejem.
V pripravah na razstavo sta kustosinji sledili vodilu, da razstava nastaja z nekom in ne o nekom. Zavedali sta se svoje odgovornosti do podarjenih zgodb. Odzivi na povabilo k sodelovanju so bili raznoliki:
Kustosinji povesta, kaj si bomo lahko ogledali na prihajajoči razstavi in kaj se bo s predmeti zgodilo po zaključku predstavitve.
Razstava Od juga – zgodbe o identitetah na prepihu bo na ogled od 10. decembra v Muzeju novejše zgodovine Slovenije.
Foto: Iz arhiva "Migration Sammeln"
Prikaži Komentarje
Komentiraj