Miriše na radioaktivnost
Lepo pozdravljeni v Kulturnih novicah. Včeraj je v prostorih Osmo/ze v produkciji Zavoda projekt Atol potekalo odprtje razstave Spektralne pokrajine, ki bo elektromagnetnega valovanja željnim očem na voljo še do 14. septembra. Na Finskem delujoči umetnik in kurator Erich Berger v omenjenem delu raziskuje odnose med radioaktivnostjo, pokrajino in umetnostjo. Razstava je plod dvoletnega raziskovanja finskih okolij z višjimi ravnmi radioaktivnega sevanja, ki ga povzroča razpad radioaktivnih snovi. Bergerja so k raziskavi uvodoma pritegnili zlasti človeški vplivi na okolje s perspektive geološkega časa, ki v njegovem doživljanju sprožajo skoraj eksistencialistično zgroženost.
Zatemnjene prostore Osmo/ze zaljšajo fotografije in videoposnetki skalnatih in z zelenjem poraščenih zemeljskih površin, na katere je s pomočjo znanstvenih in umetniških tehnik izrisana slikovna projekcija radioaktivnega sevanja. Razpad atomskih jeder, ki sprošča energijo in proizvaja človeškemu očesu nevidno valovanje, razume Berger kot sestavni in malodane fantomski del vsakega okolja. Razstavo spremlja zvočna podlaga statičnega prasketanja detektorja ob nenehno razpadajoči radioaktivni snovi. Ob visokoenergetskem in spektralnem elektromagnetnem valovanju pa avtor pozornost namenja tudi topografskim lastnostim izbranih okolij.
Berger raziskuje okolja radioaktivnega sevanja in geoloških formacij s pomočjo znanstvenih orodij zlasti na Finskem, kjer sicer opravlja tudi funkcijo direktorja Bioart Societyja v Helsinkih.
Berger se v svojem delu osredotoča zlasti na okolja z naravnim radioaktivnim sevanjem, saj lahko proučuje njegovo neokrnjeno in zmernejše delovanje. V bližnji prihodnosti se bo vrnil v Slovenijo, kjer bo s skrbno umerjenimi inštrumenti razbiral radioaktivno sliko naše očetnjave.
Prikaži Komentarje
Komentarji
🌏
Komentiraj