oblikovanje identitete

Kulturna ali glasbena novica
21. 11. 2013 - 14.01

Pobuda Skupaj za knjigo, ki namerava odkupiti 69-odstotni delež Mladinske knjige, je imela v ponedeljek ustavno skupščino enako imenovane namenske družbe. Kot vemo, je Mladinska knjiga največji slovenski konzorcij, ki pa je že dlje časa v težavah. Prva dražba je postavila sklic 22,56 milijona evrov, ki pa se je na drugi dražbi razpolovil. Poleg člana Roka Zavratnika v družbi Skupaj za knjigo stojijo še Ana Jug, Kamilo Lekše, ki je, mimogrede, izvršni direktor, pisatelj Slavko Pregelj, Barbara Simoniti, Uroš Ahačič in Andrej Ilc. Govori Rok Zavratnik.

* Izjava se nahaja v posnetku.

Ker je namen družbe odkup 69-odstotnega deleža in s tem boljše upravljanje, smo Zavratnika vprašali še, na kakšen način bo družba zbrala potreben kapital za odkup. Direktnega odgovora ni podal, je pa med drugim omenil tudi način crowdfundinga.

*Izjava se nahaja v posnetku.

 

Naslednje vprašanje ni le vprašanje literature, temveč družbe. Delavsko-punkerska univerza ob 18. uri organizira predavanje Država, partija in revolucija. Spregovoril bo Anej Korsika, član DPU-ja in Iniciative za demokratični socializem. Pristopal bo z analizo oktobrske revolucije, boljševiško željo po demokratičnih načelih centralizma pa bo primerjal s stališči sodobne levice. Naj opomnimo, da se bo predavanje odvijalo na novi lokaciji: namesto na Metelkovi Korsiki lahko prisluhnete v Rogu.
 

V tokratnih novicah se vprašanje dogodkovnosti mimogrede navezuje tudi na zgodovinsko identiteto. Ob 19.00 se bo v atriju ZRC SAZU pričel razgovor z naslovom Kaj je v glasbi slovenskega? Večer vključuje dognanja muzikološkega raziskovanja glasbe, eno izmed vprašanj pa bo tudi tisto o univerzalnem in lokalnem. Se kaj specifičnega v glasbi pojavlja povsod po svetu? Kaj poleg sloga, umetnika in vsebine glasbo še povezuje z nacionalno identiteto? Malo o romantiki, ki je emancipirala narode, nekaj pa tudi skozi oči sodobne teorije in izkušenj, pravijo. O nacionalnosti v glasbi in nacionalni glasbi se bodo razgovorili Darja Kotar, Gregor Pompe, pa tudi drugi raziskovalci glasbene zgodovine in njenega aktualnega stanja.

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Stara, arhivska, spletna stran.