Kolektivne kulturne novice
10. avgusta pred sto petindvajsetimi leti se je rodil slovenski komunist, veliki pisatelj in revolucionar Lovro Kuhar, bolj znan kot Prežihov Voranc.
Danes znan in ljubljen predvsem pri profesoricah slovenščine, za svojim veličastnim umetniškim stasom Doberdoba, Požganice in Solzic skriva dolgo ilegalno delovanje v svetovnem komunističnem gibanju. Med drugim je bil eden pomembnejših funkcionarjev Kominterne, ustanovni član Komunistične partije Jugoslavije in Titov rival za njeno vodstvo. Spominu na velikega socrealista in organizatorja delovnih množic se poklanjamo tudi v Redakciji za kulturo in humanistične vede Radia Študent.
Slava mu.
V poslednjo družbeno ljubljansko tovarno Rog, v njen Modri kot in na ljubljanske ulice se od ponedeljka naprej za enajst dni naseljuje eksperimentalna platforma Open Research Lab +, namenjena avantgardno-socrealističnemu posvetovanju o kolektivnih praksah in posegom življenja v umetnost ter umetnosti v življenje.
Organizirali bodo delavnice, diskusije in umetniške posege v javni prostor, ki je tudi predlagana tema. Vse dogajanje bo odprto za naključne in nenaključne mimoidoče, vse informacije pa so dostopne prek Facebooka in spletne strani tovarne Rog.
O eksperimentih v sodobni kolektivnosti smo povprašali glas iz osame, filozofa in radijskega sodelavca Roberta Bobniča.
Bobnič nato oriše dva zgodovinska tipa kolektiva in njuno sedanjo krizo.
Opozori tudi na individualistično past v našem razmišljanju o kolektivu, ki je morda razlog krize naše skupnostne imaginacije. Saj je kolektiv,
Za konec se prepustimo fascinaciji in prisluhnimo Bobnmičevi predstavitvi tretjega tipa kolektiva, ki ga je do sedaj zaradi obskurnosti leva politična imaginacija nekoliko zanemarjala, a nam morda odpira pot naprej.
Prikaži Komentarje
Komentiraj