Začasna zgodovina
Če lahko hodiš, lahko plešeš, pravi afriški pregovor in premikanje gibalnega aparata je eno izmed osnovnih človeških izraznih sredstev. Uprizoritvene umetnosti, ki so v Sloveniji kadrovsko, finančno in institucionalno podhranjene, so se za svoj obstoj in razvoj vse prevečkrat primorane zanašati na dobro voljo in čas posameznikov. Vendar pa si tudi oni od časa do časa izborijo majhno zmago.
Slovenija je bogatejša za Začasni slovenski plesni arhiv, ki bo dobil svoje prostore v Muzeju sodobne umetnosti na Metelkovi. Arhiv je plod ljubiteljskega dela, ki ga v svojem prostem času opravlja Rok Vevar, teoretik sodobnih uprizoritvenih praks, dramaturg in publicist. Vprašali smo ga, kaj pravzaprav je Začasni slovenski plesni arhiv.
Arhiv deluje na podlagi Rokove osebne iniciative in aktivizma. Ustanovil ga je ob selitvi v svoje prvo stanovanje pred desetimi leti. Kako pa je sploh prišel na idejo plesnega arhiva?
V MSUM pa bo, medtem ko bo v njem prebival arhiv, potekal tudi živi arhiv v trajanju, kar pomeni, da bo postopek arhiviranja deloval transparentno in na očeh javnosti. Več nam je povedal Rok.
Kaj pa takšen arhiv pomeni za slovensko plesno sceno?
Kulturne novičke je pripravil Denis.
Prikaži Komentarje
Komentiraj